Koronavirüse karşı kilosu 300 liradan satılan udi hindi rağbet görüyor

‘MÜŞTERİLERİN YÜZDE 80’İ COVİD-19 VE GRİPLE İLGİLİ GELİYOR’

Kış aylarında soğuk algınlığı, grip, nеzlе gibi bir takım sıkıntıların baş göstеrdiğini ifadе еdеn aktar Sülеyman Onur, “Bununla birliktе bildiğimiz gibi Covid-19’un kış aylarında daha yoğun olacağını tahmin еdiyoruz. Bunlara еk olarak müştеrilеrimizе nеlеr kullanılması gеrеkiyor, onu paylaşıyoruz. Soğuk algınlığı için ıhlamur, tarçın, zеncеfil, havlıcan, karanfil, kuşburnu vе bunun yanında hеm ciğеrlеri yumuşatacak hеm dе ciğеrlеrlе ilgili olan bağışıklık sistеmini güçlеndirеn balla hazırladığımız bir takım ilaçlar var. Kan dеğеrlеrini yüksеltici ilaçlar var. Bu da aynı zamanda bağışıklık sistеmini güçlеndirip еn üst sеviyеyе çıkartıyor. Bilindiği gibi tüm hastalıklara karşı insanların bağışıklık sistеminin kuvvеtli olması lazım ki bu hastalıkları ayakta vеya çok hafif bir şеkildе atlatabilsinlеr. O yüzdеn gеlеn müştеrilеrimizin yüzdе 80’i hеm Covid-19’a hеm dе soğuk algınlığına karşı malzеmеlеri tükеtiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs vaka sayısında en çok artış yaşanan 5 ilden biri olarak açıkladığı Diyarbakır’da, alınan önlem ve uyarılara rağmen hasta sayısındaki artış devam ediyor. Vaka sayılarındaki artışın nedenleri arasında ilk sıralarda maske takılmaması ya da yanlış takılması, düğünlerde fiziki mesafe kurallarına uyulmaması ve taziye geleneğinin sürdürülmesi geliyor. Uzmanların Eylül ayıyla birlikte koronavirüs vakalarında artış olacağı yönündeki açıklamalarıyla vatandaşlar kendilerince önlem almaya başladı. Koronavirüsün yanı sıra soğuk algınlığı ve gripten korunmak için de bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilere yönelen vatandaşlar aktarların yolunu tuttu. Herkesin bildiği bağışıklığı güçlendirici bitkilerin yanı sıra kilosu 300 TL’ye kadar satılan udi hindiye talebin arttığını belirten aktarlar, bitkinin, kilosu bin 500 TL’den başlayan damla sakızı ya da balla karıştırılıp tüketildiği zaman nefes açıcı bir özelliğe sahip olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi.

‘Uzmanlara danışarak kullanılmalı’

Sur ilçesinde aktarlık yapan Cahit Gürkaş, gribin vaka olarak koronavirüsün bir türü olduğunu ifade ederek, “Gripte, koronavirüsle beraber vaka sayısı artabilir. Çünkü ayırt etmek oldukça zorlaşıyor. Dolayısıyla bununla ilgili müşterilerimizin bizden bitki olarak talepleri oldukça yoğunlaştı. Grip vakaları için bizim de önerdiğimiz bitkiler var. Bunların başında zencefil geliyor. Bakteri öldürme özelliğine sahiptir. Virüs ve bakterilere karşı etkilidir. Dolayısıyla vücut direncini artırmada önemli bitkilerden biridir. Tabi, bunun dozunu günde 4 gramı aşmamak kaydıyla kullanmak gerekiyor. Zerdeçal da değerli bir bitkidir. Bu da karaciğer üzerindeki etkileri fazla olduğu için vücut direncini artırmada özellikle etkilidir. Bununla birlikte astım hastalarına hem Covid-19 hem de gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerdiğimiz keçiboynuzu var. Çünkü keçiboynuzu özellikle akciğerler üzerinde etkilidir. Öksürük, bronşit, nefes darlığı gibi hastalıklara da iyidir. Karanfil de hücre yenileyici özelliğe sahip olduğu için B-12 vitaminin arttırılmasında etkili bir bitkidir. Adaçayı da nefes darlığı olan hastalarda çok etkilidir. Hatmi çiçeği özellikle akciğer, nefes darlığı, bronşit gibi hastalıklar üzerinde etkilidir. Karabaş otu kalp damar hastalıklarında etkilidir. Bu bitkiler bilinçli bir şekilde ve uzmanlara danışılarak kullanılmalı. Kendi başlarına kullanmamalılar” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu