Bel düzleşmesi Bel zorlanması ve incinmesi

Bel zorlanması ve incinmesi ( Lomber Strain ve Sprain )’nin en çok görülen nedeni, aşırı ağır kaldırma ve uygun olmayan hareketlerin yapılmasıdır. İnsanların yaklaşık %80’i en az bir kere bel ağrısı sorunu yaşarlar. Bel ağrısının mikrobik ve tümoral olan türleri çok daha az görülür. Bel ağrısı olan hastaların detaylı muayeneleri sırasında başka bölge ve dokuların meydana getirdiği ağrılar ile psikolojik olanlarının ayırt edilmeleri oldukça önemlidir.

Bel zorlanması ve incinmesinin tedavisi akut dönemde doğru ilaç ve gerektiğince dinlenme ile çoğunlukla netice vermektedir. Ciddi bir hasar bırakmadan bütünüyle iyileşir. Ancak akut dönemin sona ermesinden sonra, buna neden olan kolaylaştırıcı nedenlerin irdelenmesi gerekmekte ve tekrar etmesinin önlenmesi oldukça önemlidir. Alınacak olan ilacın ve yapılacak istirahatin yetmediği hallerde fizik tedavi, kuru iğne tedavisi ve manüplasyon gibi tedavi şekilleri de yapılabilir. Tedaviyi uygulayan doktor, bu süreci baştan sona takip etmeli ve gerektiğinde tedavide değişiklikler uygulamalıdır.

Bel düzleşmesi;

Bu durum bel incinmesi ve zorlanmasının bir neticesi ortaya çıkar ve belin fonksiyonel duruşu bozulmuştur. Bel düzleşmesinin şiddeti zorlanmanın derecesi ve kronikliği ile orantılıdır. Bel düzleşmesinin belli dereceleri vardır ve görüntüleme teknikleri ile bunlar tespit edilebilir.

Belde yetersizlik;

Belin görevini tam olarak yerine getirememesi durumuna belde yetersizlik denir. Aylar, hatta yıllar içinde yavaş yavaş gelişir, daha çok kronik bir durum olarak ortaya çıkar ve kişi bu yetersizlikten dolayı vücudunu taşıyamaz konuma gelir. Belde yetersizliğin nedenleri olarak, uzun süreler boyunca belin zorlayıcı ve yorucu şekilde kullanılmış olması, uyku düzensizlikleri, spor ve egzersiz yapılmaması, uzun süre klimalı veya esintili alanlarda kalınması ve benzeri durumlar sayılabilir. Kişi genellikle bel yetersizliği durumunun farkında olmaz ve ancak çok ciddi bir rahatsızlık halinde doktora gider.

Belin yetersizliği ile ilgili tanı, detaylı bir fizik muayenesi ile konulmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde bel fıtığına çevirme riski yüksektir. Bel kayması durumu da ciddi yetersizlik halinde kilo faktörüyle birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Bel yetersizliğinin tedavisinde hastanın durumuna göre özel olarak hazırlanmış temelinde restorasyon amacı olan fizik tedavi programı uygulanmaktadır. Bu durumun tek ve kalıcı olan tedavi şekli budur. Tedaviyi yürüten doktor doğru planlama ve doğru uygulamalarla sorunu bütünüyle ortadan kaldırabilir.
Bel kayması;

Bel omurlarından herhangi birinin, üstündeki omurgayla birlikte öne veya arkaya doğru yer değiştirmesi durumuna bel kayması denmektedir. Bu duruma spondiloliztezis, mevcut kayma kırık ile breber görülürse buna da spondilolizis adı verilmektedir. Bel kaymasının nedenleri arasında bel yetersizliği de bulunmaktadır. Kayma, belden başlayarak bacaklara kadar giden ağrı ve yürüme güçlüğüne sebep olmaktadır. Doğuştan gelen kemik yapıdaki defekte durumu da kaymanın sebepleri arasındadır. Bazı durumlarda düşmeler, trafik kazaları ve zorlu geçen doğumlar da kaymanın sebeplerindendir.
Bel kaymaları farklı derecelerde olmaktadır. Buna göre 1. ve 2. derecedeki kaymalar fizik tedavi gerektirmektedir. 3. derece kaymalar ise nadir görülür ve cerrahi müdahale gerekmektedir. Ameliyat kararının alınmasına detaylı yapılan muayene ve kontroller belirleyicidir. Bel kayması sorunu bulunan hastaların büyük bir bölümü fizik tedavi gördüklerinde önemli ilerlemeler gösterirler. Yaşı ilerlemiş ve kilolu hastalarda korse uygulaması da düşünülebilmektedir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu