Amerikan Cocker Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Cocker antik çağlara kadar dayanan Spaniel köpek cinsindendir. İspanyol köpeği olan bu köpek cinsi av yeteneği ile ön plana çıkmaktadır. Bu yönünden dolayı aileler ve yetiştiriciler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Tatlı ve oldukça nazik doğasından dolayı hem ev ortamına hem de çalışma ortamına ayak uydurabilir.

Enerjik, iyi huylu ve oldukça şefkatli olan amerikan cocker köpek cinsi ırkının en küçüğüdür. Orta boyutlara sahip olan bu köpek uzun tüy yapısı ve yuvarlak kafası bulunur. Günümüzde en popüler ırka sahiptir. Çocuklu aileler tarafından çok tercih edilmektedir.

Son derece sıcak kanlı ve dost canlısı bir köpek çeşididir. Nazik ve kibar davranılması sonucunda herhangi bir zararı da dokunmaz. Bu nedenle çok sert insanların daha dikkatli bir şekilde yaklaşması gerekir. Gerekli özen gösterilerek bakım yapıldığı sürece herhangi bir sorunla da karşılaşmış olmazsınız.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Amerikan Cocker Özellikleri

Amerikan Cocker Özellikleri

Amerikan Cocker köpekler nazik, sevecen ve dost canlısı olarak ön plana çıkarlar. Sadece aile köpeği değil aynı zaman da avcı köpeği olarak da bilinir. Çok duygusal ve hassas bir yapıları bulunur. Daime ilgi bekleyen bir köpek türüdür. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi geçinirler. Kolay bir şekilde yat, uyu, gel, kalk gibi komutları öğrenir ve uygularlar. Tahıl, toz ve polen gibi ürünlere de alerjisi bulunur.

Anlayışlı ve sessiz bir köpek olduğu için her ortama rahatlıkla uyum sağlar. Bu tür köpekler yuvarlak hatlarıyla dikkat çekmektedir. Uzun ve ipeksi tüy yapıları bulunur. Amerikan cocker köpeği çok tüylüdür. Düz veya dalgalı tüyleri bulunur. Birçok rengi bulunur.

Ancak genellikle siyah, beyaz ve samur renkleri dikkat çekmektedir. İri gözleri nedeniyle oldukça dikkat çeker. Erkek türü 40 cm kadar ulaşıyorken dişi türü ise 37 cm uzunluğunda bulunur. Erkek ve dişi Amerikan cocker köpeği 11-14 kilo arasında bulunur.

amerikan cocker bakımı

Amerikan Cocker Bakımı

Oldukça fazla tüy yapısı bulunan Amerikan cocker için bakımlarına çok dikkat etmek gerekir. Düzenli bakım gerektirir. Tüylerinin sürekli olarak parlak ve pürüzsüz bir şekilde olması gerekir. Günlük taramaları mutlaka aksatmamak gerekir.

Her ne kadar bazılarının tüyleri çok uzun da olsa sahipleri tüyleri kesmeyi tercih eder. Köpeğin haftalık banyosunu da aksatmadan yaptırmak gerekiyor. Tırnaklarının da ayda bir kez veteriner tarafından mutlaka kesilmesi gerekir. American cocker tarzı köpeğin haftalık olarak kulak içinin de nemli bir bez yardımıyla silinmesi gerekir.

Düzenli beslenmesi yapılmalı ve gerekli çevre koşulları oluşturularak uzun süre hayatta kalmaları sağlanır. Köpeğin maması için kaliteli bir mama kullanmak gerekir. Ortalama yaşam beklentisi 12-15 yıl arasında değişiklik gösterir.

Amerikan Cocker Karakteri

İyi bir şekilde yetiştirilmiş Amerikan cocker oldukça tatlı bir mizah yapısına sahiptir. Sevecen ve sevimli kişiliği ile ön plana çıkar. Ailesiyle birlikte vakit geçirmekten oldukça memnun kalır. Hareketli ve enerjisi hiç bitmeyen bir yapıya sahiptir.

Koşmaktan ve düzenli olarak dışarıya çıkmaktan zevk alır. Zihinsel ve fiziksel anlamda çok hassas bir yapıya sahiptir. Yumuşak kişiliği sayesinde tatlı sözlerle iletişime geçilmeyi bekler. Sert ve huysuz olan kişilere karşı oldukça sert bir yapıya bürünür.

Bu nedenle Amerikan cocker tarzı köpeklerle bu denli sert bir şekilde davranmaktansa daha hassas ve narin bir şekilde onlara yaklaşarak ilgilenmek gerekir. Amerikan cocker tarzı köpekler her zaman ilgiye muhtaçtır. Bu nedenle vaktinizin birçoğunu onlara ayırmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Başa dön tuşu