Home Eğitim Bisiklet hangi değişimlere uğramıştır

Bisiklet hangi değişimlere uğramıştır

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır - Sporcu Pazarı - 0332 666 00 00

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır?

Bisikletin Tarihi ve Doğuşu: Laufmaschine

Bisiklet icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğramıştır? Sorusundan önce, kısaca bisikletin ilk kez ortaya çıkışına gidelim. 1816’nın korkunç Avrupa yazında, volkanik kül güneşi gölgeledi ve kar yağışları tüm mahsülün yok olmasına sebep oldu. Endonezya’nın çok uzaklarındaki Tambora Dağı’nın devasa patlaması tüm dünyayı soğuk bir kasvetin içine sürüklemişti. Kıtlıktan ötürü Almanya’da, sağladığı et ve yiyecek kaynağı için atlar katledildi ve ülkenin güneybatısındaki Karlsruhe’li üretken mucit Karl Drais fikrini bir alternatife çevirdi.

1817’de, Draisine olarak bilinen Laufmaschine (koşu makinesi) bugünün bisikleti haline gelen ve dünya çapında milyonlarca insana uygun fiyatlı hareketlilik, bağımsızlık ve özgürlük sağlayan bir araca sahip olduk.

Drais, iki tekerleği seri olarak yerleştiren ilk kişi değildi, ancak ek olarak bir direksiyon ekledi ve bisiklet konsepti piyasaya sürüldü. Bu konsept hala yeni yürümeye başlayan çocukların sevdiği modern denge bisikletinde yaşamaya devam ediyor.

Bu tasarım ilk kez Paris’te karşılandı ve çok geçmeden, zamanlarının hareketlilik çılgınlığı haline gelen ‘velocipede’ ve birçok ‘hobi atı’ varyasyonu ortaya çıktı. Bunlar da, bugüne kadar devam eden iyileştirmeleri tasarlamak için zeki beyinleri harekete geçirdi.

Pedallar, 1864 yılında, araba üreticisi Pierre Michaux’nun Paris atölyesinde eklendi (çalışan Pierre Lallement yeniliği iddia etti ve daha sonra bisikleti orada daha da geliştirmek için ABD’ye taşındı) ve bisiklet modası yeniden başladı. Bu bisikletler, gelişmiş velosipetler olarak biliniyordu veya sert sürüşleri için popüler olarak ‘kemik çıkarıcılar’ olarak adlandırılıyordu.

Hıza duyulan ihtiyaç, 1870 yılında, tekerlek boyutu büyük bisikletleri ortaya çıkardı. Sonuçta itiş tekerleği ne kadar büyük olursa, alınacak ivme ve hız o denli fazla olacaktı. O dönemin en hızlı araçları bu bisikletlerdi.

Bisiklet Çılgınlığı, Tarihçesi ve Geçmişten Günümüze Bisiklet

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde insanlar bu aracın oldukça kullanışlı olduğunu fark etmeye başladı. Avustralya’da 1893’ten itibaren bisiklet belli bir potansiyele ulaşmaya başladı. Percy Armstrong ve R Craig, Carpentaria Körfezi’nden Melbourne’a (o zamanlar muazzam derecede zorlu bir yolculuktu) 50 günden daha kısa bir sürede 4.131 km’yi kat etmeyi başardı.

Avustralya, bir süre için William Virgin’in Perth’den Brisbane’e 60 günde 4,300 km’lik yolculuğu gibi Avustralyalı biniciler tarafından oluşturulan çeşitli mesafe kayıtlarıyla dünyanın uzun mesafe bisiklet merkeziydi. Birçoğu, bisikletin o zamana kadar kişisel ulaşım ve posta hizmeti olarak yerleşmiş olduğu Batı Avustralya altın sahalarındandı, çünkü bu zorlu ortamda atları beslemekten daha kolaydı ve bisiklet daha hızlıydı ve her halükarda daha hızlı gidebiliyordu.

Bisikletin ilk çıktığı yıllarda en büyük sorun, bisikletleri sürecek düzgün bir yol bulunmaması idi. The League of American Wheelmen (Amerikan Tekerlekli Adamlar Birliği) 1880 yılında bisiklet sürücülerinin ihtiyaçlarını savunmak kadar sürüşleri organize etmek için kuruldu. Örneğin, o dönemler ABD’deki “İyi Yollar Hareketi”, bisiklet sürmek amaçlı düzgün yollar yapılması adına ortaya çıkan bir topluluktu. Bu tür topluluklar, dünyanın gelişmekte olan birçok ülkesi ve şehrinde bisikletin zamanla yaygınlaşmasını sağladı. Zaman içerisinde bisiklet ciddi bir şekil ve işlev değişikliğine uğradı.

Yirminci yüzyılın başlarında bisiklet, yüzyılın en büyük bilimsel yeniliklerinden biri olarak kabul ediliyordu. Albert Einstein, bisikletini sürerken Genel Görelilik Teorisini tasarladığını söylüyor. Günümüzde bu teori, evren anlayışımıza neredeyse ekstra bir boyut katan bir içgörüdür.

Bisiklet, gelişmekte olan dünya için bağımsızlık, girişim ve sağlık aracı olmaya devam ediyor. Bisiklet, sağlık hizmetlerine, eğitime ve daha geniş bir topluluğa erişim sağlaması sebebiyle motorlu taşıtlara göre oldukça ekonomiktir.

Günümüzde motorlu taşıtların yerini almak bir yana, gelişmiş dünyada gittikçe artan obezite gibi rahatsızlıklarla mücadele konusunda oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır?

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır?

Önce yürüyüş makinesi olarak kullanılan bisiklet, icadından günümüze gelinceye kadar sırasıyla Velosipede, pedallı bisiklet, yüksek tekerlek, güvenlik bisikleti, yarış bisikleti ve dağ bisikleti olarak değişimlere uğramıştır.

1. Yürüyüş Makinesi (1817)

Baron von Drais tarafından 1817’de icat edildi. İki benzer büyüklükteki tekerleğin ortasında oturuyorsunuz ve yürüyerek kolayca ilerliyorsunuz. Bebeklerin yürüteçleri de günümüzde benzer bir mantıkla çalışıyor.

2. Velosipede (1865)

1865’te yürüyen makine benzeri bir bisikletin ön tekerleğine krankla çalışan pedallar takıldı. Bir önceki modele göre daha pratik bir kullanışa sahipti.

3. Pedallı Bisiklet (1868)

Pierre Michaux, pedallı bisikletleri büyük ölçekte ilk üreten bir şirket kurdu ve modern pedallara oldukça benzeyen bir yapı ortaya çıkardı.

4. Yüksek Tekerlek (1870)

1870’te bu bisiklet ortaya çıkarıldı. Sürücü, devasa büyüklükteki ön tekerleğin üzerindeki koltuğa oturuyor ve buradan bisikleti sürüyordu.

5. Güvenlik Bisikleti (1880)

Daha güçlü metal çerçeveler ve zincirlerin ve dişlilerin kullanılması, 1880’lerde aynı boyutlu iki tekerlekten oluşan bisikletleri daha popüler hale getirdi.

6. Yarış Bisikleti (1960)

Maksimum aerodinamik performans için hafif çerçevelere, aşağı gidonlara ve hassas dişlere sahiptirler. Modern bisikletlerin genel yapısı da bu şekildedir.

7. Dağ Bisikleti (1970)

Pist dışı yarışlar için geliştirildi. Engebeli arazilerle başa çıkmak için ön veya arka süspansiyona sahiptirler.

Bisiklet, icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğramıştır?

Bisiklet, İcadından Gelinceye Hangi Değişimlere Uğramıştır?

Bisiklet, İcadından Gelinceye Hangi Değişimlere Uğramıştır?

Bisiklet icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğramıştır? oldukça merak edilen konuların başında geliyor.

Bu kapsamda bisikletin icadı, tarihçesi gibi konulara değindik. Tüm ayrıntılarına bakalım.

Bisiklet, İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır?

Genel olarak tarihçesinden, hangi değişimlere uğradığını ve kimlerin bisikletin gelişimine yardımcı olduğuna değindik.

Diğer yandan ise bisiklet nerede ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir? işte detayları.

1791. SİVRAC KONTU: Bisikletin ilk taslağı kabul edilen tahta bisiklet tasarlayıp yapmıştır.

1817. BARON  DRAİS: Bisiklete ek olarak sele icat etmiştir.

1861: PİERRE VE ERNEST MİCHAUX: Oğul ve Baba’dır. Ön tekerlek ortasına pedal takmayı başarmışlardır.

1865: İNGİLTERE’DE ”VELOCİPEDE’‘: Bu mucit ise bisiklete zincir takıp bir adım daha öteye taşımıştır.

1888: J.B.DUNLOP: Bu mucit ise tekerleri adeta giydirmiştir, tekerlere lastik yapmıştır.

Not: Daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıya inip bakabilirsiniz.

Arkadaşlar yukarıda kısa bilgileri geçtik, burada ise bisikletin, hangi süreçlerden nasıl geçtiğini anlatmaya çalışacağız. Bisiklet, tek bir isim tarafından tasarlanmamıştır, tarihe baktığımızda çeşitli çalışmaların ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Bisiklete yaklaşık olarak benzeyen araçların 18. yüzyılın sonlarında görüldüğü gözlemlenmektedir.

Bisiklet, İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır Kısaca

Soru 1- Bisiklet kim tarafından, ne zaman ve nerede icat edildi?

Cevap 1- Bisiklet, çok çeşitli aşamalardan sonra en son halini bulmuştur, ilk anda bu şekle gelmemiştir. İlk bisiklet 1839 senesinde İngiltere Dumfries alanında, Courthill kasabasında demircilik ile uğraşmakta olan İskoçyalı Kirkpatrick Macmillan tarafından icat edildi.

Soru 2- Bisikletin, geçmişten günümüze gelene kadar değişimden geçtiği süreçler?

Cevap 2- Bisiklet ilk yapıldığında pedalı yoktu. Yere basılarak ayaklar tarafından ittirilerek hareket ettiriliyordu. Bu arada daha sonra bisiklete pedallar eklendi. Pedallar bulunduktan sonra bisiklete sele ve gidon da yapıldı. Bisiklet geliştirilmeye devam ediyordu, zincir eklendi, tekerlere lastik yapıldı ve en son bisikletin şekli oluşmuş oldu.

Soru 3- Bisikletin tarihsel gelişiminde rol oynayan bilim insanları ve mucitler kimlerdir?

Cevap 2- Sivrac Kontu, Baron Drais, Pierre ve Ernest Michaux ve J.B. Dunlop

Soru 4- Bisikletin insan yaşamında getirdiği yenilikler?

Cevap 4- Bisiklet sayesinde adeta kısa mesafelerde insanların ayakları yerden kesilmiştir, kısa mesafelere gitme ve zamandan tasarruf sağlamada da birçok yenilik katmıştır.

Soru 5- Bisiklet daha fazla nasıl geliştirilebilir?

Cevap 5- Bisiklete çeşitli farlar takılabilir, kendi kendine giden bisiklet olabilir, biraz hayali de olsa uçan bisikletleri belki ileride görebiliriz.

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır?

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır - Sporcu Pazarı - 0332 666 00 00

Bisikleti ulaşım, spor yada gezi amaçlı kullanıyor olabiliriz. Hiç merak ettiniz mi bisiklet icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğramıştır. Kimler bu değişimlere katkıda bulunmuştur.

Bu yazımızda bu konudan bahsetmeye çalışacağız. Bakalım bisiklet zaman içerisinde nasıl değişikliklere maruz kalmış.

İlk Bisiklet Nerde İcat Edildi ?

Konuyu anlamak için bisikletin nerede icat edildiğine bakmak gerekir. Bisiklet yaklaşık 200 yıl kadar önce Fransa da icat edilmiştir. İlk İcat edilen bisiklet bugün ki denge bisikleti ile aynı mantıkta bir bisiklettir.

Bisiklet resimde gördüğünüz gibi ahşaptan yapılmış ayaklarla yer itilerek mesafe alınmakta olan bir bisiklet modelidir. Şimdiki denge bisikletleri de aynı mantıkta olup kontra tekniğinin gelişmesini sağlamaktadır.

Şimdiki bisikete benzeyen bisikletin muciti Karl Von Drais isminde bir almandır.

İlk Pedallı Bisiklet

Bilinen ilk pedallı bisiklet ise yine fransızlar tarafından icat edilmiştir. Pierre ve Ernest Michaux ismindeki baba oğul drezin ismini verdikleri bisikleti ön tekerden pedallı olarak tasarladılar.

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır konusunu bu şekilde özetleyerek birazda yakın zamanda bisikletlerde gerçekleşen değişikliklerden bahsedelim.

Günümüz bisikletleri çelik, chromoly, karbon, titanyum gibi malzemelerden üretilmektedir Eskisi gibi ahşaptan üretilen bisikletler olmasa da bambu ağaçlarından yapılan özel bir takım ürünler bulunmaktadır.

Günümüz Bisikletlerinde Vites Çekiş Sistemleri

Günümüz bisikletleri 12 li sisteme kadar vites çekiş sistemleri bulundurmaktadır. Bu çekiş sistemlerinin en çok kullanılanları japon ve amerikan menşeili ürünlerdir.

Vites sistemlerinin sık kullanılanları tel çekme sistemi ile çalışsa dahi di2 olarak ifade edilen kablosuz iletişim tekolojilerine sahip vites sitemleri de mevcuttur.

Bisiklet Kadroları Artık Kullanım Amacına Uygun Üretiliyor

Günümüz bisikletleri amaçlarına uygun kadro malzemeleri ve kadro açılarında üretiliyorlar. Dağ bisikleti, Yol Bisikleti, Tur bisikleti, şehir bisikleti gibi ürünlerin yanı sıra, downhill, gravel, endurance gibi farklı farklı bisiklet çeşitleri de son yıllarda geliştirilmektedir.

Bu bisikletlerden arazi tipi bisikletlerde yaylı, yağlı ve havalı tip farklı amortisör çeşitleri de mevcuttur.

Benzer Haberler