• DOLAR
  6,7451
  %0,20
 • EURO
  7,5752
  %-0,01
 • ALTIN
  368,32
  %0,15
 • BIST
  8,4617
  %-0,23
2020 Yılında Kaybolma İhtimali Olan 7 Şey

2020 Yılında Kaybolma İhtimali Olan 7 Şey

Teknoloji büyüdükçe geçmişte sık sık kullandığımız bazı mahsullerin kaybolmaya başladığını görüyoruz. Geçmişte kullanıp bugün varlığını dahi unuttuğumuz makineleri anımsadığımızda, yaşamımızın nasıl değiştiğini daha basit fark edebiliriz.

Teknolojinin büyümesinin yaşamımızdan çıkardığı mahsullerin yanında; abuhava farklılığı ve idarelerin aldığı kararlar, tıpkı mahsuller gibi bazı bölgelerin de kaybolmasına neden oluyor. Özellikle umman ve deniz kıyısında olan hayat alanları abuhava farklılığı sebebiyle önümüzdeki senelerde büyük bir risk altında bulunuyorlar. 

Biz de bu içeriğimizde teknolojinin gelişiminin artık seçim edilmez hale getirdiği mahsulleri/teknolojileri ve abuhava farklılığının kaybolma riski ile karşı karşıya getirdiği yerleri bir araya getirdik. Karşınızda 2020 senesinde kaybolabilecek mahsuller ve bölgeler:

Tek kullanımlık plastik vasıtalar

2020 yılında kaybolabilecekler

Yakın zamanda tüm tek kullanımlık plastikler kullanımdan kalkabilir. Bir Hayli ülke, tek kullanımlık plastiklerin kullanılmaması istikametinde milleti teşvik etmeye çalışırken, bazı idareler market poşetlerini ya menetti ya da poşetlerin artık parayla satılmasına karar verdi.

Plastik taşıtlarla alakalı alınan kararlar plastik atıkların şimdiden eksilmesine neden olmaya başladı. Ancak gerçekten plastik vasıtaların tamamen kullanımdan kalkması için seneler sürecek tedbirler alınması gerekiyor. 

Hesap aygıtları, GPS makineleri

2020 yılında kaybolabilecekler

Uslu telefonlar yaşamımıza girdiği andan itibaren daha öncekinden kullandığımız bir hayli taşıta artık gereksinimimiz kalmadı. Uslu telefonların yaşamımızdan ilk çıkardığı şeylerden biri de hesap cihazı oldu. Artık bir hayli insan hesap cihazı kullanmak yerine telefonlarını hesaplama işleri için kullanmaya başladı. 

GPS makineleri da uslu telefonlarla birlikte eksilerek artık ortadan kalkmış gibi görünüyor. Teknoloji geliştiricilerinin uslu telefonlar için geliştirdiği harita ve GPS uygulamaları bu makinelere olan gereksinimi süratli bir biçimde ortadan kaldırmış görünüyor. 

Standart telefon ve faks aygıtları

2020 yılında kaybolabilecekler

Uslu telefonlar ilk ortaya çıktıklarında selefleri olan standart cep telefonlarını ortadan kaldırdılar. Şimdi neredeyse hiç kimse standart cep telefonlarını kullanmıyor. Konut telefonlarından sonra ehemmiyetli bir devrim yaratan cep telefonları, uslu telefonların üstün özellikleri karşısını direnemediler. 

Standart cep telefonları ile birlikte faks makineleri de uslu telefonlara yenilen teknolojiler arasında yer alıyor. Evvelden evrak yollamak için kullanılan faks makineleri, uslu telefonlarının kameralarının evrakları tarayacak seviyeye gelmesi sebebiyle artık kullanılmaz hale geldi. 

Akkor ampuller

2020 yılında kaybolabilecekler

İnsanların aydınlanma gereksiniminde büyük bir devrime neden olan akkor ampuller çok uzun zaman dünyayı aydınlatmak için kullanıldı. Ancak enerji tasarrufunun artık bir lüzumluluk haline geldiği günümüzde akkor ampuller seçim edilmiyorlar. Hatta bazı idareler, insanların tasarruflu ampullere yönelmesini sağlamak için akkor ampullerin imalini menetti. 

Ufak ismeler

2020 yılında kaybolabilecekler

Fiji’de bir adada kurulan Vunidogoloa köyünün 100 durgunu, yükselen gelgit seviyeleri sebebiyle köylerini 2014 senesinde terk etmek zorunda kaldılar. Vunidogoloa köyünün yanı gizeme Fiji, Mashall Adaları, Bahamalar ve Maldivler’deki ufak ismeler hala yükselen gelgit seviyelerinin karşısında risk altında bulunuyor. 

Hacienda Los Torres

2020 yılında kaybolabilecekler

Porto Riko’nun Lares bölgesinde bulunan Hacienda Los Torres, 2019 senesinde risk altındaki alanlar listesine alındı. 19.yy’daki kahve plantasyonlarının tarihi yapısını gözetmeye devam eden Hacienda Los Torres, 2017 senesinde Maria Fırtınası da dahil olmak üzere bir dizi devirici trajediyle karşı karşıya kaldı. Şimdi abuhava farklılığı da Hacienda Los Torres’i ciddi bir biçimde tehdit ediyor. 

Machu Picchu

2020 yılında kaybolabilecekler

Peru hudutları içinde olan Machu Picchu da yok olma riski altında bulunan yerler arasında bulunuyor. Yoğun turist ziyareti sebebiyle zati risk altında olan İnka’ların antik kenti şimdi de Peru idaresinin 2019 senesinde yapılmasına karar verdiği havalimanı sebebiyle güç zamanlar geçiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM