• DOLAR
  6,9754
 • EURO
  8,2291
 • ALTIN
  443,01
 • BIST
  1,1770
Corona virüs aşısı için kötü senaryo!

Corona virüs aşısı için kötü senaryo!

Yeni Şafak Gazetesi’nden Hasan Sürat’ın haberine göre dünya genelinde koronavirüs salgını ile çaba devam ederken bir taraftan da çok rakamda bilim insanı hastalığa karşı ilaç ve aşı rehabilitasyonu geliştirmeye çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinden Avrupa’ya, Çin’den Türkiye’ye kadar bir hayli ülke bu mevzuda çalışmalarına sürat verdi ancak son yarıyılda ‘müjde’ olarak sunulan aşı rehabilitasyonunun öngörülenden daha uzun vakit alabileceği belirtiliyor.

Yeni Şafak, herkesin merak ettiği “Aşı rehabilitasyonunda neredeyiz?” sualini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila Karaalp’e sordu.

Dünyanın değişik ülkelerince koronavirüs aşısının geliştirildiğini anımsatan Karaalp, “Bu ülkelerin hepsi muhtemelen aşı geliştirme yolunda ilk adımı attılar. Aşıyı geliştirmiş olabilirler. Başka Bir Deyişle virüse karşı aktifliğini test tüpünde, deney civarında göstermiş olabilirler ama muayenehane araştırma dediğiniz zaman, ilaç geliştirme kaidelerine uyulması gerekir” diye konuştu.

AŞI REHABİLİTASYONU İÇİN ÖNÜMÜZDE ZAMAN VAR!

Koronavirüse karşı aşının kullanılabilmesi için önümüzde uzun bir müddetin olduğunu vurgulayan Karaalp, “Bugün aşıyı ürettik, hemen aşıyı hastalara ve sıhhatli insanlara uygulayalım ve hastalığı önleyelim diye bir şey yok. Bu işin kaideyi böyle zira muayenehane araştırmalarda iki şeye bakacağız. Birincisi üretilen aşı gerçekten virüse tesir ediyor mu? İkincisi ise emin mi? Tıbbın esas kaideyi evvel hasar vermemektir. Biz aşı yapıyoruz derken, enfeksiyonu bulaştırırsak, çok daha makûs bir vaziyet olur” ihtarında bulundu.

EN AKTİF VE ZARARSIZ AŞIYI ARAŞTIRMALAR GÖSTERECEK

Aşı rehabilitasyonları için araştırmaların devam edeceğinin altını çizen Karaalp şöyle devam etti:

“İnsan vücudunun biyolojisini süratlendiremediğimiz için bu aşıların bir süresi var. Bugünden yarına, önümüzdeki ay ya da güze bir aşının gelmesi olasılık dahilinde değil. Hangi aşının hangi laboratuvarda geliştirileceğini ve bu açıdan hangisinin aktiflik açısından daha iyi olacağını bize araştırmalar söyleyecektir”

İLACI GELİŞTİRMENİN DAHA SÜRATLİ BİR YOLU VAR!

“İlaç rehabilitasyonu için aynı gidişat mı mevzubahisi?” sualine de cevap veren Karaalp, “İlaç geliştirmenin süratle yolu var. Yine hedef alndırma dediğimiz varolan bir ilacın, yine kullandırılması ile süratli yol alınabilir. Misalin sıtma rehabilitasyonunda kullanılan ilaç, burada yine hedef alndırma ile kullandırılabilir. Muayenehane araştırmalar şu anda yine hedef alndırma üzerine heyeti. Elbette bu ilaçların insan deneylerinin olması için emin bir müddetin geçmesi gerekir. Bu yine hedef alndırma ile üretilen ilaçlarda 1 seneye kadar geliştirme olabilir ancak yeni bir ilacın gelişimi 4-5 sene alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM