Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bisikletin icadında rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir

Bisiklet, günümüzde hem ulaşım hem de eğlence aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Peki, bisikleti kim icat etti? İşte, bisikletin icadının tarihçesi ve mucitlerin hikayeleri…

Bisiklet, günümüzde hem ulaşım

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir? Bisiklet nerede ve kim tarafından icat edildi?

Bisikletin tarihçesi konusunda birçok tartışma konusu mevcuttur. Bisikletin icadı ile ilgili günümüzde bilim insanları tarafından araştırmalar sürmektedir. Bisikletin tek bir mucit tarafından icat edilmemiş olduğu konusunda ortak düşünceler vardır. Tarih içerisindeki pek çok farklı çabanın bir sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

BİSİKLETİN İCADI

İki tekerlekli, binicisi tarafından itme gücü sağlanan ve kanıtları tartışmalı olmayan ilk taşıt, Alman Baron Karl Von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir. Bisiklet ne zaman icat edildi? Sorusunun yanıtı olarak; 1817 diyebiliriz. 1817 yılında Drais bu aracı tam 14 km kullandı. 1818 yılında da Paris’te sergiledi. Daha sonra Von Drais, bu aracı koşu makinesi anlamında olan “Laufmaschine” olarak adlandırdı. Araç tahtadan yapılmış ve sabit bir gidonu vardı. Ayrıca hareketi sağlamak için pedalları yoktu. Aracı kullanan kişi, ayakları ile yerden güç alıyor, bir denge tahtası binicinin kollarını desteklemekteydi. Von Drais aracının patentini aldı, ancak kısa sürede kopyaları Avusturya, Birleşik Krallık, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülkede türedi.

BİSİKLETİ KİM BULDU?

Von Drais’in koşu makinesinden bir adet satın alan Londralı Denis Johnson, bu aracın İngiltere’de patentini alarak geliştirdi. Daha sonra 300 adet üretip “yaya at arabası” adıyla piyasaya sürdü. Bu araç “hobi atı” adıyla ünlendi. Hatta karikatüristler, bu aracı “züppe atı” olarak tanımlamıştır. Düzgün yollarda rahatça kullanılabilmesi, emniyet endişelerini gündeme getirince hobi atı, altı ay içerisinde gözden düştü. Drais ve Johnson’ın çabaları ne kadar sürse de, iki tekerlekli bisikletin hareket hâlinde iken dengede kalabileceğini ispatlamış oldular. Fakat sonraki 40 yıl boyunca çalışmalar üç ve dört tekerlekli bisikletler üzerinde yoğunlaştı.

BİSİKLETİN GELİŞİMİNDE ROL OYNAYAN MUCİTLER

Bisikletin seri üretimi konusunda ilk büyük atak “Michaux Company” tarafından geldi. Şirket, yılda 140 bisiklet üretmeye başladı. Bisikletin ilgi görmesi, dönemin devletlerinin de dikkatini çekmeye başladı. Daha sonra Fransa Savunma Bakanlığı 1800’lerin ikinci yarısında bisiklet üretimini destek vermiştir. 1871’de imal edilen bisikletler, Almanya ile o zaman yapılan savaşta kullanılmıştır. Bir sonraki gelişme ise, Trufaut’ın içi boş kauçuk lastiğini bulması ile başladı. Bunu İskoçya’da eşit çapta tekerlekleri olan komple kadrolu, bilyalı ve millî bisikletlerin yapılması takip etmiştir. Ve ardından da ortadan katlanan portatif bisikletler piyasaya çıkmıştır.

BİSİKLETİN GELİŞİMİNDE ROL OYNAYAN BİLİM İNSANLARI

Bir atak da İrlanda’dan gelerek 1888 yılında havalı plastik bisikletler piyasaya sürülmüştür. Bu durum bisiklet endüstrisinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Fakat bisiklet üretiminde kullanılan malzemenin fiyatının yüksekliği o dönemlerde dikkat çekmeye başladı. İşçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle de halka inememiştir. Yine bu yılların sonundan fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş, bisikletin geniş kitlelere ulaşmasına olanak sağladı. Özellikle Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya’daki bisiklet fabrikaları artmaya başladı. Bisikletin bu ülkelerde artmasına ve bisiklet sporunun gelişmesine zemin hazırladı.

Bisikletin gelişiminde rol oynayan bilim insanları:

ÇİFT KİŞİLİK BİSİKLET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bacaksız akrobat olarak da bilinen Eli Bowen, elleri olmayan Tripp 1891 yıllarında çift kişilik bisikleti icat etmişlerdir. Eli Bowen 1844 yılında Ohio’da doğmuş ve on çocuktan biriydi. Eilenin tek engelli çocuğu olan Eli Bowen, küçük bir çocukken, kollarını yürümek için kullandı ve kalçalarını kollarıyla sallamasına izin veren ahşap blokları elinde tutuyordu. Kollarında yürürken kazandığı güç onun yeteneğini arttırdı. Yetenekli bir akrobat olması dolayısıyla şovunu zenginleştirdi. Tripp’in kolu, Eli’nin bacağı olmadığı için bisiklet süremezlerdi. Fakat bu onlara ilham kaynağı oldu. Çift kişilik bisikleti icat ederek biri pedalı çevirirken biri direksiyonu tutabiliyordu. Bu fikir çift kişilik bisikletin icat edilmesinde önemli rol oynadı.

Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler Ve Bilim İnsanları Kimlerdir?

Bisiklet yalnızca ulaşım için değil çeşitli spor müsabakaları ve eğlence amacı ile de sıklıkla kullanılmaktadır. Bisikletin icadı ile alakalı olarak bir takım tartışmalar vardır. Bu ulaşım aracının birden fazla mucit tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Bisikletin İcadında Rol Oynayan Mucitler ve Bilim İnsanları Kimlerdir?

İki tekerlekli ve binicisinin uyguladığı kuvvet ile hareket eden ilk taşıtlar Alman bilim insan Baron Karl Von Drais de Sauerbrun tarafından geliştirilmiştir. Bu taşıtın icadı yaklaşık 1817 yılında olmuştur. Bu yılda Drais geliştirmiş olduğu taşıtı yaklaşık 14 km kullanmıştır.

Tarihler 1818 yılını gösterdiğinde ise bu araç Paris’te sergilenmiştir. Sonraları Drais, araca Laufmaschine ismini vermiştir. Bu koşu makinesi anlamına gelmektedir. Bu taşıt ilk defa tahtadan yapılmıştır. Gidonu ise sabittir. Hareket amacı ile pedalı da bulunmaz.

Taşıtı kullananların yerden destek alması ve kuvvet uygulaması gerekmekteydi. Bu makinede bir denge tahtası vardı ve bu tahta binicinin dengesini destekleyici nitelikteydi. Drais aracın patentini almıştır. Fakat sonrasında pek çok Avrupa ülkesinde buna benzer araçlar geliştirilmeye başlanmıştır.

Londralı olan Denis Johnson, Drais’in koşu makinesinden satın alarak aracı geliştirmiş ve sonrasında İngiltere’de bu aracın patentini almıştır. Geliştirdiği araçtan 300 tane üretip bu araca da yaya at arabası ismini vermiştir.

Bisikletin seri olarak üretiminde ilk atağı Michaux Company yapmıştır. Şirket yılda yaklaşık 140 adet bisiklet üretmeye başlamışlardır. Sonrasında bu bisikletler devletlerinde ilgi alanına girmiştir.

1888 yılına gelindiğinde İrlanda ilk defa havalı plastik tekerleklere sahip bisikletleri piyasaya sürmüştür. Bu sayede bisiklet sektörü hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır.

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir? Bisikleti kim buldu?

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir? Bisikleti kim buldu?

Bisikletin icadı 1817 yılında icat edilmiştir ve ilk olarak 14 km yol almıştır. Bisiklet, motorsuz veya elektrikli motorlu ya da 2- 3 tekerlekli olarak pedal yardımı ile sürülüyor. Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir herkes tarafından merak ediliyor. Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir? Bisikleti kim buldu? sorularına vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir? Bisiklet nerede ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir? Bisikleti kim buldu? Detaylar haberimizdedir…

Bisikletin icadı konusunda tarihçiler arasında tam bir fikir birliği yoktur ve ileri sürülen tarihler tartışmalıdır. Bisiklet, tek bir mucit tarafından icat edilmemiş, tarih içerisindeki pek çok farklı çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Leonardo da Vinci’ye ait olduğu ileri sürülen 1492 tarihli bir bisiklet karalamasının 1960’larda Codex Atlanticus’a eklenmiş sahte bir çizim olduğu anlaşılmıştır. 1790’larda icat edilen vélocifère veya célérifère isimli hızlı at arabası aracı, bisikletin atalarından biri olarak kabul edilmez.

Binicisi tarafından itme gücü sağlanan iki tekerlekli ve kanıtları tartışmalı olmayan ilk taşıt, Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir. Drais, 1817 yılında aracı 14 km boyunca kullandı ve 1818 yılında Paris’te sergiledi. Von Drais, aracını Laufmaschine (koşu makinesi) olarak adlandırdı, çünkü tahtadan yapılmış aracın sabit bir gidonu vardı, fakat hareketi sağlamak için pedâlleri yoktu. Binici, ayakları ile yerden güç alıyor, bir denge tahtası binicinin kollarını destekliyordu. Zamanla bu isim yerine draisienne ve velosipede isimleri daha popüler hâle geldi. Draisienne günümüzde birçok dilde tren rayları üzerinde ray boyu kas gücüyle hareket eden aletler için kullanılır. Von Drais aracının patentini aldı, ancak kısa sürede kopyaları Avusturya, Birleşik Krallık, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülkede türedi.

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir? Bisikleti kim buldu?

Londralı Denis Johnson, von Drais’in koşu makinesinden bir adet satın aldı ve İngiltere’de patentini alarak geliştirdi. 300 adet üretip “yaya at arabası” adıyla piyasaya sürdüğü araç, “hobi atı” adıyla ünlendi. Karikatüristler, bu aracı “züppe atı” olarak tanımlıyor ve yoldan geçenler, binicilerle alay ediyorlardı. Hobi atının sadece düzgün yollarda rahatça kullanılabilmesi, emniyet endişelerini gündeme getirdi ve araç, altı ay içerisinde gözden düştü. Drais ve Johnson’ın çabaları, iki tekerlekli bisikletin hareket hâlinde iken dengede kalabileceğini ispatlansa da sonraki 40 yıl boyunca çalışmalar üç ve dört tekerlekli bisikletler üzerinde yoğunlaştı. İlk büyük oranda seri bisiklet üretimi “Michaux Company” tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda yüz kırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi, dönemin devletlerinin de dikkatini çekmiştir. 1800’lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiş ve 1871’de imal edilen bisikletler, Almanya ile o zaman yapılan savaşta kullanılmıştır. Trufaut, içi boş kauçuk lastiğini bulmuş, bunu İskoçya’da eşit çapta tekerlekleri olan komple kadrolu, bilyalı ve millî bisikletlerin yapılması takip etmiş, ardından da ortadan katlanan portatif bisikletler piyasaya çıkmıştır.

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir? Bisikleti kim buldu?

Bisiklet nerede ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir? sorusuna yanıt arayan insanlar için bisiklet, İrlanda’da 1888 yılında havalı plastik bisikletler piyasaya sürülmüştür. Bu durum bisiklet endüstrisini geliştirmiştir. Bisiklet üretiminde kullanılan malzemenin fiyatının yüksekliği, işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle halka inememiştir. 1800’lerin sonundan fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş, bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Özellikle Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya’daki bisiklet fabrikaları, bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasına ve bisiklet sporunun gelişmesine önayak olmuştur.