• DOLAR
  6,8670
 • EURO
  7,8553
 • ALTIN
  398,96
 • BIST
  1,1437
4.600 yıllık gizem çözüldü! Giza Piramidi’nin inşaatında kaç kişi çalıştı

4.600 yıllık gizem çözüldü! Giza Piramidi’nin inşaatında kaç kişi çalıştı

1
Üst üste konulan, tanesi birkaç tonu bulan milyonlarca kireç taşı parçasından oluşan bu yapılar, firavunlara kabir olarak yapılıyordu. Temelinde piramitlere eş bir kabir şekli yüzyıllar evvel Anadolu’da da mevcuttu.
2
Frigler’in ölülerini huzura kavuşturmak için yaptıkları tümülüsler, piramitlerden hiç de değişik değildi. Fakat piramitler gibi bir mimari mahsulü değillerdi. Yalnızca toprak altında yapılan bir kabir odasının üzeri taş ve toprak yığılarak piramit gibi bir tepe şekline getiriliyordu. Kendisi kadar büyük sırrıyla da insanı cezbeden Giza Piramidi’nin senelerdir uslarda sual işareti olan bir gizemi daha sarihe kısmen kavuşturuldu.
3
Büyük Giza Piramidi’nin bitirilmesinden bu yana takribî 4.600 sene geçtiği göz önüne alındığında, yapının günümüze sapasağlam erişmesi donakaltıcı. Piramidin hacmi takribî 2.6 milyon metreküp ve yüksekliği, doruktaki kayıp parçası da dahil olmak üzere 146.6 metre.

4
Peki günümüze kadar erişmiş Dünyanın 7 şahanelerinden biri olan Giza Piramidi’nin inşaatında kaç şahıs çalıştı?

5
Piramitler hakkında senelerce bir hayli hipotez yürütüldü. Bunlar, inşaatta 10 bin kadar insanın çalıştığını ileri sürüyordu. Fakat bilim insanları, ellerinde bir ispat bulunmadığı için bu iddialar karşısında suskun kaldılar. Arkeolojik belirtilerin aydınlatılmasıyla mevzuya daha doğru söylemeler getirildi.
6
Buna göre taşları yerinden çıkartmak için 1200 adam zorunluydu. Taşların her birini takribî 20 şahıs sürükleyebiliyordu. Bu işi yapan insan rakamının da 700 olduğu hipotez edilmektedir. Yeniden bulunan ispatlara göre bu insanlar köle değillerdi, parayla çalışan emekçilerdi. Kimileri ise devlete aidat ödemek yerine emekçilik yapmayı kabul ediyordu.

7
Antik dünyanın yedi şahanesinden ayakta kalan tek yapı olan Keops Piramidi bir öteki ismiyle Büyük Giza Piramidi’ne ait bir öteki sır ise geçtiğimiz sene çözülmüştü. Sarı olarak bildiğimiz Giza’nın asıl rengi beyaz olduğu saptandı.
8
9
10

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM