Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kaza tespit tutanağı nedir nasıl düzenlenir kaza tespit tutanağı sorgula

Bu haberin fotoğrafı yok

Araçların kazaya karışmasının ardından araçların kazaları ile ilgili kaza tespit tutanağı tutulmakta ve bu tutanak üzerinden resmi işlemler yürütülmektedir.
Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması gerekmektedir. Sigorta işlemleri için de önem taşıyan bu tutanakta kazaya dahil olan her iki tarafın da görüşlerinin yazılı beyanı şarttır.
Tutanağın hazırlanması sırasında istenen bilgiler her iki araç sürücüsü tarafından 2 nüsha olarak eksiksiz ve ayrı ayrı doldurulmalı ve tutanakta her iki sürücünün de imzasının olması gerekmektedir. Bu tutanağın yanı sıra kazayı çeşitli açılardan görüntüleyen fotoğrafların çekilmesi de faydalı olacaktır.
Kaza tespit tutanağının en üst kısımda yer alan tarih, saat ve adres bilgilerinin yanı sıra, 4 Sürücü Bilgileri – 5 Araç Bilgileri ve 6. Trafik Sigortası Poliçe Bilgileri alanlarında yer alan sürücüye ait kimlik bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası bilgileri her iki araç ve sürücü için de doldurulmalıdır. Devamında 7. maddede listelenen kusurlardan birini veya bir kaçını yapan aracın tarafına çarpı işareti (X) konmalıdır.
Kazaya karışan araçlar arasında yurtdışından gelen bir araç mevcut ise, o araç için 8. Maddede istenen Araç Yeşil Kart Belgesine sahipse bölümündeki bilgiler verilmelidir.
Kaza anını görsel olarak belgelemek, araçların hasar gördüğü bölümleri işaretlemek için 9 ve 10. maddelerdeki aracın ilk darbe aldığı yer alanları doldurulmalı ve her iki sürücünün de 11. Maddede kazayı yazılı olarak kendi ağızlarından anlatması gerekmektedir. Tutanak formu, 2 nüsha olarak doldurulduktan sonra her iki sürücü tarafından imzalanır.
Araçların trafikte yaşadığı kazalar için pek çok resmi mevzuat hazırlanmakta ve bu resmi mevzuatlara bağlı olarak kişilerin işlem yapması sağlanmaktadır. Kazalar sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi kaza tespit tutanağının doğru bir şekilde tutulmasıdır. Kaza tespit tutanağı üzerinden yapılan işlemler sayesinde kişilerin herhangi bir sorun yaşamadan bilgi alabilmesi ve sigorta hizmetlerinden yararlanması sağlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kişilerin kaza tespit tutanağı üzerinden kaza ile ilgili durumu takip edebilmesi mümkündür. Tramer.gen.tr sitesinde yer alan araç hasar sorgulama yazısında belirtildiği gibi sorgulama ekranı şöyledir:
SBM KAZA TESPİT TUTANAĞI SORGULAMA VE İTİRAZ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Araç kaza tespit tutanağı sorgulama ile tutanak hakkında bilgi almak isteyen kişileri bu konuda online uygulamaları kullanması yeterlidir. İnternet üzerinden sunulan hizmetler sayesinde kişilerin araç kaza tespit tutanağı sorgulama yapabilmesi oldukça kolaydır. Bu konuda Aracsorgulama.net sitesinde yer alan araç tutanak sorgulama yazısında da belirtildiği gibi kişilerin Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezi’ni tercih etmesi gerekmektedir. Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan hizmetler sayesinde kişilerin araç kaza tespit tutanağı sorgulama işlemini yapabilmesi mümkün duruma getirilmiştir ve bu bakımdan mutlaka sunulan hizmetlerden yararlanarak ilgili resmi site üzerinden işlem yapılmalıdır.
Konuyla ilgili farklı sitelerin ya da uygulamaların tercih edilmemesi çok önemlidir. Böylece hem doğru ve resmi bilgilere erişim sağlanacak hem de kişilerin güvenliği sağlanmış olacaktır. Bu açıdan bakıldığında kişiler için büyük bir kolaylık sağlayan resmi hizmetler sayesinde kişilerin büyük bir kolaylık sağlaması ve ihtiyaçlarını gidermesi amaçlanmaktadır. Araç kaza tespit tutanağı sorgulama işlemlerinde herhangi bir ücretinin ödenmesine gerek kalmaması bu konuda işlemlerin kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Kişiler ihtiyaçlar dahilinde online olarak kolay bir şekilde bilgi alabilir ve aynı zamanda kaza tespit tutanağı ile ilgili güncel işlemleri görüntüleyebilir.

Nisan 2008 tarihinden bu yana kağıt form ile düzenlenen Kaza Tespit Tutanakları artık akıllı telefonlardan da doldurulabiliyor.
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen “Mobil Kaza Tutanağı” uygulaması ile artık sürücüler, tutanak doldurma işlemini çok daha hızlı ve kolayca yapabilecek.
Uygulamayı indirmek için lütfen aşağıdaki ikonlara tıklayınız.