Home Spor Ahmet Ağaoğlu neden istifa etti

Ahmet Ağaoğlu neden istifa etti

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu istifa ettiğini açıkladı

Ahmet Ağaoğlu neden istifa mı etti, neden? Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun istifa nedeni…

2018 yılından beri Trabzonspor’da başkanlık koltuğunda oturan ve bordo mavili kulübe 38 yıl sonra Süper Lig şampiyonluğu yaşatan Ahmet Ağaoğlu ile ilgili istifa konusu gündem oldu. Peki, Ahmet Ağaoğlu neden istifa mı etti, neden? İşte Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun istifa nedeni…

Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a gitme kararı alan Trabzonspor’da başkanı Ahmet Ağaoğlu, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Yaşanan istifa sonrası spor basınında “Ahmet Ağaoğlu neden istifa etti?” sorusu ile ilgili araştırmalar başladı. Bordo-mavili ekipte Trabzonspor’un önümüzdeki günlerde olağanüstü genel kurur yapacağı duyuruldu.

TRABZONSPOR BAŞKANI AHMET AĞAOĞLU NEDEN İSTİFA ETTİ?

Seçime gitme kararı alan Trabzonspor’da başkan Ahmet Ağaoğlu görevinden istifa etti. Ağaoğlu resmi siteden yaptığı açıklama: “Genel Kurul kararını talep eden arkadaşlarımızın süreci sağlıklı bir şekilde yürütmeleri ve rahat bir çalışma ortamında kongreye hazırlanmaları düşüncesiyle bugün itibarıyla Trabzonspor Kulübü Derneği Başkanlığı’ndan ve bağlı şirketlerimizdeki görevlerimden istifa etmiş bulunmaktayım.”

Öncelikle görevde bulunduğum beş yıllık süre içerisinde maddi manevi hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, her daim destek veren; 1 Süper Lig, 1 Türkiye Kupası ve 2 Süper Kupa şampiyonluğunda en büyük pay sahibi olan başlangıçtan bugüne kadar birlikte çalıştığım tüm Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma, bize bu görevi layık gören saygıdeğer delegelerimize ve Genel Kurulumuza, tüm kurul başkanlarımıza, kurucu üyelerimize, geçmiş dönem başkanlarımıza, hocalarımıza ve futbolcularımıza, idari kadromuza, tüm kulüp çalışanlarımıza, yerel ve ulusal basınımıza; Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza, 8’inci şampiyonluğumuzda en büyük pay sahibi olan vefakar Trabzonspor taraftarına, üzerimde çok emekleri olan değerli büyüklerime en kalbi duygularımla minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.

Canım kadar sevdiğim kulübüme beş yıl başkan olarak hizmet etmek hayatım boyunca yaşayabileceğim en onurlu görevdi. Benden sonra göreve gelecek olan arkadaşlarımın ve büyüklerimin kulübümüzü çok daha yükseklere taşıyacağını ve başarı ile yöneteceklerine tüm kalbimle inanıyorum. Camiamızdan bizden sonra göreve gelecek başkan ve yöneticilere her zamankinden çok daha fazla destek olmaları en büyük temennimdir. Hepimizin de çok iyi bildiği gibi elde etmiş olduğumuz başarılar birlik ve beraberlik içerisinde yan yana vermiş olduğumuz mücadeleler sonunda kazanılmıştır. Unutulmamalıdır ki; kişiler gelir geçer aslolan Trabzonspor’dur, Trabzonspor’un başarısıdır.

AHMET AĞAOĞLU KİMDİR?

Ahmet Ağaoğlu 27 Haziran 1957’de Trabzon’da dünyaya geldi. Ahmet Ağaoğlu Kabataş Erkek Lisesinde öğrenim gördükten sonra 1979 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesinden mezun oldu. 2000 yılında Türkiye Golf Federasyonu Başkanı seçildi ve 24 Ocak 2001’de görevine başladı. 8 Nisan 2018’de yapılan olağanüstü genel kurulda Trabzonspor’un 17. başkanı oldu. 8 Temmuz 2021’de Kulüpler Birliği Başkanı seçildi. Ağaoğlu İngilizce ve Rusça bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Ahmet Ağaoğlu neden istifa etti, gerekçesi ne? Ahmet Ağaoğlu kimdir nereli kaç yaşında?

Ahmet Ağaoğlu istifa mı etti? Ahmet Ağaoğlu kimdir, kaç yaşında, nereli?

Ahmet Ağaoğlu istifa mı etti? Ahmet Ağaoğlu kimdir, kaç yaşında, nereli?

Trabzonspor’da başkan Ahmet Ağaoğlu istifa kararı aldı. Futbolseverler istifa haberleri sonrasında Ahmet Ağaoğlu’nun hayatını araştırmaya başladı. Peki, Ahmet Ağaoğlu istifa mı etti?  Ahmet Ağaoğlu kimdir, nereli, kaç yaşında? Ahmet Ağaoğlu ve Ali Ağaoğlu kardeş mi?

AHMET AĞAOĞLU KİMDİR?

Ahmet Ağaoğlu, Trabzon’da dünyaya geldi. 1979’da İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nden mezun oldu. 1996 yılında Klassis Golf Kulübü’nde golf hayatına başladı, 2000 yılında Golf Federasyonu Başkanlığı’na seçilen Ağaoğlu, dört yıllık görev süresi boyunca golfün tabana yayılması ve Golf Milli Takımı’nın kurulması doğrultusunda yoğun çaba harcadı.

Ahmet Ağaoğlu, Türkiye’nin golf turizminden 2,5 milyar dolar gelir elde etmesi hedefiyle 2004’de 4 Yılda 100 Golf Sahası’ kampanyası nın başlatılmasını sağladı. Golfü Anadolu’ya yaymak ve genç yetenekleri bu spora kazandırmak amacıyla dokuz ildeki pilot okullarda öğrencilere golf eğitimine öncülük yaptı. 2000 yılında 70 civarında olan lisanslı sporcu sayısı 2009 yılında 5,500’e çıktı. 2004 yılının sonunda tekrar Federasyon Başkanlığı’na seçilen Ağaoğlu döneminde Türk golfü tarihi başarıları yaşadı. 25 Şubat 2005 yılında özerk Golf Federasyonu’nun ilk başkanı oldu.

2008 yılı sonunda yeniden 4 yıllığına Türkiye Golf Federasyonu Başkanlığı’na seçildi. 1993’de Sadri Şener başkanlığındaki Trabzonspor Yönetimi’nde idarecilik yapan Ağaoğlu 2000-2002 tarihleri arasında Özkan Sümer döneminde Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bir yandan Federasyon başkanlığını yürütürken fırsat buldukça golf oynayan Ahmet Ağaoğlu, uzak yol gemi kaptanıdır. Ahmet Ali Ağaoğlu, 8 Nisan 2018 tarihinde yapılan Trabzonspor Kulübü’nün 73. Genel Kurulu’nda rakibi Metin Kaya’yı geride bırakarak Trabzonspor’un yeni başkanı oldu. 8 Temmuz 2021’de Kulüpler Birliği Başkanı olarak seçildi.

AHMET AĞAOĞLU ÖZEL YAŞAMI?

İngilizce ve Rusça bilen Ahmet Ağaoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

AHMET AĞAOĞLU VE ALİ AĞAOĞLU KARDEŞ Mİ?

Ahmet Ağaoğlu’nun iş adamı Ali Ağaoğlu ile hiçbir akrabalığı yoktur.

AHMET AĞAOĞLU NEDEN İSTİFA ETTİ?

Ağaoğlu yaptığı açıklamada, “Kamuoyuna açıklama yapmış olduğumuz Yönetim Kurulu toplantımızda ortaya çıkan görüş ayrılıkları nedeniyle Yönetim Kurulumuz 2 Mart 2023 tarihinde Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a gidilmesi kararı almış bulunmaktadır. Öncelikle alınan bu kararın kulübümüze ve camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

İstifa kararı aldığını belirten Ağaoğlu, “Genel Kurul kararını talep eden arkadaşlarımızın süreci sağlıklı bir şekilde yürütmeleri ve rahat bir çalışma ortamında kongreye hazırlanmaları düşüncesiyle bugün itibarıyla Trabzonspor Kulübü Derneği Başkanlığı’ndan ve bağlı şirketlerimizdeki görevlerimden istifa etmiş bulunmaktayım” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu’nun açıklamalarının satırbaşları şu şekilde;

“Öncelikle görevde bulunduğum beş yıllık süre içerisinde maddi manevi hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, her daim destek veren; 1 Süper Lig, 1 Türkiye Kupası ve 2 Süper Kupa şampiyonluğunda en büyük pay sahibi olan başlangıçtan bugüne kadar birlikte çalıştığım tüm Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma, bize bu görevi layık gören saygıdeğer delegelerimize ve Genel Kurulumuza, tüm kurul başkanlarımıza, kurucu üyelerimize, geçmiş dönem başkanlarımıza, hocalarımıza ve futbolcularımıza, idari kadromuza, tüm kulüp çalışanlarımıza, yerel ve ulusal basınımıza; Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza, 8’inci şampiyonluğumuzda en büyük pay sahibi olan vefakar Trabzonspor taraftarına, üzerimde çok emekleri olan değerli büyüklerime en kalbi duygularımla minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.

Canım kadar sevdiğim kulübüme beş yıl başkan olarak hizmet etmek hayatım boyunca yaşayabileceğim en onurlu görevdi.

Benden sonra göreve gelecek olan arkadaşlarımın ve büyüklerimin kulübümüzü çok daha yükseklere taşıyacağını ve başarı ile yöneteceklerine tüm kalbimle inanıyorum.

Camiamızdan bizden sonra göreve gelecek başkan ve yöneticilere her zamankinden çok daha fazla destek olmaları en büyük temennimdir.

Hepimizin de çok iyi bildiği gibi elde etmiş olduğumuz başarılar birlik ve beraberlik içerisinde yanyana vermiş olduğumuz mücadeleler sonunda kazanılmıştır.

Unutulmamalıdır ki; kişiler gelir geçer aslolan Trabzonspor’dur, Trabzonspor’un başarısıdır.”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu istifa ettiğini açıkladı

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu istifa ettiğini açıkladı

Trabzonspor dün yaptığı resmi açıklamayla Seçimli Olağanüstü Genel Kurul kararı aldığını duyurmuştu. Bugün de Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğluistifa ettiğini açıkladı. İşte detaylar…

ACİL ÖDEME: 12 MİLYON EURO

Kongre kararında bu sezon yaşanan ekonomik sıkıntıların büyük etkisi oldu. Şampiyonluk sonrası Şampiyonlar Ligi hedefi için kurulan 41 milyon Euro maaş bütçeli kadro, Avrupa’da hayal kırıklığı yaratınca gelirler dibe vurdu. Oyuncu maaşları yaklaşık 3 ay geriden giderken, bu ay sonuna kadar bonservis taksitleri dahil ödenmesi gereken rakam; 12 milyon Euro civarında, yani 250 milyon TL…

İLK ADAY ERTUĞRUL DOĞAN

Kongre kararının resmen açıklanmasının ardından başkan adaylarının 22 kişilik listelerini oluşturmaları için önlerinde 15 günlük bir süreç var. Trabzonspor’da yaşanan flaş gelişme sonrası bu kısa sürede adayların çok hızlı davranmaları gerekiyor. Asbaşkan Ertuğrul Doğan’ın, başkanlık için adaylığını açıklayacak ilk isim olacağı öğrenildi. Doğan’ın, oluşturacağı listeye mevcut yönetimden bazı isimleri alacağı belirtildi.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu istifa ettiğini açıkladı

İŞTE SEÇİM TARİHİ

Trabzonspor, Seçimli Olağanüstü Genel Kurul kararını resmi kanallardan duyurdu.

İşte konuya ilişkin Trabzonspor’dan yapılan açıklama şu şekilde:

“Tüzüğümüzün 30. maddesine istinaden kulübümüzün Seçimli Olağanüstü Genel Kurulu’nun aşağıdaki gündemle 18-19 Mart 2023 tarihlerinde “Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri Trabzon” adresinde saat 09.00’da yapılmasına, Çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının, çoğunluk aranmaksızın, aynı gündemle 25-26 Mart 2023 tarihlerinde “Hayri Gür Spor Salonu Trabzon” adresinde 09.00 – 16.00 saatleri arasında yapılmasına karar verilmiştir.”

Planlanan genel kurul programı ise şu şekilde:

“GÜNDEM

1.GÜN (18 Mart 2023 tarihinde saat 09.00’da, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 25 Mart 2023 tarihinde saat 09.00’da, aynı gündemle)

1. YOKLAMA VE AÇILIŞ,
2. GENEL KURUL DİVANININ OLUŞTURULMASI, SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞININ OKUNMASI,
3. GÜNDEMİN GENEL KURULA SUNULMASI,
4. DERNEK VE BAĞLI ŞİRKETLERİN, TÜZÜĞÜN İLGİLİ MADDELERİ KAPSAMINDA HAZIRLANAN İDARİ VE MALİ RAPORLARININ OKUNUP GÖRÜŞÜLMESİ,
5. DENETİM KURULU RAPORUNUN OKUNUP GÖRÜŞÜLMESİ,
6. YÖNETİM KURULUNUN İBRASININ GENEL KURUL ONAYINA SUNULMASI,
7. DİLEK VE TEMENNİLER.

2.GÜN (19 Mart 2023 tarihinde saat 09.00-16.00 saatleri arasında, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 26 Mart 2023 tarihinde saat 09.00-16.00 saatleri arasında aynı gündemle)

8. BAŞKAN ADAYLARININ KONUŞMALARI,
9. BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ASIL VE YEDEK ÜYELERİNİN SEÇİMİ,
10. KAPANIŞ.”

AHMET AĞAOĞLU İSTİFA ETTİĞİNİ RESMEN AÇIKLADI

Başkan Ahmet Ağaoğlu, yönetim kurulunda ortaya çıkan görüş ayrılıkları nedeniyle Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a gidelmesi kararı alındığını belirterek, “Kamuoyuna açıklama yapmış olduğumuz Yönetim Kurulu toplantımızda ortaya çıkan görüş ayrılıkları nedeniyle Yönetim Kurulumuz 2 Mart 2023 tarihinde Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a gidilmesi kararı almış bulunmaktadır. Öncelikle alınan bu kararın kulübümüze ve camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu istifa ettiğini açıkladı

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yaptığı açıklama şöyle;

‘Kamuoyuna açıklama yapmış olduğumuz Yönetim Kurulu toplantımızda ortaya çıkan görüş ayrılıkları nedeniyle Yönetim Kurulumuz 2 Mart 2023 tarihinde Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a gidilmesi kararı almış bulunmaktadır. Öncelikle alınan bu kararın kulübümüze ve camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Genel Kurul kararını talep eden arkadaşlarımızın süreci sağlıklı bir şekilde yürütmeleri ve rahat bir çalışma ortamında kongreye hazırlanmaları düşüncesiyle bugün itibarıyla Trabzonspor Kulübü Derneği Başkanlığı’ndan ve bağlı şirketlerimizdeki görevlerimden istifa etmiş bulunmaktayım.

Öncelikle görevde bulunduğum beş yıllık süre içerisinde maddi manevi hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, her daim destek veren; 1 Süper Lig, 1 Türkiye Kupası ve 2 Süper Kupa şampiyonluğunda en büyük pay sahibi olan başlangıçtan bugüne kadar birlikte çalıştığım tüm Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma, bize bu görevi layık gören saygıdeğer delegelerimize ve Genel Kurulumuza, tüm kurul başkanlarımıza, kurucu üyelerimize, geçmiş dönem başkanlarımıza, hocalarımıza ve futbolcularımıza, idari kadromuza, tüm kulüp çalışanlarımıza, yerel ve ulusal basınımıza; Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza, 8’inci şampiyonluğumuzda en büyük pay sahibi olan vefakar Trabzonspor taraftarına, üzerimde çok emekleri olan değerli büyüklerime en kalbi duygularımla minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.

Canım kadar sevdiğim kulübüme beş yıl başkan olarak hizmet etmek hayatım boyunca yaşayabileceğim en onurlu görevdi.

Benden sonra göreve gelecek olan arkadaşlarımın ve büyüklerimin kulübümüzü çok daha yükseklere taşıyacağını ve başarı ile yöneteceklerine tüm kalbimle inanıyorum.

Camiamızdan bizden sonra göreve gelecek başkan ve yöneticilere her zamankinden çok daha fazla destek olmaları en büyük temennimdir.

Hepimizin de çok iyi bildiği gibi elde etmiş olduğumuz başarılar birlik ve beraberlik içerisinde yanyana vermiş olduğumuz mücadeleler sonunda kazanılmıştır.

Unutulmamalıdır ki; kişiler gelir geçer aslolan Trabzonspor’dur, Trabzonspor’un başarısıdır.

Kamuoyuna saygılarımla…

Ahmet Ali Ağaoğlu

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen: İstifa sürpriz oldu, açıklamasını beklerdik
Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, olağanüstü genel kurul kararı alınan kulüpte başkan Ahmet Ağaoğlu’nun gerekçe bildirmeden istifa etmesini beklemediklerini söyledi. Sürmen, “Geleneklere uygun olan, aday olmayan başkanların kongreyi yapıp görevi teslim etmesidir. İstifa nedeni yazılı açıklamada belirtilmemesi bizim için de sürpriz oldu, açıklamasını beklerdik” dedi.

Trabzonspor’da Olağanüstü Genel Kurul kararı alınmasının ardından başkan Ahmet Ağaoğlu, yazılı açıklama yaparak görevinden istifa ettiğini kamuoyuna duyurdu. Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, 5 yıldır başkanlık görevini yürüten Ahmet Ağaoğlu’nun istifa kararını ve kongre sürecini Demirören Haber Ajansı’na (DHA) değerlendirdi.

“HEPİMİZ İÇİN SÜRPRİZ OLDU”
Ali Sürmen, başkan Ahmet Ağaoğlu’nun istifa etmesindeki sebebi açıklamasının beklediklerini söyledi. Usulün, kongre sürecinde devir teslim şeklinde olması gerektiğini belirten Sürmen, “Değerli başkanımız sayın Ağaoğlu’nun neden istifa ettiğini kendisi bizzat açıklamadan bizlerin değerlendirme yapması doğru olmaz. Hepimiz için sürpriz oldu, açıklamasını beklerdik. Sayın başkan aday da olabilir ve ‘yeni ekiple yola devam edeceğim’ diyebilirdi, bu hakkıydı. Aksine, aday olmama gerekçelerini de diyebilirdi, ama her halükarda kongre sürecini O’nun yürütmesini beklerdik. İstifa etmenin anlamı yok” ifadelerini kullandı.

“GÖREVİ DEVREDİP AYRILMASI GELENEKLERE UYGUNDUR”
Ahmet Ağaoğlu’nun istifa gerekçesinin yazılı açıklamada belirtilmediğine dikkati çeken Sürmen, “Geleneklere uygun olan, aday olmayan başkanların kongreyi yapıp görevi teslim etmesidir. Geçmişte Nuri Albayrak olağanüstü kongreyi yaptı, aday değildi ama istifa da etmedi. Aday değilsen bile istifa etmezsin, çünkü neden yok. İstifa nedeni yazılı açıklamada belirtilmemesi bizim için de sürpriz oldu. Sayın Ağaoğlu eğer aday olmayacaksa, böyle bir irade sergileyecekse genel kurulu yapıp yeni seçilen arkadaşlara görevi devredip ayrılması geleneklerimize uygundur” diye konuştu.

“KONGRE MART’TA MI MAYIS’TA MI OLSUN TARTIŞMASI VARDI”
Şampiyonluğun ardından böyle bir sürecin yaşanmasını camianın istemediğini belirten Sürmen, “Şampiyonluktan sonra yaşanan bu süreci kimse istemez. Kurullar olarak bizler de istemezdik. Bildiğimiz kadarıyla yönetim kurulu içerisinde ‘kongre yapmayalım’ diye bir ses yok. Bize yansıyan durum, olağanüstü kongre Mart ayında mı yoksa Mayıs ayında mı olsun tartışmasıydı” dedi.

“TRABZONSPOR KRİZİ BÜYÜTECEK TARTIŞMALARIN İÇİNE ÇEKİLMEMELİDİR”
Olağanüstü kongre sürecinde tartışmalar ve spekülasyonlardan uzak durulması gerektiğini belirten Sürmen, “Trabzonspor ilk defa kriz yaşamıyor. Bugüne kadar bütün krizlerden sağlıklı şekilde çıkmıştır. Camianın sağlıklı altyapısı ve tecrübeleri vardır. O nedenle bundan da çıkacaktır. Vedalaşan arkadaşlara teşekkür edip saygı duymasını bilmeliyiz. Camiamız yeni gelecek adayları da aynı sevgi ve saygıyla dinleyip, hangisi karşılık görüyorsa onu tercih etmeliler. Gelinen noktada, Trabzonspor krizi büyütecek gereksiz tartışmaların içine camia çekilmemelidir” ifadelerini kullandı.

 

 

Benzer Haberler