• DOLAR
  6,8670
 • EURO
  7,8609
 • ALTIN
  399,03
 • BIST
  1,1445
 E-ticaret ve Google Ads İlişkisi

 E-ticaret ve Google Ads İlişkisi

Google, Türkiye’de açık ara dijital reklamcılık araçlarının lideri. Facebook, instagram gibi sosyal medya araçları da reklam alanında çok kullanılsa da arama motoru sıralaması reklamı ve youtube reklam hizmetiyle Google, reklam verenlerin tercih sıralamasında önemli bir yer tutuyor. Google Ads, reklam verme hizmeti, panel imkanları ve standartlarıyle dijital reklamcılık alanında müşterileriyle çok güçlü ilişkiler kurmuş durumda. Her ne kadar bir dönem Yandex’den de ciddi bir pazara giriş atağı gözlemlemiş olsak da geçen zaman içerisinde hiçbir rakip Google’ı tahtından edemedi. Yandex, hem arama motoru hem mail hem de harita hizmetlerinde belli bir konuma gelmiş olsa da piyasanın açık ara lideri hala Google. Bunun böyle olmasının elbette pek çok sebebi var ancak kullanıcı alışkanlıkları çok önemli bir mevzu bu konuda. Google zamanında yaptığı yatırımlarla mail, harita ve reklamcılık konularında kullancı alışkanlıkları çok önceden beri dizayn etmekte ve çalışmalar sonucu da belli alışkanlıklar oturmuş durumda.

 

Tüm bunlarla birlikte, reklamcılık sektörü için Google’ın tercih edilmesinin sebebi alışkanlıkların çok ötesinde. Performansın doğrudan ölçülebilmesi, yönetim becerisi doğrultusunda geri dönüşlerin kestirilebilir olması gibi mevzular Google Ads’i birinci sıraya oturtuyor.

 

Facebook’un reklamı aktif etmesi, business manager aracı kurması gibi konuların hangi yılda başladığına bakarsak, Google’ın bu alanda kaç yıl gerisinde olduğunu anlayabiliriz.

 

Arama Motorunda Ön Plana Çıkmanın Önemi

Bir dönem arama motoru sorgu sonuçlarında çıkan reklamların itibarı çok yüksek değildi. Anlamsız sitelerle ya da ihtiyacınızı karşılamayan platformlarla muhattap olabiliyordunuz. Elbette bu durum yıllar öncesinde söz konusuydu. Bu tarz olumsuz durumları tespit eden Google, düzenli olarak arama motoru sorgularına geri dönüşleri sağlayan yapay zekasını güncelleyerek ve reklam vermek isteyen sitelerin kontrollerini sıklaştırıp, standartları yükselterek 2020’ye kadar müthiş bir yol kat etti. Sorgu sonuçları 2019 sonunda BERT Yapay Zekası’nın aktif olmasıyla birlikte çok daha iyi olacak, tabiri caizse çağ atlayacak. Aynı iyileştirmeler reklam veren tarafında da yapılıyor. BERT, sadece arama motoru sonuçlarını iyileştiren bir araç değil. BERT’in faaliyetleri reklam veren tarafını da etkileyecek. Sözün özü, son dönemlerde yapılan kamu oyu yoklamaları gösteriyor ki arama motorunda arama yapan insanlar artık reklam segmelerine karşı ön yargılı değil ve sık sık çıkan reklamlara tıklıyorlar.

 

Yakın Gelecekte Dijital Reklamcılık Google’ın Elinde

İstatistikler gösteriyor ki Facebook reklam araçları piyasada iyi bir yer edinmiş olsa da, Google pazardaki hakimiyeti sürdürecek. Pandemi ile birlikte Google reklam araçlarına yapılan harcamalar e-ticaret sektöründe artmış durumda.

 

İçerik için teşekkür ederiz: http://www.keyodigital.com/

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM