Chihuahua (Şivava) Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua (Şivava) cinsinin tarihi oldukça eskilere uzanan ve dünyanın en küçük olduğu bir köpek cinsidir. Bu köpeğin yüzünün adeta fareye benzediği söylenebilir. Kapa yapısının ise kubbe ile çokça benzerlik gösterdiğini görmek mümkündür. Bu köpeklerin, soğuk havalardan hiç hoşlanmadığı ve buna karşın ev yaşamı ile oldukça uyum sağladığı belirtilebilir. Eğitim konusuna gelindiği zaman cinsin eğitiminde olumlu dönüşler alınabilir ancak mutlaka uzman bir eğitim sürecinden geçirilmesi önemlidir. Dikkat edilmesi gereken pek çok özelliği bulunmasından ötürü bu köpek hakkında bazı bilgilere yer vermek bu cinsi sahiplenecek kişiler için faydalı olabilir.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi İyi

Chihuahua Özellikleri

Bu ırkın yaşam süresi 14 ile 18 yıl arasında değişebilmektedir. Irkın kökeni Meksika’ya dayanmaktadır. Ağırlıklarının 2 ile 3 kilogram arasında olduğu söylenebilir. Boyları; 22 ile 23 arasındadır.

Bir çeşit kubbeye benzeyen başı ve ufak çıkık bir biçimde duran burnuyla ufak bir köpektir. Göz yapısının yuvarlak, üç tür göz rengiyle ve büyük olduğunu belirtmek doğru olabilir. Cinsin en ayırt eden özelliğiyse kulaklarının her daim dik bir biçimde olmasıdır. İlk doğum sonrasında yavruların kafa kısmında yumuşak, nokta gibi bir kısım yer almaktadır. Bu kısım, yavrunun gelişiminin tamamlanması ile kendi kendine kaybolup gidecektir.

Genel olarak kısa tüylerinin bulunmasına karşın uzun tüylü olan türü de bulunmaktadır. Dümdüz sırt yapısı ve ayaklarının yere sağlam basan görünümünün olmasından ötürü ufak köpek olmasına karşın sağlam bir yapısının bulunduğu belirtilebilir.

Chihuahua Bakımı

Bu ırkın, yavruluk dönemlerinde bakımı çok hassas olması gerektiği bilinmelidir. Bunun nedeni, bebeklik döneminde kafasında yer alan molera nedeni ile kafatasının ağır darbelere karşı korumasız yapıda olmasından kaynaklanıyor. Sağlık konusuna gelindiği zaman ufak bir köpek olmasından ötürü kimi rahatsızlıklara karşı savunmasız haldedir.

Soğuk algınlığı, romatizma ve bunun dışında diş eti problemleri ile karşılaşılmaktadır. Boğazına düşkün bir ırk olduğundan oldukça çabuk kilo alma özelliğine sahip. Bundan ötürü beslenmesine oldukça fazla özen gösterilmesi önemlidir. Bu köpeğin beslenmesine dikkat etmek adına bir neden daha sunmak gerekirse; çok çabuk zehirlenen yapıya sahip oldukları söylenebilir.

Verilen mamaların içinde yer alan gübre ve çikolata gibi ürünlere karşı savunmasız olabilirler. Bunun yanı sıra kürk bakımı hakkında düzenli ve sürekli bir fırçalama uygulaması gerekmektedir. Dişlerinin ve tırnaklarının bakımına özen gösterilmesi gerekir. Kısacası bu köpek ırkı sahiplenilecekse, çok önemli sorumluluklar alınacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Chihuahua Karakteri

Bu cins, kişinin hayatına en güzel eşlik edecek olan köpek çeşitleri arasında yerini almaktadır. Ufak bir şey olmasına karşın; eğlenceli yapısı, cesur tavırları ve atılgan halinden ötürü kişiye sunmuş olduğu sevginin karşılığını her daim bekleyen bir ırktır.

Ufak bir köpek olduğundan ötürü üzerine basılması tehlikesi karşısında atik yapıya sahip olması nedeniyle anlık tepkiler gösterebilir. İnatçı bir yapısının bulunmamasına karşın beraber yaşadığı ailesine çok bağlıdır. Sevgisini farklı yollar ile gösteren bu köpek çok sevgi doludur.

Sahiplerine karşı itaatkar tavrından ötürü sahibi dışında herkese soğuk yaklaşır. Yabancı hissettiği ortamlarda bulunduğum zaman sahibinin peşini hiç bırakmayıp, kendisini güvende hissetmek adına çabalar. Bu ırkın eğitimi kimi vaziyetlerde zor geçse bile oldukça akıllı bir köpek ırkı olduğundan ötürü ona verilecek saygılı eğitime çok olumlu cevaplar verebilir.

Irk ufak olmasına karşın çocuklar açısından kızdırıldığı vaziyetlerde kendisini savunmaya geçip ısırma gibi tavırlar sergileyebilir. Diğer cins köpeklerden çok hoşlanmazlar, etraflarında bulunduğu kendi ırkından olan köpekleri basit bir biçimde başkalarından ayrıt edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu