Home Politika Kemal Kılıçdaroğlu hangi okul mezunu

Kemal Kılıçdaroğlu hangi okul mezunu

by İbrahim Keskin
Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hayatı ve Biyografisi

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hayatı ve Biyografisi

Türk siyasi tarihi içinde Türk Siyasetçileri listesinde en çok takip edilen ve ana muhalefet olarak, aktif siyasi yaşamına devam eden Kemal Kılıçdaroğlu hakkında kısa bilgiler içeren yazımızda, Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu nerelidir? Kemal Kılıçdaroğlu hangi okul mezunu? Kemal Kılıçdaroğlu devlette hangi görevleri üstlenmiştir? Kemal Kılıçdaroğlu siyasete nasıl başlamıştır? sorularının cevabını bulabileceksiniz.

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hayatı ve Biyografisi

Türkiye’de siyaset takip edenler bu konuda az çok bilgi sahibidir. Ancak nasıl bir geçmişe sahip olduğu merak edilmiştir.

Tuncelili Kemal Kılıçdaroğlu 1948 yılında dünyaya gelmiştir.

Tunceli’nin Nazımiye ilçesinin Ballıca Köyü’nde dünyaya gelen ünlü siyasetçi uzun yıllardır ana muhalefet partisinin başında olması ile dikkat çekmektedir.

Kemal Kılıçdaroğlu siyaset sürecinden önce kamu kurumlarında önemli görevler üstlenmiştir. Bu nokta düşünüldüğünde hayatı siyaset öncesi ve sonrası olarak iki dönemde incelenebilir.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini farklı şehirlerde tamamlayan Kılıçdaroğlu, lise eğitimini Elazığ Ticaret Lisesi’nde tamamlamıştır.

1967 yılında bitirdiği liseden birincilik ile mezun olmuştur.

Üniversite yılları ve meslek seçimi

Üniversite eğitimi için Ankara’ya gelmiş ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne başlamıştır.

1971 yılında şimdiki adı Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olan üniversiteden mezun olmuştur. Mezuniyet sonrasında kamunun gözde mesleklerinden olan Hesap Uzman Yardımcılığı sınavında başarılı olarak mesleğe başlamıştır. Meslekte iken Fransa’da bir yıl kadar çalıştı.

1974 yılında Kemal Kılıçdaroğlu evlenmiştir. (Üç çocuk sahibidir.)

1983 yılına kadar Hesap Uzmanlığı mesleğine devam etmiş sonrasında Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı olarak geçmiştir. Daha sonra genel müdür yardımcılığı görevi yaptığı kurumda 1991 yılına kadar çalışmıştır.

1991 yılında ise Bağ-Kur Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır.

1992 yılında aynı bakanlık içerisinde Sosyal Sigortalar Kurumu’na genel müdür olarak atanmış ve göreve başlamıştır.

1996 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından görevden alınmıştır. Bu görevden alma kararına karşı dava açarak kazanmış ve 1997 yılında tekrar göreve dönmüştür.

Sosyal Sigortalar Kurumu’ndaki genel müdürlük görevinden 1999 yılında emekli olarak ayrılmıştır. Birçok komisyonda çalışan Kılıçdaroğlu bunların yanı sıra Hacettepe Üniversitesi’nde dersler vermiş ve Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Siyasi Yaşamı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi hayatı emeklilik sonrası süreçte başlamıştır. Emekli olduktan sonra Demokratik Sol Parti ile siyasete atıldı.

Bülent Ecevit tarafından 1999 seçimlerinde aday gösterilmedi.

2002 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak girdiği seçimde başarı gösterdi ve seçildi.

2009 yılında CHP adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Karşısında bulunan Kadir Topbaş yüzde 44 oy alırken Kılıçdaroğlu yüzde 36’da kaldı. Seçilememiş olsa bile partisi adına oldukça yüksek bir oy alarak dikkatleri çekti. Bu dönem sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekili olarak görev yapmıştır.

2010 yılında CHP’nin 33. Olağan Kurultayı’nda istifa eden Deniz Baykal yerine genel başkan olarak seçilmiştir. Bu olağan kurulda ilk başta aday olmayacağını belirtse de sonrasında başkan adayı olmuş ve neredeyse tüm delegelerin oyunu alarak başkan seçilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yedinci genel başkanı unvanına sahiptir. 2010 yılından beri CHP’nin genel başkanı olarak görev yapan Kılıçdaroğlu pek çok konuda eleştirilmektedir. Ana muhalefet partisi başında kaybettiği seçimler ile sık sık gündeme gelen Kemal Kılıçdaroğlu 2014 yılında yapılan olağan kurulda tekrar seçilerek partinin başında kalmıştır.

2010 yılından 2019 yılına kadar ana muhalefet olan CHP’nin başında durmaktadır.

Kemal Kılıçdaroğlu Nereli, Kaç Yaşında, Hangi Okul Mezunu?

Kemal Kılıçdaroğlu, 1948 yılında Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu.

Kemal Kılıçdaroğlu, 1948 yılında Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu.

İlk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971’de mezun oldu.

Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği Hesap Uzman Yardımcılığı Sınavının ardından Maliye Bakanlığında göreve başladı. Daha sonra Hesap Uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983’e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğüne atandı. Burada önce Daire Başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun Genel Müdür Yardımcılığını yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur’a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğüne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend Dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999’un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğünden emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonuna başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesinde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankasında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili olarak Meclise girdi. CHP Merkez Yönetim Kurulunda görev alan Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinde de İstanbul’dan 23. Dönem Milletvekili seçildi ve Genel Başkanlığa adaylığını açıklayıncaya kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. CHP Olağan Kurultayı’nda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı seçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu, üniversiteden mezun olmasının ardından hesap uzmanı olarak Maliye Bakanlığı’nda çalışmaya başladı ve bu görevi 1983 yılına kadar sürdürdü. Maliye Bakanlığı’nda çalıştığı süre içerisinde görevi dolayısıyla bir yıl Fransa’da kaldı. 19831991 yılları arasında Gelirler Daire Müdürlüğü’nde çalışan Kılıçdaroğlu, bu kurumda daire başkanı ve genel müdür yardımcılığı pozisyonlarında bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, askerlik hizmetini İzmir’de 53. Er. Eğitim Tugayı’nda yapmıştır

1991 yılında Bağ-Kur’a atanan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu’na geçti. Ekonomik Trend dergisi tarafından, 1994 yılında Yılın Bürokratı seçilen Kılıçdaroğlu, 1999 yılının ocak ayında S.S.K.’dan emekli oldu.

SSK Genel Müdürlüğü’ndeki görevinden ayrıldıktan sonra Demokratik Sol Parti’den siyasete girmek istediyse de, parti başkanı Bülent Ecevit tarafından 18 Nisan 1999 tarihindeki genel seçimlerde aday olarak gösterilmedi. Bu olayın ardından kısa bir süre için Hacettepe Üniversitesi’nde ders veren Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’ın daveti üzerine CHP’ye katıldı.

3 Nisan2002 Milletvekili Genel Seçimleri’nde CHP’den aday olan Kılıçdaroğlu, T.B.M.M. 22. Dönem’de İstanbul Milletvekili olarak meclise girme şansını kazandı ve 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan bir sonraki seçimde bu ünvanını korudu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin grup başkan vekilliği görevini üstlenen Kılıçdaroğlu, yolsuzluklara karşı verdiği mücadelesi ile halkın gözünde ayrı bir yer edindi. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili olan Şaban Dişli’yi Silivri’de bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep etmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, Dişli’nin partisindeki görevinden istifa etmesine sebep oldu. Ayrıca Deniz Feneri yolsuzluğu davasının Türkiye ayağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun yolsuzluklarla mücadelesi bu dosyalarla sona ermedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile pahalıya satın alınan su sayaçları konusunda ulusal bir tv kanalında tartışan Kılıçdaroğlu, ayrıca AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Fırat’ı hayali ihracat yaptığı gerekçesiyle canlı yayında tartışmaya davet etti. Canlı yayında gerçekleşen tartışmanın sonrasında Fırat görevinden istifa etti. Mir Fırat, istifa gerekçesi olarak sağlık durumunu gösterdi.

2009 Yerel Seçimleri’nde CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin adayı olan Kadir Topbaş’a az bir oy farkı ile seçimi kaybettiyse de, CHP’nin İstanbul’dan aldığı oy oranını yüksek bir oranda arttırmayı başardı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın partisinden istifa etmesinin ardından partililer tarafından genel başkan koltuğuna en yakın isim olarak görülen Kemal Kılıçdaroğlu, Baykal’ın istifasının ardından genel başkanlık görevine aday olmayacağını açıkladı. Fakat bu açıklamadan kısa bir süre sonra, 17 Mayıs 2010 tarihinde kararını değiştirerek kurultayda aday olacağını belirtti.

22 Mayıs2010 tarihinde gerçekleşen 33. CHP Olağan Kurultayı’nda, geçerli olarak sayılan 1189 oyun tamamını alan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 7. Genel Başkanı oldu. Partinin tarihindeki en kalabalık toplantılardan birisinin gerçekleştiği kurultaya CHP’nin üçüncü başkanı olan rahmetli Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’de katılarak Kılıçdaroğlu’na destek verdi. Kılıçdaroğlu, genel başkan seçilmesinden sonra verdiği ilk demeçte CHP’yi iktidara taşıyacağını söyledi.

Siyasi söylemlerinde ve rakipleriyle girdiği tartışmalarda sakin tavırları ile dikkat çeken Kılıçdaroğlu, medya tarafından Hindistan’ı tek kurşun atmadan İngiliz egemenliğinden çıkartan efsanevi pasifist lider Mahatma Gandhi’ye benzetildi ve de kendisine Gandi Kemal lakabı takıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 1974 yılında Selvi Kılıçdaroğlu ile evlendi. Kemal Kılıçdaroğlu, bu evlilikten; Aslı Kılıçdaroğlu Nadir, Zeynep Kılıçdaroğlu, Kerem Kılıçdaroğlu adlarında üç çocuk sahibidir.

Kılıçdaroğlu’nun ikiz kardeşi Adil Kılıçdaroğlu’da kendisi gibi politikacıdır ve de Cumhuriyet Halk Partisi’nde görev almaktadır.

Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan milletvekili seçimlerine CHP’den İzmir 2. Bölge milletvekilliği aday adayı oldu. Yapılan ön seçimde CHP’den İzmir 2. Bölgeden aday oldu. Yapılan seçimlerde milletvekili seçildi.

15 Haziran 2017 günü Ankara Güvenpark’tan İstanbul’a doğru adalet yürüyüşünde yola çıktı ve 9 Temmuz 2017 Pazar günü İstanbul Maltepe’deki miting alanına vardı. 24 günde 430 km. yol yürüdü.

Genel başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce’nin yarıştığı CHP’nin 3 Ocak 2018 cumartesi günü yapılan 36’ncı Olağan Kurultayı’nda yapılan seçimde Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkanı seçildi.

Eserleri:

İşsizlik Sigortası Kanunu-Yorum ve Açıklamalar, Ocak 1993

1948 Türkiye İktisat Kongresi, Eylül 1997

Kayıtdışı Ekonomi ve Bürokraside Yeniden Yapılanma Gereği, Ekim 1997

 

Benzer Haberler