Asrın projelerinden 1915 Çanakkale Köprüsünde önemli gelişmeler var

Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri içinde inşa edilen 2 bin 23 metrelik orta açıklığıyla, tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına haiz olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün çelik şaft montajı tamamlanan 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 54 bin 800 ton ağırlığındaki Asya yakasına ilişkin kule kesonu, Avrupa yakasındaki Sütlüce mevkiinde bulunan ıslak havuzdan römorkörler tarafınca dün akşam saat 19.15’te çekilmeye başlandı. Kule kesonunun, Avrupa yakasından Asya yakasındakı Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiine yolculuğu ortalama 8 saat sürdü.

İlk olarak Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiindeki köprü şantiyesinde araştırmalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bununla beraber Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı AK Partili Eyüp Yılmaz, köprü inşaatını meydana getiren dörtlü ortaklık firmalarıhdan Limak Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sezai Bacaksız, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, ÇOK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve SK E&C temsilcisi Seung Soo Lee ve ÇOK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Daelim temsilcisi Young Jin Woo ile beraber, 1915 Çanakkale Köprüsü Asya kule kesonunu batırma töreni için Lapseki iskelesindeki ‘Erdoğan Yazıcı’ adlı deniz otobüsüne binerek, merasim alanına hareket etti. Merasim, Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiinde kule kesonunun batırılmış olduğu alanda deniz otobüsü içinde gerçekleştirildi.

‘TEK HEDEFİMİZ VAR HİLALİ YERE DÜŞÜRMEMEK’

Ulaştırma ve Altapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kule kesonunun yakınında deniz otobüsünde kurulan kürsüye gelmiş olarak yapmış olduğu konuşmasında, “Şehitler diyarı, bugünkü çağdaş Türkiye´nin temelerinin atılmış olduğu Çanakkale´ye yaptığımız dünyanın en uzun açıklıklı, 1915 Çanakkale Köprüsü´nün Asya yakası kesonunu batırma töreninde sizlerle olmaktan büyük kıvanç duyuyorum. 104 yıl ilkin bu milletin derhal her ailesinden minimum bir adam evladı, bir yavrusu Çanakkale´yi korumak için çaba sarfetmek, Çanakkale´nin şahsında Türkiye´yi düşman işgalinden korumak için bu topraklarda can verdi. Tek hedefimiz var, hilali yere düşürmemek için milletimizi, uygar uygarlık seviyesinin üzerine çıkmak. 1915 Çanakkale Köprüsü de işte bu yolda attığımız adımların en önemlilerinden biri. Bundan dolayı stratejik önemi fazlaca büyük. İstanbul Boğazı´nın iki katı uzunluğundaki Çanakkale Boğazı´nın iki yakasını birleştirecek” dedi.

‘2023 HEDEFLERİMİZE ULAŞMADA BÜYÜK ÖNEME SAHİP’

“Tamamlandığında ülkemizin mühim hizmet, endüstri ve gezim firmalarının bulunmuş olduğu Trakya ve Batı Anadolu Bölgesi’nde ekonomik anlamda büyük ivmelenmeye sebep olacak. Ek olarak Avrupa Birliği ülkeleri ve bilhassa Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen yük hareketlerinin süratli bir halde Ege, Batı Anadolu ve Batı Akdeniz’e inmesini sağlayacak” diyen Bakan Turhan, şu şekilde devam etti:

“Feribotla 30 dakikada geçilen sadece bekleme süresiyle 1 saat devam eden Çanakkale Boğazı’ndan gezi süresinin 4 dakikaya kadar da indirecek. Nüfus ve iktisat bakımından Türkiye´nin en büyük kenti olan İstanbul´un ülkemizin ziraat ve endüstri bölgelerine otoyolla bağlanması, İstanbul ve bağlantılı illerin kıymetini artıracak, mühim sosyo-ekonomik katkılar sağlayacak.

Proje, ihalesi tamamlanan ve planlanan öteki otoyollar ile beraber değerlendirildiğinde, bilhassa Ege, İç Anadolu´nun batısı, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz Bölgeleri ile Trakya/Avrupa arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında, İstanbul Boğaz Geçişi´nden bile mühim bir alternatif olacak. Otoyolun Balıkesir civarında Gebze-İzmir Otoyolu’na bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya benzer biçimde gezim merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafe kısalacak ve gezim sektöründe gelişmeye önayak olacak. Bilhassa dış tecim ve gezim bakımından 2023 hedeflerimize ulaşmada büyük öneme haiz olacak.”

‘DÜNYANIN EN UZUNU OLACAK’

Marmara ve Ege Bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemlerinin karayolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu Çanakkale Köprüsü’nün sağlayacağını belirten Bakan Turhan, “Bir mühendis olarak şunu da belirtmekte yarar görüyorum ki; bu köprünün stratejik önemi olduğu benzer biçimde mühendislik açısından da büyük önemi bulunuyor. Tam tamına 2 bin 23 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacak. Toplam uzunluğu ise yan açıklıklar ve viyadükleri ile beraber 4 bin 608 metreyi buluyor. Yüksekliği ise 3´üncü ayın 18´ini temsilen ortalama 318 metre olacak. Bu özellikleri ile dünyanın sayılı projelerinden birisi. Bununla beraber dünyanın en yüksek mühendislik ve güzel duyu tasarım örneklerinden birisi olacak” dedi.

Projenin ihalesini yaptıklarında, hedeflerinin köprüyü 2023 yılı Mart ayında hizmete vermek bulunduğunu beliren Bakan Turhan, “Sadece ülkemiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşabilmemiz açısından bu projenin daha erken bir zamanda bitmesi biz için mühim. Bu aşamada da yüklenici şirket da bu projenin öneminin bilincinde olarak hızla çalışıyor. Avrupa ve Asya kesonda çelik şaft montaj emek harcamaları tamamlandı. Ek olarak çelik kule blok imalatları ve ana kablo İmalatları devam ediyor. Asya ve Avrupa ankraj imalatları, Avrupa ve Asya yaklaşım viyadüğünde kazı çalışmalarına da devam ediliyor.

Asya ankraj bölgesinde deniz tahkimat emek harcamaları tamamlandı. Malkara kavşağı ile Koru arasındaki kesimlerde toprak işleri ve sanat yapıları çalışmalarına da devam ediliyor. Avrupa kule keson temelini bu ayın başlangıcında batırdık. Asya kule keson temelini ise şimdi siz değerli üyelerimizin huzurunda yüzdürerek batırıyoruz. Kısa sürede köprünün ayaklarının yükseldiğini de görmeye başlayacağız. 2022 yılı 18 Mart´ında da bu dev projeyi tamamlayarak hem, dünyanın en geniş orta açıklıklı boğazını Türkiye´ye kazandıracağız, hem de Çanakkale´nin siluetini yeniden şekillendirmiş olacağız. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.”Şuna da inanıyorum ki; 1915 Çanakkale Köprüsü, devasa bir proje olmasının ötesinde; Türkiye´nin aydınlık yarınlarının da bir kanıtı niteliğindedir” diyen Bakan Turhan, şu şekilde devam etti:

“Ülkemizi onlarca yıl geriye götürmek isteyen; özgürlüğümüze, geleceğimize ket vurmak isteyenlere de bir gözdağıdır. Hükümetimizin; milleti için yatırım hayata geçirmeye, hizmet getirmeye, Türkiye´yi çağdaş medeniyetler seviyesinin de üstüne taşımak için hiçbir engel tanımayacağının; Türkiye´nin bölgenin önder ülkesi olacağının, en büyük göstergesidir. Bu vesileyle bu büyük projenin bu noktaya gelmesinde kuruluşumuza her türlü desteği elde eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak suretiyle hükümetimizin kıymetli üyelerine, Karayolları Genel Müdürlüğümüzün çalışanlarına ve yüklenici firmaya teşekkür ediyorum. Ülkemizin bu kıymetli prestij projesinin tamamlanarak bir an ilkin hizmete sunulması temennisiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmanın arkasından Bakan Turhan, telsiz ile kule kesonlarındaki görevlilere batırma işlemini başlatmaları için yönerge verdi. Beraberindekiler ile beraber butana basarak, kule kesonunun batırma işlemini başlattı. Bakan Turhan ve Yardımcısı İskurt’a köprünün yapımında kullanılan çeliğin ilk kesilmiş parçasından yapılmış plaket takdim edildi. Bakan Turhan’ın, anı defterini imzalamasıyla merasim sonlandı.

TEMEL İÇİN DENİZ İÇERİSİNE 367 DEMİR KAZIK ÇAKILDI

Köprünün deniz altındaki temelinin zemin iyileştirilmesi için Avrupa yakasında 192, Asya yakasında ise 165 olmak suretiyle toplam 357 tane 2,5 metre çapında demir kazık denize çakılmıştı. Kule kesonlarının batırılması arkasından bundan sonraki aşamada ise, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kule montajına başlanacağı öğrenildi.

AVRUPA KULE KESONU DAHA ÖNCE BATIRILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü törenleri için geldiği Çanakkale’de, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Gelibolu ilçesine bağlı Sütlüce köyü sınırlarındaki şantiyesinde emek harcamaları incelemiş, arkasından da çelik şaftların ıslak havuzda kule kesonları üstüne montajı için merasim düzenlenmişti. Köprü inşası için emek harcamalar sürerken, 4 çelik şaftın ıslak havuzda bulunan ve her biri futbol sahası büyüklüğünde olan kule kesonları üstüne montajı yapılmış oldu. Çelik şaft montajı tamamlanan 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde ve 51 bin 186 ton ağırlığındaki Avrupa yakasına ilişkin kule kesonu, 9 Mayıs günü deniz altında hazırlanan temelin üstüne batırılmıştı. Avrupa ayağı kule kesonunu batırma işlemi iki gün sürmüştü.

MARMARA’YI EGE’YE BAĞLAYACAK

Gebze-Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu’nun tamamlanması ile beraber, Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu ile entegre olarak Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi’ne otoyol ağıyla bağlanacak. Öteki taraftan, yapım emek harcamaları devam eden Şimal Marmara Otoyolu ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kesimi ile beraber Marmara Bölgesi’nin otoyol ringi tamamlanmış olacak.

İNCELİKLİ TASARIM

1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle dünyada bir ilk olmaya aday. Cumhuriyet´in 100´üncü müessese yıl dönümünü temsil eden 2023 metrelik orta açıklığıyla, tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına haiz olacak 1915 Çanakkale Köprüsü´nün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı-beyaza boyanacak. Her iki yakada 333 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde olacak. Köprü, 770’er metre yan açıklıklar ile beraber toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olacak. 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğunun 4608 metre olması öngörülmekte olan köprü, 2 x 3 trafik şeritli olacak.

Ortalama 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olması öngörülen köprü tabliyesinin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak adım atma yolları olacak. Her iki kule temeli ortalama 40 metre derinlikte deniz tabanında konumlandırılacak ve çelik kule yüksekliği ortalama 318 metre olacak. Proje kapsamında 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üstündeki kavşaklar dâhil),4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek. Asya yakasına ilişkin kule kesonunu batırma işleminin yarın saat 19.00’a kadar süreceği öğrenildi. 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022’de tamamlanarak hizmete açılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu