Home Politika Ali Babacan’dan Merkez Bankası ve TUİK başkanı mesajı

Ali Babacan’dan Merkez Bankası ve TUİK başkanı mesajı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Merkez Bankası şu anda Sayın Erdoğan’ın kullandığı bir kasa. Biz ne yapacağız? İlk önce Merkez Bankası Başkanı ve TÜİK Başkanını değiştireceğiz” diyerek açıklamalarda bulundu.

Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programında konuk olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “HDP ve başka partiler Sayın Kılıçdaroğlu’na destek verirlerse biz çok mutlu oluruz” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan, “Merkez Bankası şu anda Sayın Erdoğan’ın kullandığı bir kasa. Biz ne yapacağız? İlk önce Merkez Bankası Başkanı ve TÜİK Başkanını değiştireceğiz. Merkez Bankası Başkanı adayları önce Plan Bütçe Komisyonu’nda kendilerini anlatacak. Soru cevap seansı başlayacak. Milletvekilleri ve basın soracak. Önce toplumun terazisine çıkacak” dedi.

Ali Babacan, ‘Türklüğü Anayasa’dan çıkaracak mısınız?’ sorusuna da, “Ortak Politika Metni’nde böyle bir şey yok ama DEVA Partisi’nin hazırlığında vatandaşlık tanımının yenilenmesiyle ilgili hazırlık var. Vatandaşlığı daha kapsayıcı, kucaklayıcı vatandaşlık tanımı hale getiriyoruz. Türk ve Türklük kelimesi anayasanın birçok yerinde geçiyor ama bunların hiçbirisine dokunmuyoruz ama vatandaşlık tanımını bütün vatandaşları kuşatacak şekilde yeniliyoruz. Vatandaşımız Türk-Kürt-Laz-Roman-Boşnak da olsa kim olursa olsun ben bu ülkenin vatandaşıyım diyecek” şeklinde yanıt verdi.

‘HDP Kılıçdaroğlu’na Destek Verirse Mutlu Oluruz’

HDP konusunda da değerlendirmeler yapan Ali Babacan, “Millet İttifakı, 6 partiden oluşuyor. HDP, ayrı bir ittifak içerisinde şu anda dolayısıyla teknik olarak burada olması mümkün değil. HDP ve başka partiler Sayın Kılıçdaroğlu’na destek verirlerse biz çok mutlu oluruz, bu iyi bir şeydir” dedi.

Benzer Haberler