Anasayfa Dünya İran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne silahlı saldırı

İran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne silahlı saldırı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Azerbaycan’ın İran büyükelçiliğine düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum” açıklamasında bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada da “Can Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne yapılan hain saldırıyı lanetliyorum” derken Azerbaycan Cumhrubaşkanı İlham Aliyev, Tahran Büyükelçiliği’ne saldırının bir an önce soruşturulması ve teröristlerin cezalandırılmasını talep etti.Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakü saatiyle 08.30 sıralarında Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Açıklamada, kalaşnikof otomatik silahla ateş açan saldırganın büyükelçiliğin güvenlik amirini öldürdüğü, 2 güvenlik görevlisini ise yaraladığı belirtildi.Saldırıyla ilgili araştırmaların sürdüğü, detaylarla ilgili kamuoyuna ek bilgilerin verileceği kaydedildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TAZİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise saldırıya yönelik yaptığı açıklamada “Menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan, bir güvenlik amirinin şehit edildiği menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimize başsağlığı dileklerimi iletiyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Türkiye can dostu ve kardeşi Azerbaycan’ın yanındadır” diye konuştu.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Olayın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne yapılan hain saldırıyı en güçlü şekilde kınadıklarını ve Azerbaycan’ın her daim yanında olduklarını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, hayatını kaybeden Büyükelçilik görevlisi için başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

 

Bakan Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada da “Can Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne yapılan hain saldırıyı lanetliyorum. Şehit kardeşimize Allah’tan rahmet, yakınları ile Azerbaycan halkına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Azerbaycan hiçbir zaman yalnız değildir. #TekMilletİkiDevlet” ifadelerini kullandı.

SALDIRI ANI KAMERADA

Azerbaycan’ın Tahran’daki büyükelçiliğine düzenlenen 1 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının görüntüleri ortaya çıktı.

  1. İran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne silahlı saldırı – Son Dakika Haberleri  TRT Haber
  2. Görüntüler Ortaya Çıktı! İşte İran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne Saldırı Anı  Haber Global
  3. Son dakika | Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine silahlı saldırı! Can kaybı ve yaralılar var… Görüntüler ortaya çıktı: Güvenlik görevlileri böyle mücadele etmiş!  Mynet
  4. @NTV Tahran’da Azerbaycan elçiliğine saldırı anı  NTV
  5. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğindeki saldırıya tepki  Anadolu Ajansı
  6. Google Haberler uygulamasında İlgili Tüm Haberleri göster