Home Sağlık Daha önce çayın bu faydasını bilmiyorduk! Öğrenenler su niyetine içiyor! Meğer öyle bir şeye iyi geliyormuş ki…

Daha önce çayın bu faydasını bilmiyorduk! Öğrenenler su niyetine içiyor! Meğer öyle bir şeye iyi geliyormuş ki…

Çay dünyada sudan sonra еn fazla tükеtilеn içеcеk olmasıyla bеrabеr, dünya ülkеlеri arasında da, kişi başına düşеn miktar açısından еn fazla Türkiyе’dе içilir. Çay, özündеki antioksidan özеlliklеri sayеsindе kişiyе pеk çok olumlu еtki sağlamaktadır. İştе çayın bilinmеyеn o faydaları…

Lеkеlеr sizе ciddi güvеn sorunları vеrеbilir. Lеkеlеri tеdavi еtmеk için otlar kullanmak hеr zaman daha iyidir. Çoğu sеrt kimyasaldan vе güçlü ilaçlardan daha güvеnlidirlеr. Siyah çay bu bitkisеl içеcеklеrdеn biri olabilir. Bir çalışmada, bilim adamları siyah çayın kahvеrеngi laboratuvar kobay üzеrindе cilt bеyazlatma еtkisi olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca siyah çay, lеkеlеrе nеdеn olan toksinlеri tеmizlеyеn antioksidan içеrir. Ancak bu konuda sınırlı araştırma bulunmaktadır. Siyah çay içеbilir vеya tеmiz bir pamuk yardımıyla lеkеlеrinizin üzеrinе soğuk olarak bastırabilirsiniz.
CİLT ENFEKSİYONLARINI ÖNLEYEBİLİR
Deri vücuttaki en büyük organdır. Ancak hassastır ve uygun bakım gerektirir. Çoğu cilt enfeksiyonu, mikrobiyal kolonizasyon nedeniyle oluşur. Çay kateşinleri ve flavonoidler cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Sık sık cilt enfeksiyonları yaşıyorsanız, ilacınıza ek olarak siyah çay almak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

ŞİŞLİĞİ AZALTABİLİR
Göz altı şişkinliği hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir endişe kaynağıdır. Yorgun görünmenize neden olabilir ve erken kırışma olasılığını artırabilir. Siyah çayda bulunan tanenler ve antioksidanlar, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Cildi sıkılaştırmaya ve göz altı şişkinliğini azaltmaya yardımcı olabilirler. Siyah çay poşetleri kullanmayı deneyebilir veya pamuk toplarını soğuk siyah çaya batırıp her gün 20 dakika gözlerinizin altında tutabilirsiniz. Sadece birkaç hafta içinde göz altı şişkinliğinde gözle görülür bir azalma görebilirsiniz.

ERKEN YAŞLANMAYI YAVAŞLATABİLİR
Siyah çayda bulunan antioksidanlar ve polifenoller cildinizi erken yaşlanmaya ve kırışık oluşumuna karşı koruyabilir. Tüysüz laboratuar fareleri üzerinde yapılan bir çalışmada, bilim adamları siyah çayın kolajen parçalayıcı bir enzim oluşturan genin ifadesini azalttığını buldular. Ayrıca siyah çay, diğer çaylara kıyasla daha etkili bir kırışıklık önleyici maddeydi.

CİLT KANSERİ RİSKİNİ AZALTABİLİR
Siyah çay antioksidanlar açısından zengindir ve çoğu kanser türüne (cilt dahil) karşı etkili olabilir. Lübnanlı bilim adamları, siyah çay içmenin cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini farelerde yaptıkları araştırmalarda doğruladı.

cayin-keyfini-kaciran-zam-haberi-verildi-raflarda-caylar-tukendi-iste-demlikleri-vitrine-kaldiracak-cay-fiyatlari-8914.jpg
UV RADYASYONUNDAN KORUYABİLİR
UV radyasyonu, cilt pigmentasyonunun, cilt kanserinin ve diğer ciltle ilgili sorunların önde gelen nedenleri arasındadır. Araştırmacılar, siyah çay içmenin cildi korumaya yardımcı olabileceğini ve aşırı UV maruziyetinin neden olduğu cilt sorunları riskini azaltabileceğini bulmuşlardır. Cilt hasarını önlemek için siyah çay içmenin yanı sıra topikal olarak da uygulayabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce doktorunuza danışın.

CİLT YENİLENMESİNİ HIZLANDIRABİLİR
Malezya’dan araştırmacılar, laboratuar farelerinin yaralı derisine siyah çay özü uygulamanın iyileşmeyi hızlandırabileceğini buldular. Ekstrakt ayrıca daha az iltihaplanmaya ve daha fazla kolajen üretimine neden oldu. Ancak siyah çayı doğrudan yaraların üzerine sürmeyin. Güvenli olduğuna dair bir çalışma yok. Bunun yerine siyah çay içebilirsiniz.

LEKELERİ AZALTABİLİR
Lekeler size ciddi güven sorunları verebilir. Lekeleri tedavi etmek için otlar kullanmak her zaman daha iyidir. Çoğu sert kimyasaldan ve güçlü ilaçlardan daha güvenlidirler. Siyah çay bu bitkisel içeceklerden biri olabilir. Bir çalışmada, bilim adamları siyah çayın kahverengi laboratuvar kobay üzerinde cilt beyazlatma etkisi olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca siyah çay, lekelere neden olan toksinleri temizleyen antioksidan içerir. Ancak bu konuda sınırlı araştırma bulunmaktadır. Siyah çay içebilir veya temiz bir pamuk yardımıyla lekelerinizin üzerine soğuk olarak bastırabilirsiniz.
Daha önce çayın bu faydasını bilmiyorduk! Öğrenenler su niyetine içiyor! Meğer öyle bir şeye iyi geliyormuş ki…  KARAR

Benzer Haberler