Ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentileri

Yılın son enflasyon açıklaması bekleniyor! 2021 Aralık ayı enflasyonu ne zaman belli olur? Aralık enflasyon oranı hangi gün, saat kaçta açıklanacak?

EKONOMİSTLERİN ARALIK AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NE?

Aralık ayında enflasyonun diğer aylar baz alındığında aylık olarak yüzde 3 ile yüzde 6 arasında olması bekleniyor.

Aralık verileri öncesinde yıllık enflasyon yüzde 21.31 seviyesinde yer alıyor.

Enflasyon beklentisinde tarihi artış

Enflasyon beklentisinde tarihi artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa katılımcılarının beklentilerini derlediği anketinde enflasyon beklentilerindeki yükselişin sürdüğü izlendi.

TCMB’nin Aralık ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi’nde 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 21,39 oldu. Bir önceki ankette bu beklenti yüzde 15,61 olarak kaydedilmişti.

Böylelikle veri setinin en sert artışı kaydedildi.

Ankette yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi de yüzde 19,31’den yüzde 23,85’e yükseldi.

24 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 14,41 olarak gerçekleşti.

Döviz kuru beklentileri de sert yükseldi

Aralık anketinde yıl sonu Dolar/TL beklentisinin 9,98 TL’den 13,77’ye yükseldiği izlendi. 12 ay sonrası dolar/TL kuru beklentisi de 10,93’ten 15,56’ya çıktı.

GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,2 iken bu anket döneminde yüzde 9,9 olarak kaydedildi.

GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4,2 iken bu anket döneminde yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Aralık ayı enflasyon beklentisi ne?

Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Aralık ayı enflasyon beklentisi ne?

Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Aralık ayı enflasyon beklentisi ne?

Enflasyon oranı aydan aya artıyor, vatandaşın alım gücü azalıyor. Geçtiğimiz ay enflasyon oranı, TÜİK verilerine göre yüzde 3.51 arttı, yıllık bazda yüzde 21.31 oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de tüketici enflasyonunun gelecek aylarda yüzde 25’i aşabileceğini belirtti. Aralık ayı enflasyon TÜİK tarafından 3 Ocak 2021 Pazartesi günü açıklanacak.

Enflasyon oranları halkın alım gücünün belirlemesinin yanı sıra, milyonlarca memur ve emeklinin de alacağı zammı etkiliyor. Aralık ayı için enflasyon oranı önümüzdeki günlerde açıklanacak, böylece 2021 yılı enflasyonu belli olacak. Türk lirasındaki tarihi değer kaybıyla birlikte enflasyonun şu an bulunduğu yüzde 20 seviyesinden daha da yukarıları çıkması bekleniyor.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Aralık ayı enflasyon TÜİK tarafından 3 Ocak 2021 Pazartesi günü duyurulacak. Saat 10:00’da verilerin açıklanması bekleniyor.

ARALIK AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NEDİR?

Moody’s müşterilerine ilettiği 8 Aralık tarihli notta, “Kasım’da yüzde 21.3 olan tüketici fiyatları enflasyonunun gelecek aylarda yüzde 25 seviyelerine, hatta üzerine çıkmasını bekliyoruz” dedi. Kurum, 2022 sonundu ise enflasyonun yüzde 17-18 seviyesinde olacağı tahmininde bulundu.

Moody’s ayrıca, TL’deki değer kaybının dolarizasyonu artırdığını; ancak şimdiye kadar “mevduatların çekilmesine dair bir işaret olmayan bankacılık sistemine güvenin güçlü kalmaya devam ettiğini” söyledi.

YÜZDE 11 BÜYÜME TAHMİNİ

Moody’s bu yıl için yüzde 11 olarak tahmin ettiği reel GSYH büyüme oranının 2022’de yüzde 4’e yavaşlamasını beklediğini belirtirken; kalıcı yüksek enflasyonun ekonomik büyümeye zarar verebileceğini söyledi.

TCMB’nin bir sonraki para politikası toplantısı 16 Aralık’ta yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Başa dön tuşu
Güncel Haberler We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications