Eşinin cenazesinde fenalaşan şahsın koronavirüs testi pozitif çıkınca 139 kişi karantinaya alındı

Manisa Kula’ya bağlı Narıncalı Pıtrak Mahallesi’nde 30 Haziran Salı günü sabah saatlerinde kalp rahatsızlığından dolayı hayatını yitiren yaşlı bir bayan için cenaze namazı tertip edildi. İkindi müddetinde tertip edilen cenaze namazının ardından, cenaze evvelinde rahatsızlanan ve Salihli Devlet Hastanesi’nde rehabilitasyon altına alınarak test misali alınan eşini kaybeden yaşlı adamın testi pozitif çıktı. Bu büyümenin ardından İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından geniş çaplı filyasyon çalışması başlatıldı. Filyasyon çalışmaları kapsamında, ilk etapta pozitif hadisenin birinci derece akrabalarından oluşan 19 birey karantinaya alınmıştı. Sona eren çalışmalarda, 353 haneli Narıncalıpıtrak Mahallesi’nde toplamda 918 şahsa filyasyon çalışması yapıldı. Bu çalışmada pozitif hadise ile temaslı olduğu tespit edilen toplam 120 birey, 14 günlük müddet ile konutlarında karantinaya alındı. Narıncalı Pıtrak Mahallesi’nde toplam karantina rakamı 139 olmuş oldu.

İspanyollar, Mesut Özil’in Başakşehir’e transfer olabileceğini ileri sürdü
Kalabalık minibüs görüntülerine başkaldırı eden Bakan Koca, en çok hadisenin olduğu 5 şehri verdi
Fenerbahçe Beko, Sırp koç Igor Kokoskov ile anlaştı

DIŞARIDAN EMEKÇİ GETİRMEDEN TARLALARINDA ÇALIŞABİLECEKLER

Öte yandan pozitif hadise ile temaslı olduğu tespit edilen 139 bireyden 10 bireyin İzmir’den Kula’ya gelerek cenazeye katıldığı tanımlandı. Bu 10 birey de İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün çalışmaları sonrasında İzmir’e sevk edilerek, İzmir’deki ikametlerinde 14 günlük karantina uygulanması sağlandı. 139 karakter karantinaya alınan bazı bireylerin emekçi olarak çalışmasından dolayı, İlçe Sağlık Müdürlüğü takımlarınca yapılan çalışmalarla, bu bireylerin 14 gün müddet ile Kovid-19 raporlusu olarak izinli sayılacağı bildirildi. 14 günlük karantina sürecinde tarlalarında mahsullerini kaldıracak yurttaşların, dışarıdan emekçi getirmemek koşulu ile tarlalarına çalışmaya gidebileceği öğrenildi.

TEDBİRLER ARTIRILACAK

Ayrıca, karantinaya alınan 139 bireyin, İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri ile aile doktorları tarafından her gün aranarak, sıhhatlerinde rastgele bir metamorfoz ya da salgının bulgularının olup olmadığı sorulacak ve bu bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın Filyasyon ve Yalıtım Takip Sistemi üzerinden takip edileceği bildirildi. 139 bireyin karantina sürecinin devam edeceği 14 gün süresince, Narıncalı Pıtrak Mahallesi’nde cuma namazlarında dezenfekte harekâtları artırılacak, namaza katılan yurttaşların sosyal mesafeye dikkat etmesi ve maske kullanması istikametindeki ihtiyatları da artırılacak.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu