• DOLAR
  6,7451
  %0,20
 • EURO
  7,5752
  %-0,01
 • ALTIN
  368,32
  %0,15
 • BIST
  8,4617
  %-0,23
Anadolu insanının bitmek bilmeyen efsaneleşmiş korkusu: Alakarısı

Anadolu insanının bitmek bilmeyen efsaneleşmiş korkusu: Alakarısı

1
Anadolu’nun bazı bölgelerinde, yeni doğum yapmış loğusa yarıyılındaki bayanlara göründüğü söylenen, onların korku verici biçimde korkmasına, hastalanmasına, hatta intihar ederek can vermelerine neden olan makûs bir cindir Alkarısı.
2
Bu cinin yeni doğmuş bebeklere de hasar verdiği söylenir. Alkarısı adının dışında Albasması olarak da öğrenilmektedir. Daha çok Anadolu’da efsaneleşmiş bu varlığın adları ise bölge bölge değişiklik göstermekte. Erzurum’da Alkarısı, Malatya’da Hıbilik, Bingöl’de Kapoz, Elazığ’da Hafdar, Gaziantep’de Tepegöz ismiyle de bilinmekte.
3
Türk, Anadolu ve Altay ulus inancında loğusa yarıyılındaki bayanlara ve atlara musallat olduğuna inanılan mahlukat, kısrak ata biner, bindiği atın saçını örer ve onları terletene kadar koşturduğu söylenir.
4
Efsanenin esası Şamanizm’e kadar uzanır. İnanışa göre lohusaların ve yeni doğmuş çocukların ciğerleriyle beslenir. Alkarısından korunmak için muhtelif devaların olduğuna inanılır. Loğusa bayanı yalnız vazgeçmemek, ışıkları devamlı yakmak, başucuna Kur’an koymak, suratını kırmızı örtüyle örtmek bunlardan kimileridir.
5
Alkarısı’nın görünüşü nasıl?
Alkarısının görünüşü nasıl?
Alkarısının uzun boylu olduğu, parmaklarının uzun, saçlarının dağınık, bedeninin yağlı, el ve ayakları minik, dişlektir. Efsaneye göre kısrak atlara ve loğusa bayanlara düşmandır.Al karısının metallerden, erkek objelerinden ve natürel olarak erkeklerden korktuğu söylenir.
6
Alkarısı cini; samanlık ve ahırlarda bulunan öcü gibi olarak tarif edilmektedir. Karanlık odalara geldiğinde, yalnız olan loğusa bayana şayet yalnızsa al geldiği söylenir, bayana ağırlık basar. Loğusa bayanlar, al basmasın diye başlarına çuvaldız daldırırlar. Kur’ân koyarlar.

Parmaklarının eklem yerleri olmadığı gibi, parmaklarının sivri olduğu söylenmektedir! Yeniden efsaneye göre insanlara makûsluk yapan Alkarısının pişirdiği ekmeğin hiç bitmediği ve verimli olduğu söylenir.

7
Alkarısı olarak öğrenilen cadı-cininin tamamen bir efsaneden ibaret olduğu hakikati asırlar geçse bile kabul edilmeyecek bir gidişat gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM