Home Asayis Helikopter pervanesi çarpması nasıl olur

Helikopter pervanesi çarpması nasıl olur

Helikopter inişlerinde yaşanan kazaların çoğunun, havacılık alanında “rotor” olarak nitelendirilen pervanelerden ve helikopterin inişi sırasındaki hava akımından kaynaklanmakta. Helikopter yere indiği zaman arka pervanenin işi bitmekte ancak bir süre rölantide çalışması nedeniyle dikkatli olunması gerekmektedir.
Üst pervane ise inişten sonra bir süre dönmeye devam etmekte, bu sırada hava akımı yaratmaktadır. Bu nedenle helikopterden inişte yolcuların bir an önce alanı terk etmeleri, yolcuları karşılamak için bekleyen kişilerin de helikoptere yaklaşmamaları gerekir. Bu tehlikeyi yaşamamak için helikopterden inen kişinin helikoptere dik konumda, hızla alandan uzaklaşması gerekir. Zira inişte helikopter kenarı boyunca ya da pervane altından geçilmesi durumunda kaza meydana gelme riski yüksektir. Helikopterden inerken başı öne eğmek de üst pervaneden korunmak açısından önemlidir. Çünkü üst pervanenin dönmeye devam etmesi nedeniyle bölgedeki hava akımı koşturan bir kişi açısından tehlike arz eder.

Albay Oğuzhan Adalıoğlu helikopter pervanesinin çarpması sonucu şehit oldu

Albay Oğuzhan Adalıoğlu helikopter pervanesinin çarpması sonucu şehit oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesinde birlikte çalıştığı Jandarma Pilot Kıdemli Albay Oğuzhan Adalıoğlu’nun, helikopteri kalkış için yönlendirdiği sırada, pervanenin çarpması sonucu şehit düştüğünü bildirdi.

Bakan Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,
“Deprem bölgesinde birlikte çalıştığım mesai arkadaşım, kahraman Jandarma Pilot Kıdemli Albayımız Oğuzhan Adalıoğlu, helikopteri kalkış için yönlendirdiği esnada pervanenin çarpması sonucu şehit düşmüştür. Ailesine, Jandarma teşkilatımıza ve milletimize başsağlığı diliyorum. Rabbim, kahraman şehidimizin, makamını ali eylesin, ailesine sabr-ı cemil ihsan eylesin.” ifadelerini kullandı.

Jandarma Pilot Kıdemli Albay Oğuzhan Adalıoğlu

GENIŞ ÇAPLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Valilik tarafından yapılan açıklamada ise, “Deprem nedeniyle ilimizde görev yapmakta olan J.Plt.Kd.Alb. Oğuzhan Adalıoğlu şehit olmuştur. Şehidimiz için 07.03.2023 tarihinde saat 01.30’da Kahramanmaraş Havaalanında düzenlenecek törenin ardından naaşı Ankara’ya uğurlanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Olay sonrası, havaalanına sağlık ekibi ve polis ekipleri sevk edilirken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

ESKİŞEHİR’E ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Kahramanmaraş’ta kalkış için yönlendirdiği helikopterin pervanesinin çarpması sonucu hayatını kaybeden Jandarma Pilot Kıdemli Albay Oğuzhan Adalıoğlu’nun (50) şehit haberi memleketi Eskişehir’deki baba ocağına ulaştı.

2 çocuk babası Adalıoğlu’nun şehit haberi memleketi Eskişehir’deki baba evine ulaştı. Şehit Adalıoğlu’nun ailesinin Eskişehir Gündoğdu Mahallesi Filizer Sokak’taki evine Türk bayrağı asıldı. Şehidin haberi, babası Bekir ve annesi Lütfiye Adalıoğlu’na Vali Yardımcısı Ali Çetin ve İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy tarafından verildi.

Helikopterden inerken başı eğip inmenin nedeni: helikopter pervaneleri aşağı doğru eğim alır. Çünkü sanılanın aksine sert malzemeden değil esnek hafif malzemeden üretilir. Ayrıca kalkışta bu pervane biraz daha aşağıya gelir buda helikopterden çıkan kişi için hayati bir kazaya neden olabilir.

Benzer Haberler