• DOLAR
  6,7451
  %0,20
 • EURO
  7,5752
  %-0,01
 • ALTIN
  368,32
  %0,15
 • BIST
  8,4617
  %-0,23
Bilişim sektörü Belarus’un kalkınma önceliğidir

Bilişim sektörü Belarus’un kalkınma önceliğidir

Başbakan Sergei Rumas, 31 Ocak’ta Almatı’da Küresel Ekonominin Dijital Geleceği Dijital Geleceği forumunun genel oturumunda, BT sektörünün Belarus için ulusal bir kalkınma önceliği olduğunu söyledi.

Sergei Rumas, “Bir BT ülkesi geliştirmek için iddialı bir hedef belirleyerek, ekonomiyi yeniden inşa etme ve sayısallaştırma zorluğunu kabul ettik” dedi. “Bilişim sektörünü ulusal kalkınma önceliği olarak tanımlayan devlet, gerekli başlangıç ​​koşullarını oluşturdu. Belarus, veri iletimi, depolama ve işleme, tanımlama mekanizmaları ve modern bilgi koruma araçları için gerekli altyapıyı geliştirdi ”dedi.

Bu alandaki kilit projelerden biri Ulusal Veri İşleme Merkezi’nin geliştirilmesiydi. “Merkez uluslararası standartlara göre sertifikalandırılmıştır ve en üst düzeyde güvenlik ve hata toleransı sağlar. 400’den fazla devlet dairesi ve kuruluşu, Ulusal Veri İşleme Merkezi ve bulut platformunun kullanımına aşamalı bir geçiş gerçekleştirdi ”dedi.

Sergei Rumas, Belarus’ta halihazırda uygulanan projeler arasında vergi faturaları için bir yazılım ve donanım kompleksi seçti. Bu hareket, ülkenin dört bir yanındaki kağıt faturaların yerini alacak elektronik faturaların kullanılmasını ve bunların işlenmesi, depolanması, aktarılması ve alınması için bir devlet sistemi getirilmesini mümkün kıldı. Ülkenin Sağlık Bakanlığı için tek bir otomatik elektronik reçete sistemi başlatılmıştır. Bu çözüm, Belarus’taki herhangi bir yerden Sağlık Bakanlığı’nın veritabanlarına birleşik güvenli erişim sağlar, bu da maliyetleri azaltır ve sağlık hizmetlerinde BT uygulamasını hızlandırır. Bölümler arası elektronik belge akışı sistemi, devlet kurumlarının tüm devlet kurumları ve kuruluşları arasında tek bir platformda elektronik mesaj alışverişini sağlamasına yardımcı olur.

Başbakan, “Elektronik belge akışının ülke çapında uygulanmasının benzersiz bir deneyim olduğunu ve buradaki liderler arasında olduğumuzu belirtmek isteriz” dedi. “Bugün üzerinde çalıştığımız en önemli projelerden biri ulusal bir entegrasyon referans ve muhasebe sistemi geliştirmektir. Bu, dijital dönüşümde, biyometrik pasaportlar (kimlik kartları ve e-pasaportlar) çıkarmamıza yardımcı olacak ve 7/24 modda e-devlet hizmetlerine ücretsiz erişim sağlayacak önemli bir aşamadır. ”

Sergei Rumas, Hi-Tech Park’ın başarılarından da bahsetti. “BT sektöründeki sonuçlarımız ve başarılarımız henüz dünya liderleriyle karşılaştırılamaz. Ancak bazı alanlarda da başarılı olduk. Başkanın kişisel desteğiyle kurulan Hi-Tech Park’ımız, Doğu Avrupa’nın en iyi yetenekleri ve zihinleri için bölgesel bir çekim merkezi haline geldi. Belarus ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörüdür. Geçen yılki ihracat 2 milyar dolardı, ancak üç yıl önce bu miktarın dörtte birini geçmedi. Son iki yılda, sakinlerinin sayısı 800’e yaklaştı. Bu bize gelecek için iyimserlik sağlıyor ”dedi.

Belarus Başbakanı Sergei Rumas 30-31 Ocak’ta Kazakistan’a bir çalışma ziyaretinde. Belarus hükümet başkanının 31 Ocak’ta Almatı’da bulunan Avrasya Hükümetlerarası Konsey oturumuna katılması bekleniyor.

1 Ocak’ta Belarus, Avrasya Ekonomi Konseyi organlarında başkanlık yaptı.

belta.by

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM