• DOLAR
  6,7407
  %0,14
 • EURO
  7,6007
  %0,33
 • ALTIN
  369,03
  %0,34
 • BIST
  8,4765
  %-0,06
Belneftekhim Kazakistan’dan petrol teslimatları konusunda görüşmelere devam ediyor

Belneftekhim Kazakistan’dan petrol teslimatları konusunda görüşmelere devam ediyor

Belarus devlet petrokimya endişesi Belneftekhim, Kazak şirketleriyle petrol teslimatı konusunda müzakerelere devam etti.

Kaynağa göre, Belneftekhim heyeti Kazakistan Enerji Bakanlığı ve Kazakistan’daki endüstriye özgü şirketlerin temsilcileriyle bir araya geldi. Petrol teslimatları ayrıntılı olarak tartışıldı. “Şu anda potansiyel olarak bize petrol tedarik edebilecek şirketlerle görüşmelere devam ediyoruz. Bu doğrultuda işbirliği formatına karar vererek teslimatların hacimlerini ve lojistiğini tartışıyoruz ”dedi.

Kazakistan’dan Belarus’a petrol ve petrol ürünleri teslimatı konusunda yapılan anlaşmaya gelince, Belneftekhim temsilcileri anlaşmayı imzalamak için Kazakistan’da bir dizi idari prosedürün tamamlanması gerektiğini kaydetti. “Anlaşmanın ne zaman imzalanacağını söylemek zor. Kazak tarafı tarafından onaylanmalıdır. Özel kurallar geçerli ”dedi.

BelTA, daha önce Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko’nun hükümete Kazakistan ile Belarus’a petrol ve petrol ürünlerinin teslimatı alanında ticaret ve ekonomik işbirliği konusunda müzakereler yapma yetkisi vermesi için bir kararname imzaladığını bildirdi. Daha önce Aleksandr Lukashenko, Belarus’un potansiyel olarak petrol ithal edebileceği ülkelerden biri olarak Kazakistan’dan defalarca bahsetti. Konu, Belarus devlet başkanının Ekim 2019’da Kazakistan’a resmi ziyareti sırasında tartışıldı.

Daha önce BelTA, Başbakan Yardımcısı Igor Lyashenko’dan Beyaz Rusya’nın Kazakistan’dan gümrüksüz petrol sevkiyatıyla ilgilendiğini söyledi. Yetkili, Kazak petrol ve petrol ürünlerinin Belarus’a teslim edilmesine ilişkin anlaşmanın neredeyse hazır olduğunu, öncelikle idari prosedürlerin ele alınacağını söyledi.

belta.by

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM