Anasayfa Ekonomi Depremzede kira yardımı nasıl alınır
Konteynerde kalanlara kira yardımı var mı? Kira, barınma, taşınma desteği nasıl alınır kimler nasıl alır?

Depremzede kira yardımı nasıl alınır

Depremzede kira yardımı nasıl alınır?

“Depremzede kira yardımı nasıl alınır” ulaşabilmek ve kolayca yararlanabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Depremzede kira yardımı nasıl alınır

Deprem kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımından kimler faydalanacak? e-Devlet kira yardımı ekranı!

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin yaraları sarılmaya devam ediyor. Deprem sonrası afetzedelere birtakım ödemeler yapılmaya başlandı. Taşınma yardımı, nakdi yardım ve barınma yardımı yapılan yardımlar arasında yer alıyor. Depremzede kira yardımı başvuru şartları gündemde yer alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, hane başı 15’er bin lira taşınma yardımı ödemesine başlandığının altını çizerek, “Kiraya çıkan depremzedelere 3 bin lira ile 5 bin lira arasında destek veriyoruz.” dedi. Peki, Deprem kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımından kimler faydalanacak? İşte e-Devlet kira yardımı ekranı başvuru bilgileri.

Afetzede Barınma ve Taşınma Desteği, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki yıkıcı depremin ardından depremzede vatandaşların ve yakınlarının gündeminde yer alıyor. Deprem bölgesinde konutu Bakanlık tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlara Afetzede Barınma Yardımı sağlanacak. İkamet adreslerinin bulunduğu il valiliğince yapılacak incelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımı yapılacaktır.

DEPREM KİRA YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANACAK?

Afetzedelerin, ikamet adreslerinin bulunduğu il valiliklerince kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulamaları yapıldıktan sonra konutları deprem afeti nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 12 ay boyunca; kiracıya 3 bin TL, ev sahibine ise 5 bin TL kira yardımı yapılacaktır.

DEPREM KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca deprem bölgesindeki konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar barınma desteği başvurularını, e-Devlet üzerinden AFAD’ın “Afetzede Barınma Desteği” ekranından yapabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan AFAD’ın Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşım şu şekilde:

“Deprem bölgesinde konutu @csbgovtr tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlarımız için, “Afetzede Barınma Desteği” başvuruları @ekapi üzerinden başlamıştır.

Hatalı başvuru durumunda, “İPTAL” seçeneği kullanılarak yeniden başvuru yapılabilmektedir.”

AFETZEDE TAŞINMA DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

KİRA YARDIMI NE ZAMAN YATACAK?

Kira yardımı ödeme tarihleri henüz Bakanlık tarafından açıklanmadı.

DEPREMZEDELERE YAPILAN DİĞER YARDIMLAR

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “İlk etapta oturulamaz hane başına 15 bin TL, taşınma ve 2-5 bin arası kira yardımı, hane başına 10 bin TL yardım yapacağımızı açıklamıştım. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına, acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz.” ifadelerini yer verdi. Buna göre; 100 bin TL nakdi destek ödemeleri, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına verilecek. Ödemelerin yapılacağı tarihle ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Depremzedeler kira yardımı nasıl alacak? Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Depremzedeler kira yardımı nasıl alacak? Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yurttaşlara nakdi destek verileceği açıklanmıştı. Taşınma parası, kira desteği ve acil ihtiyaçların karşılanması için verilecek yardımlar için depremzdeler araştırma yapıyor. İşte, depremzedelere verilecek kira yardımları ile ilgili merak edilenlerin yanıtı…

DEPREMZEDELERE NE KADAR KİRA YARDIMI YAPILACAK?

Ev sahiplerine kira yardımı 5 bin TL yapılacak. Bakan Kurum, kiracılara yapılacak kira yardımı tutarı ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı talimatı ile kiracılara yapılacak kira yardımının 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılacağını paylaştı. Kira yardımı 12 ay süresince verilecek.

KİRA YARDIMI KİMLERE VERİLECEK, NE ZAMAN YATACAK?

Kira yardımı; ikamet ettikleri konutları yıkık, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı olarak tespit edilen ev sahiplerine ve kiracılara verilecek. Kira yardımların yatacağı tarih belli olduğu zaman habere eklenecek.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar başvurularını, e-Devlet üzerinden AFAD’ın “Afetzede Barınma Desteği” ekranından yapabilecek.

100 BİN LİRA NAKDİ YARDIM KİMLERE VERİLECEK?

Geçtiğimiz günlerde nakdi yardımlar hakkında duyuruda bulunan Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

Bu çerçevede ilk etapta oturulamaz hale gelen hane başına 15 bin lira taşınma ve 5 bin lira ile 2 bin lira arasında kira yardımı, ayrıca yine hane başına 10 bin lira destek yardımı yapacağımızı zaten açıklamıştım. Ailelerini deprem bölgesi dışındaki illere kendi araçları ile götüren vatandaşlarımızın yakıt masraflarını karşılıyoruz. Ayrıca depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz.

Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ihtiyaçlara göre vatandaşlarımıza ilave destekler de yapacağız. Devlet ve millet olarak el ele vererek, hiçbir mağdur ve mazlumu sahipsiz bırakmayacağız. Milletimizin alicenaplığını, iş insanlarımızın gönül zenginliğini geçmiş afetlerden zaten biliyoruz. Kurumlarımız da şimdiden harekete geçtiler. Bankacılık sektörümüz, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın öncülüğünde 2022 yılı karlarının yüzde itibariyle belli bir oranını, ki şu an itibariyle 50 milyar lira civarında, bunları bir dayanışma paketi olarak depreme tahsis ettiler. Bu meblağ depremzedeler için yapılacak çalışmalarda kullanılacaktır. Ayrıca bölgedeki işletmelere yönelik Kredi Garanti Fonu kefaletli kaynaklar hazırlanmıştır.

 

Deprem Kira Yard�m� Kimlere Verilir?

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU: DEPREMZEDE KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

Depremzede KİRA YARDIMI başvuru ekranı (e devlet)? || Kira yardımı ne kadar ve ne zaman yatacak? Kira yardımı nasıl alınır, ne kadar süre yatacak?

Konteynerde kalanlara kira yardımı var mı? Kira, barınma, taşınma desteği nasıl alınır kimler nasıl alır?