Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Uzmanlardan klima uyarısı

Yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeniyle klimalar yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat klima kullanımı bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Yaz aylarında artan sıcaklıklar

“KLİMADAN KENDİNİZİ KORUYUN”

Sıcak havaların kasıp kavurduğu Batman’da uzmanlar klimanın soğuk algınlığından zatürrеyе kadar yol açabilеcеği hastalıklara dikkat çеkti. Klima kullanılırkеn bazı önlеmlеrin alınması gеrеktiğini söylеyеn bazı uzmanlar, sağlık açısından dikkat еdilmеsi gеrеkеn kuralları şöylе sıraladı; “Sıcaklık ayarı 23-24 dеrеcе olmalı. Ani ısı dеğişimlеrindеn kеsinliklе kaçınılmalı. Klima doğrudan sizе üflеmеmеli. Odanın nеm sеviyеsi yüzdе 40-60 olmalı. Filtrеlеri düzеnli yıkanmalı. Klimayı sürеkli çalıştırmak yеrinе ara ara kapatılmalı. Arada sırada pеncеrеlеr açılarak dışarıdaki havanın içеri girmеsi sağlanmalı. Klimayı tеmizlеrkеn dеzеnfеktan vе kokulu tеmizlеyicilеr kullanılmamalı.”

Prof. Dr. Öztürk, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının uyku sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Uyku sağlığının hava sıcaklığıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirten Öztürk, “İdeal uyku ortamının sıcaklığı 19-22 derece arasında olmalı. 19 dereceden soğuk ve 22 dereceden sıcak olduğunda uyku kalitesi etkilenmektedir.” dedi.

Öztürk, sıcaklardan korunmak ve serinlemek amacıyla klima kullanımının yaygınlaştığına dikkati çekti.

Uzmanlardan yaz sıcaklarında klima uyarısı: Hasta ediyor

Klimanın doğru kullanılması gerektiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:
“Özellikle yatak odalarına konulan klimaların 16-17 derecelerde değil, en düşük seviye olarak 20 derece civarında çalıştırılması uyku sağlığı açısından daha uygun olacaktır. Aslında yatak odasında klima bulundurmayıp diğer odalardaki klimadan dolaylı faydalanmak sağlıklı olanıdır. Açık klimaya karşı uyumak pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Vatandaşlar bu yaz sıcağında hasta olabilirler.
İyi temizlenmemiş klima filtrelerinden mikrop kapabilme riski var. Aynı zamanda aşırı soğuğun etkisiyle enfeksiyon hastalıkları görülebiliyor. Hareket sistemine ilişkin rahatsızlıklar, adale krampları, boyun ve omuz tutulmaları meydana gelebiliyor. Birdenbire soğuyan kas gruplarında spazm olabiliyor. Bademcik iltihabı, boğazı üşütme ya da daha ağır durumlarda zatürreye kadar gidecek durumlar olabilir.”
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk
Öztürk, uyku öncesi klimanın bir süre çalıştırılarak odanın serinletilmesini ve kapatıldıktan sonra uykuya geçilmesini tavsiye etti.