Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ekrem İmamoğlu ve Erdoğan’ın Enerjisi Karşılaştırıldı! Bekir Ağırdır’dan Çarpıcı Analiz

Bekir Ağırdır, Gazete Oksijen’de yer alan yazısında İstanbul yarışında İmamoğlu’nun önde olduğunu belirterek DEM partinin aldığı oy oranına dikkat çekti, seçimin hala belirsiz olduğu yorumunu yaptı.

Bekir Ağırdır, Gazete Oksijen’de

Araştırmacı – Yazar Bekir Ağırdır’ın yönettiği KONDA Araştırma Şirketi, geçtiğimiz yıl genel seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun anketlerde önde olduğunu açıklamış seçim sonrası büyük tepki çekmişti.

SAHADA BÜROKRASİ VAR

Bu kez yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ağırdır, “Erdoğan uzun bir süredir artık AK Parti örgütünden çok bürokrasiyle sahaya müdahale ediyor. Bu da parti örgütünün enerji ve kapasitesinde kayda değer eksilmeyi üretiyor. Yerel seçim için seçilen adayların büyük kısmı Murat Kurum da dahil örgütten değil bürokrasiden geliyor” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU’NUN KAZANMASI MUHALEFETE UMUT OLUR

İstanbul’da asıl yarışın İmamoğlu ile Erdoğan arasında olduğunu belirten Ağırdır, “İmamoğlu’nun kazanması hem CHP hem muhalefet kanadında yeni hizalanmaları tetikler. Daha önemlisi umutsuz muhalif seçmen için bir umutlanma kaynağı olur” yorumunda bulundu.

İSTANBUL’DAKİ YARIŞ HALA BELİRSİZ

Bekir Ağırdır, Gazete Oksijen’de yer alan yazısında İstanbul yarışında İmamoğlu’nun önde olduğunu belirterek DEM partinin aldığı oy oranına dikkat çekti, seçimin hala belirsiz olduğu yorumunu yaptı.

Ağırdır, AKP’nin handikabının yalnızca YRP’nin ayrı aday çıkarması olmadığını savundu.

MORAL ÜSTÜNLÜK İMAMOĞLU’NDA

Ağırdır “Moral üstünlük İmamoğlu’nda” diyerek yine de İmamoğlu’nun kesin kazanacağını söylemek için henüz erken” diye yazdı ve şunları söyledi:

“İstanbul’da İmamoğlu ile Kurum yarışı varsa da herkes biliyor ki aslında yarış Erdoğan ile İmamoğlu arasında. O nedenle geleceğe dair en önemli işaret İmamoğlu’nun kazanması olur. Genel denge değişmese de İmamoğlu’nun kazanması hem CHP hem muhalefet kanadında yeni hizalanmaları tetikler. Daha önemlisi umutsuz muhalif seçmen için bir umutlanma kaynağı olur.”

‘ERDOĞAN’DA DA BİLİNDİK ENERJİ YOK’

Genel seçimlerin ardından muhalif blok seçmenlerinde oluşan öfke ve umutsuzluk duygusu henüz tümden geçmiş değilse de iktidar bloku seçmenlerinin de moral üstünlüklerini sahaya yansıtamadıkları, aksine temkinli bir bekleyişte oldukları gözleniyor. Hala Erdoğan yine son hafta şapkadan tavşan çıkarır mı tedirginliği ya da umudu olsa da sanki Erdoğan’da da bilindik enerji yok. Yine de son haftada hangi çılgın vaat ya da söylemle seçmenini gayrete getireceğini göreceğiz.

‘KURUM’UN EKİBİ, KADERİNİ ERDOĞAN’IN MAHARETİNE BAĞLAMIŞ’

İktidar blokunun handikapı yalnızca YRP’nin ayrı aday çıkarması da değil. Erdoğan uzun bir süredir artık AK Parti örgütünden çok bürokrasiyle sahaya müdahale ediyor. Bu da parti örgütünün enerji ve kapasitesinde kayda değer eksilmeyi üretiyor. Yerel seçim için seçilen adayların büyük kısmı Murat Kurum da dahil örgütten değil bürokrasiden geliyor. Benzer bir kapasite kaybı strateji ve kampanya tasarım ve uygulamalarında görülüyor. Kurum için yürütülen kampanyanın esaslı bir stratejiye ve yaratıcılığa dayandığını söylemek mümkün değil. Belli ki Kurum ve ekibi de Erdoğan’ın maharetine kaderini bağlamış durumda.

‘MORAL ÜSTÜNLÜK İMAMOĞLU’NDA’

Buna karşılık İmamoğlu çalışılmış bir stratejiyle yürüyor ve moral üstünlüğü de ele geçirmiş durumda. İmamoğlu İstanbul’da 2019’da üç ay arayla iki kez kazanan, son güne kadar Cumhurbaşkanlığı seçimleri için iddiasını korumuş, kaybedilen seçim sonrası duygusal olarak çökmüş partisinde kurultay kazanmış bir siyasetçi olarak sahnede. Muhalefet blokundaki ittifakların dağılışı ardından sert ve öfkeli iç rekabete, her birisi güçlü adaylarıyla İstanbul’da yarışan partilere karşın İmamoğlu partilerin İstanbul seçmenlerinin neredeyse yarısının Başkanlık oyunu kazanıyor görünüyor. Yine de İmamoğlu’nun kesin kazanacağını söylemek için henüz erken. İstanbul’da İmamoğlu ile Kurum yarışı varsa da herkes biliyor ki aslında yarış Erdoğan ile İmamoğlu arasında. O nedenle geleceğe dair en önemli işaret İmamoğlu’nun kazanması olur. Genel denge değişmese de İmamoğlu’nun kazanması hem CHP hem muhalefet kanadında yeni hizalanmaları tetikler. Daha önemlisi umutsuz muhalif seçmen için bir umutlanma kaynağı olur.”