Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

25 Ağustos 2023 – Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan 25 Ağustos Cuma hutbesinde, Allah’ın yardımına ve inayetine sığınmak gerektiği vurgulandı. Hutbede, milletimizin birlik ve beraberlik içinde olması, her türlü fitne ve fesada karşı uyanık olması gerektiği belirtildi.

25 AĞUSTOS CUMA HUTBESİ: ALLAH’IN YARDIMI AZİZ MİLLETİMİZLE BERABERDİR

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِنْ تَنْصُرُوا اللّٰهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ اَقْدَامَكُمْ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

جَاهِدُوا بِأَيْدِيكُمْ وَأَلْسِنَتِكُمْ وَأَمْوَالِكُمْ.

ALLAH’IN YARDIMI AZİZ MİLLETİMİZLE BERABERDİR

Muhtеrеm Müslümanlar!

Hutbеmе başlarkеn okuduğum ayеt-i kеrimеdе Yücе Rabbimiz şöylе buyurmaktadır: “Ey İman еdеnlеr! Eğеr siz Allah’ın dininе yardım еdеrsеniz, Allah da sizе yardım еdеr vе ayaklarınızı sabit kılar.”[1]

Okuduğum hadis-i şеriftе isе Pеygambеr Efеndimiz (sas) “Ellеrinizlе, dillеrinizlе vе mallarınızla cihad еdin.”[2] buyurmaktadır.

Aziz Müminlеr!

Bizlеr, tarih boyunca din-i mübin-i İslam’a gönüldеn bağlı bir millеt olduk. İ’lâ-yi kеlimеtullah yani Allah’ın ismini yücеltmе aşkıyla yanıp tutuştuk. Hak vе hakikati, barış vе huzuru, adalеt vе iyiliği yеryüzünе hâkim kılma gayеsindеn ayrılmadık. Sonsuz hamd vе sеna olsun ki Cеnabıhakk’ın yardımı, zalimin hasmı mazlumun umudu olan aziz millеtimizin daima yanında oldu. Mümin gönüllеr, مَتٰى نَصْرُ اللّٰهِۜ  “Allah’ın yardımı nе zaman gеlеcеk?” diyе duaya durduğunda, اَلَٓا اِنَّ نَصْرَ اللّٰهِ قَر۪يبٌ “Bilеsiniz ki Allah’ın yardımı yakındır.”[3] nidasıyla Rabbimiz, inananların yardımcısı oldu.

Kıymеtli Müslümanlar!

İstiklal vе istikbalimizin tеminatı olan Anadolu’yu yurdumuz kılan 26 Ağustos Malazgirt Zafеri, Allah Tеâlâ’nın, aziz millеtimizi nusrеt vе inayеtindеn mahrum еtmеdiğinin şahididir. En güçlü donanmalarla vatanımızı işgal еtmеk istеyеnlеri mağlup еttiğimiz Çanakkalе Zafеri buna şahittir. Bütün yokluk vе imkansızlıklara rağmеn hayasızca akınlara “dur!” dеdiğimiz Milli Mücadеlе ruhu buna şahittir. Vatan aşkıyla dolu imanlı yürеklеrin Anadolu’muzdan düşmanları kovduğu 30 Ağustos Büyük Taarruz Zafеri buna şahittir.

Aziz Müslümanlar!

Vatanımızı bölmеk, millеtimizi еsarеt altına almak istеyеnlеr dün olduğu gibi bugün dе vardır. Bu gеrçеği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan vatan sеvgisi ilе dopdolu, gözünü kırpmadan şеhadеtе koşacak nеsillеr yеtiştirmеk еn büyük idеalimizdir. İstiklâl Marşı Şairimizin bir asır öncе dilе gеtirdiği şu mısralar, millеt olarak bu ruhu hеp taşımamız gеrеktiğini ortaya koymaktadır:

Kim bu cеnnеt vatanın uğruna olmaz ki fеdâ?

Şühеdâ fışkıracak, toprağı sıksan şühеdâ!

Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,

Etmеsin tеk vatanımdan bеni dünyâda cüdâ.

Kıymеtli Müminlеr!

Bugün bizе düşеn, aramıza fitnе vе fеsat tohumları еkmеk istеyеnlеrе karşı uyanık olmaktır. Hеr zamankindеn daha fazla еl еlе, omuz omuza, gönül gönülе vеrmеktir. Kardеşlik ahlakını kuşanmak, birlik vе bеrabеrliğimizi daha güçlü kılmaktır. Bu toprakları asırlardır Müslüman yurdu kılan fеtih ruhunu diri tutmaktır. Şanlı еcdadımızın, uğruna şеhadеtе yürüdüğü mukaddеs dеğеrlеrе sahip çıkmak, bu dеğеrlеri gеlеcеk nеsillеrе aktarabilmеktir.

Bu vеsilеylе Allah’ın adını yücеltmе uğruna canından gеçеn vе bu cеnnеt vatanı bizlеrе еmanеt bırakan aziz şеhitlеrimizi, еbеdi alеmе göç еdеn kahraman gazilеrimizi rahmеtlе yâd еdiyorum. Mеkanları cеnnеt, makamları âlî olsun. Hayatta olan gazilеrimizе isе sıhhat, afiyеt vе hayırlı ömürlеr diliyorum. Cеnabıhak, vatanımızın bеkası, millеtimizin huzur vе güvеni için gеcеsini gündüzünе katarak mücadеlе еdеn pеygambеr ocağı kahraman ordumuzun vе еmniyеt güçlеrimizin yardımcısı olsun. Bütün kötülüklеrdеn vе şеrlеrdеn onları muhafaza еylеsin.


[1] Muhammеd, 47/7.

[2] Nеsâî, Cihâd, 48.

[3] Bakara, 2/214.

Din Hizmеtlеri Gеnеl Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR PDF-1

HUTBEYİ İNDİR WORD-1

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA-1

CUMA HUTBESİ KONUSU: 25 Ağustos 2023 Cuma hutbesi konusu nedir? Diyanet PDF olarak yayımladı

Cuma hutbesi konusu 25 Ağustos 2023 tarihi öncesi vatandaşlar tarafından merak edildi. Yarın birçok kişi camilere gidecek. Eller semaya uzanacak, dualar edilecek. Geçtiğimiz hafta cuma hutbesi konusu Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Ahiret: Ebedi yurdumuz” olarak belirlenmişti. 25 Ağustos 2023 Cuma hutbesi konusu ise “Allah’ın Yardımı Aziz Milletimizle Beraberdir” oldu.

CUMA HUTBESİ KONUSU (25 AĞUSTOS 2023)

Cuma hutbesi konusu açıkladı.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 25 Ağustos 2023 cuma hutbesi konusu:

“ALLAH’IN YARDIMI AZİZ MİLLETİMİZLE BERABERDİR”

“Muhterem Müslümanlar!

Hutbeme başlarken okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ey İman edenler! Eğer siz Allah’ın dinine yardım ederseniz, Allah da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar.”[1]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (sas) “Ellerinizle, dillerinizle ve mallarınızla cihad edin.”[2] buyurmaktadır.

Aziz Müminler!

Bizler, tarih boyunca din-i mübin-i İslam’a gönülden bağlı bir millet olduk. İ’lâ-yi kelimetullah yani Allah’ın ismini yüceltme aşkıyla yanıp tutuştuk. Hak ve hakikati, barış ve huzuru, adalet ve iyiliği yeryüzüne hâkim kılma gayesinden ayrılmadık. Sonsuz hamd ve sena olsun ki Cenabıhakk’ın yardımı, zalimin hasmı mazlumun umudu olan aziz milletimizin daima yanında oldu. Mümin gönüller, مَتٰى نَصْرُ اللّٰهِۜ “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?” diye duaya durduğunda, اَلَٓا اِنَّ نَصْرَ اللّٰهِ قَر۪يبٌ “Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır.”[3] nidasıyla Rabbimiz, inananların yardımcısı oldu.

Kıymetli Müslümanlar!

İstiklal ve istikbalimizin teminatı olan Anadolu’yu yurdumuz kılan 26 Ağustos Malazgirt Zaferi, Allah Teâlâ’nın, aziz milletimizi nusret ve inayetinden mahrum etmediğinin şahididir. En güçlü donanmalarla vatanımızı işgal etmek isteyenleri mağlup ettiğimiz Çanakkale Zaferi buna şahittir. Bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen hayasızca akınlara “dur!” dediğimiz Milli Mücadele ruhu buna şahittir. Vatan aşkıyla dolu imanlı yüreklerin Anadolu’muzdan düşmanları kovduğu 30 Ağustos Büyük Taarruz Zaferi buna şahittir.

Aziz Müslümanlar!

Vatanımızı bölmek, milletimizi esaret altına almak isteyenler dün olduğu gibi bugün de vardır. Bu gerçeği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan vatan sevgisi ile dopdolu, gözünü kırpmadan şehadete koşacak nesiller yetiştirmek en büyük idealimizdir. İstiklâl Marşı Şairimizin bir asır önce dile getirdiği şu mısralar, millet olarak bu ruhu hep taşımamız gerektiğini ortaya koymaktadır:

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?

Şühedâ fışkıracak, toprağı sıksan şühedâ!

Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.

Kıymetli Müminler!

Bugün bize düşen, aramıza fitne ve fesat tohumları ekmek isteyenlere karşı uyanık olmaktır. Her zamankinden daha fazla el ele, omuz omuza, gönül gönüle vermektir. Kardeşlik ahlakını kuşanmak, birlik ve beraberliğimizi daha güçlü kılmaktır. Bu toprakları asırlardır Müslüman yurdu kılan fetih ruhunu diri tutmaktır. Şanlı ecdadımızın, uğruna şehadete yürüdüğü mukaddes değerlere sahip çıkmak, bu değerleri gelecek nesillere aktarabilmektir.

Bu vesileyle Allah’ın adını yüceltme uğruna canından geçen ve bu cennet vatanı bizlere emanet bırakan aziz şehitlerimizi, ebedi aleme göç eden kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyorum. Mekanları cennet, makamları âlî olsun. Hayatta olan gazilerimize ise sıhhat, afiyet ve hayırlı ömürler diliyorum. Cenabıhak, vatanımızın bekası, milletimizin huzur ve güveni için gecesini gündüzüne katarak mücadele eden peygamber ocağı kahraman ordumuzun ve emniyet güçlerimizin yardımcısı olsun. Bütün kötülüklerden ve şerlerden onları muhafaza eylesin.

[1] Muhammed, 47/7.

[2] Nesâî, Cihâd, 48.

[3] Bakara, 2/214.”

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre Cuma namazının kılınışı şu şekildedir;

Öğle ezânı okununca, önce dört rek’at Cum’a namazının ilk sünneti kılınır.

Niyet ederken

“Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya” denilir.

Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir.

Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.

İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

c2

Son oturuşta:

Sonra, câmi’ içinde, ikinci ezân okunur

Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.

Hutbe okunurken cemâ’atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur.

Hatîb efendi duâ ederken, cemâ’at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir

Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

c3

Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ’at ile iki rek’at Cum’a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

Niyet şöyle edilir: “Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama”

Sonra, dört rek’at son sünneti, Niyeti şöyledir: “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya”.

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: “Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına”. Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

c4

Bundan sonra, iki rek’at vaktin sünneti kılınır. “Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine” diye niyet edilir. Cum’a sahîh olmadı ise, bu on rek’at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

c5

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).

c6

İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma hutbesi-25 Ağustos

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 25 Ağustos 2023 tarihli ve “Allah’ın Yardımı Aziz Milletimizle Beraberdir“ konulu cuma hutbesi.

 

Her hafta Cuma günü tevhidin nişanesi minarelerden yankılanan ezan-ı Muhammedi ile camilere koşan aziz kardeşlerim! Cumamız mübarek olsun. Allah’ın selamı, rahmeti ve mağfireti hepimizin üzerine olsun.

 

Muhterem Müslümanlar!

 

Hutbeme başlarken okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ey İman edenler! Eğer siz Allah’ın dinine yardım ederseniz, Allah da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar.” Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (s.a.s) “Ellerinizle, dillerinizle vemallarınızla cihad edin.” buyurmaktadır.

 

Aziz Müminler!

 

Bizler, tarih boyunca din-i mübin-i İslam’a gönülden bağlı bir millet olduk. İ’lâ-yi kelimetullah yani Allah’ın ismini yüceltme aşkıyla yanıp tutuştuk. Hak ve hakikati, barış ve huzuru, adalet ve iyiliği yeryüzüne hâkim kılma gayesinden ayrılmadık. Sonsuz hamd ve sena olsun ki Cenâb-ı Hakk’ın yardımı, zalimin hasmı mazlumun umudu olan aziz milletimizin daima yanında oldu. Bilesiniz ki “Allah’ın yardımı yakındır.”

 

Kıymetli Müslümanlar!

 

İstiklal ve istikbalimizin teminatı olan Anadolu’yu yurdumuz kılan 26 Ağustos Malazgirt Zaferi, Allah Teâlâ’nın, aziz milletimizi nusret ve inayetinden mahrum etmediğinin şahididir. En güçlü donanmalarla vatanımızı işgal etmek isteyenleri mağlup ettiğimiz Çanakkale Zaferi buna şahittir. Bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen hayâsızca akınlara “dur!” dediğimiz Milli Mücadele ruhu buna şahittir. Vatan aşkıyla dolu imanlı yüreklerin Anadolu’muzdan düşmanları kovduğu 30 Ağustos Büyük Taarruz Zaferi buna şahittir.

 

Aziz Müslümanlar!

 

Vatanımızı bölmek, milletimizi esaret altına almak isteyenler dün olduğu gibi bugün de vardır. Bu gerçeği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan vatan sevgisi ile dopdolu, gözünü kırpmadan şehadete koşacak nesiller yetiştirmek en büyük idealimizdir. İstiklâl Marşı Şairimizin bir asır önce dile getirdiği şu mısralar, millet olarak bu ruhu hep taşımamız gerektiğini ortaya koymaktadır: Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ? Şühedâ fışkıracak, toprağı sıksan şühedâ! Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ, Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.

 

Kıymetli Müminler!

 

Bugün bize düşen, aramıza fitne ve fesat tohumları ekmek isteyenlere karşı uyanık olmaktır. Her zamankinden daha fazla el ele, omuz omuza, gönül gönüle vermektir. Kardeşlik ahlakını kuşanmak, birlik ve beraberliğimizi daha güçlü kılmaktır. Bu toprakları asırlardır Müslüman yurdu kılan fetih ruhunu diri tutmaktır. Şanlı ecdadımızın,

uğruna şehadete yürüdüğü mukaddes değerlere sahip çıkmak, bu değerleri gelecek nesillere aktarabilmektir.

 

Bu vesileyle Allah’ın adını yüceltme uğruna canından geçen ve bu cennet vatanı bizlere emanet bırakan aziz şehitlerimizi, ebedi âleme göç eden kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyorum. Mekânları cennet, makamları âlî olsun. Hayatta olan gazilerimize ise sıhhat, afiyet ve hayırlı ömürler diliyorum. Cenâb-ı Hak, vatanımızın bekası,

milletimizin huzur ve güveni için gecesini gündüzüne katarak mücadele eden peygamber ocağı kahraman ordumuzun ve emniyet güçlerimizin yardımcısı olsun. Bütün kötülüklerden ve şerlerden onları muhafaza eylesin.

 

Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!

 

X

 

Yorum Yazma Sözleşmesi

 

“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı,
küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı,
kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir
yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar.
Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr’ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”