• DOLAR
  6,9754
 • EURO
  8,2291
 • ALTIN
  443,01
 • BIST
  1,1770
Corona virüsüyle mücadelede Türkiye tartışması

Corona virüsüyle mücadelede Türkiye tartışması

Lafçı Gazetesi’nin haberine göre geçen haftalarda Türkiye’den İngiltere’ye sevk edilen sıhhat teçhizatlarının dün erişmesi gereken kısmının nakliyesinin ertelenmesi Ada’da gündem oldu… İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail, internet sitesinde manşetlere taşıdığı büyümeyi okurlarına, “Türkiye’den gelecek kargonun rötarlı iniş yapması neticesinde bugün gözetici önlüklerin tükenebileceği duyuruldu. Sağlık Kurumular Covid-19 hastalarına rehabilitasyonun durdurulabileceğine söyledi” başlığıyla taşıdı.

Daily Mail’in haberinde ülkede 80 sıhhat çalışanının Covid-19 nedeniyle hayatını yitirdiği belirtilirken, İngiliz sıhhat sistemini yürüten kuruluş olan NHS’yi temsil eden kuruluşların Sıhhat Bakanlığı’nı tenkit ettiği belirtildi. Sıhhat kuruluşları, hayati bir ehemmiyete sahip olan 400.000 gözetici önlüğün 24 saat gecikmeli olarak gelmesinin sağlık kurumuları güç vaziyette vazgeçtiğini sarihlerken, “Hükümet bu mevzuya odaklanmalı. Şayet yaşam kurtaracak teçhizatların teslimatında mesele yaşanırsa çok acı bir tecrübe yaşayabiliriz” ifadesini kullandı.

Eş biçimde başka ülkelerden de gelecek olan kargoların erişmemesi nedeniyle kamuoyunda temenni yaratılmaması gerektiğinin kulislerde konuşulduğunu aktaran İngiltere’nin saygıdeğer gazetelerinden The Guardian, “NHS Tedarikçileri ve sağlık kurumu yönetimi bakanların gelecek kargolar ve teslimatlar hakkında konuşmamasını istedi. Bakanların yalnızca kargolar eriştiğine bunu duyurması istendi” ifadesini kullandı.

“200 BİN BEKLİYORDUK 20 BİN ÖNLÜK ÇIKTI”

Kültür Bakanı Oliver Dowden da bugün yaptığı söylemede, İngiliz hükümetinin Covid-19’la ön safta çaba eden sıhhat çalışanlarına lüzumlu malzemelerin sağlanacağını ve “Gereksinimimiz olan donanımlar bugün içerisinde Türkiye’den yola çıkacak” dedi.

NHS Tedarikçileri CEO’su Chris Hopson The Guardian’a, ”Son 24 saat içerisinde Türkiye’den gelecek tek bir kargoya afaki yere odaklandık. Önlük ve malzeme kasveti ile alakalı bu kadar meçhullük varken başka alanlara da odaklanmak gerek. Geçen hafta Çin’den beklenen 200 bin önlük kutusundan 20 bin önlük çıktı” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM