Home Politika Millet ittifakı adayı kim son dakika

Millet ittifakı adayı kim son dakika

Son Dakika: Gözler kritik toplantıda: Millet İttifakı adayı kim olacak?

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına Akşener karşı çıktı mı? Son dakika Cumhurbaşkanı adayı belli oldu! Canlı yayında flaş sözler

Son dakika haberi… Türkiye, iyiden iyiye seçim iklimine girdi. 14 Mayıs’ta yeni Cumhurbaşkanı seçilecek. Millet ittifakını oluşturan altı parti, Türkiye’nin beklediği toplantı sonrasında basın açıklaması yaptı. Toplantı metninde altı liderin ıslak imzası vardı. Buna göre altı lider, ortak Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda anlaştı. Adaylık konusunda öne çıkan ismin Kılıçdaroğlu olduğu ifade ediliyor.

AA-20230302-30457615-30457598-ALTILI_MASANIN_12NCI_TOPLANTISI_SONA_ERDI

SON DAKİKA: ALTILI MASA KARARINI VERDİ! CUMHURBAŞKANI ADAYI BELLİ OLDU

Saadet Partisi ev sahipliğinde toplanan altılı masa, Cumhurbaşkanı adayını belirledi. İYİ Parti ile CHP arasında adaylık konusunda kriz iddiaları vardı fakat hem Kılıçdaroğlu hem de Akşener, ıslak imzayla adaylık konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Altılı masa, adayını 6 Mart Pazartesi günü açıklayacak!

7441990f-3f28-40c0-902c-a950986b1255

YİNE SAADET PARTİSİ EV SAHİBİ OLACAK, ADAY PAZARTESİ AÇIKLANACAK!

Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Gültekin Uysal’dan oluşan liderler, toplantı sonrasında bir basın açıklaması yaptı. Pazartesi günü yeniden Saadet Partisi liderliğinde toplanılacak olması dikkat çekti.

AA-20230302-30457615-30457597-ALTILI_MASANIN_12NCI_TOPLANTISI_SONA_ERDI
15

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz.

Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz.’

BABACAN VE KARAMOLLAOĞLU’NDAN TEK CÜMELİK YANITLAR

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan “Aday netleşti mi? Aday Kemal kılıçdaroğlu mu acaba?” sorularına “Pazartesi, pazartesi” diyerek yanıt verdi. Babacan daha sonra kendisini bekleyen araca binerek Saadet Partisi binasından ayrıldı.

BABACAN

Aynı dakikalarda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da gazetecilerin sorularına tek cümlelik yanıt verdi. Karamollaoğlu, “Pazartesi görüşmek üzere inşallah. Allah’a emanet olun” ifadelerini kullandı.

SAADET

CHP GENEL BAŞKANI YARDIMCISI AÇIKLADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, HaberTürk TV’de yayınlanan Kübra Par’la Açık ve Net progmına katıldı. Erkek canlı yayında kritik altılı masa toplantısı sonrasında soruları yanıtladı.

“GENEL MERKEZDE KISA BİR AYAK DİVANI YAPTIK”

“6 parti çok ciddi ve planlı şekilde çalışıyoruz. Sıra yol haritası ve ortak adaya geldi. Süreç çok sağlıklı bir şekilde gelişiyor. Liderler çok önemli bir toplantı yaptı. En kritik konularda ortak bir anlayış ortaya koydular. Hafta sonu MYK’yı toplayacağız son bir değerlendirme yapacağız. Genel Başkanımız toplantı sonrasında CHP Genel Merkezi’ne geldi. Genel başkan yardımcılarıyla bir araya geldi ve kısa bir ayak divanı yaptık. Yol haritası ve ortak aday konusunda önemli bir uzlaşmaya erişildiği konuşuldu. 6 genel başkan da bugünkü görüşmelerin içeriğini paylaşmayacaklar pazartesiye kadar. Toplantının iyi ve sağlıklı geçtiğini söyleyebilirim”

“KESİN BİR İSİMDE UZLAŞILDI MI?”

Kübra Par’ın “Liderler el mi sıkıştı, sadece partilerini bilgilendirecekler mi? Yoksa tekrar partiler içinde tartışmalar mı olacak. Bugün kesin bir isimde uzlaşıldı mı?” sorusuna da yanıt veren Erkek, Pazartesi gününe işaret etti. Erkek “Bugün tabi ki ortak adayı yol haritasını konuştular ama artık son noktayı koyma aşamasındayız. Pazartesi gününü beklemeden kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Yol haritası hem cumhurbaşkanı adayımız hem de yol haritamız konusunda çok önemli anlayış ve uzlaşma ortaya konuldu” dedi.

“BAKANLIKLAR KONUSUNDA UZLAŞILDI MI?”

Muharrem Erkek, Kübra Par’ın “Liderler bakanlıklar konusunda uzlaştı mı?” sorusuna ise “Bu konuların hepsinde ciddi bir mutabakat var, tabi ki bizim derdimiz bakanlık falan değil. Derdimiz yarının Türkiye’sini inşa etmek. Sistemle ekonomi ve adalet doğrudan bağlantılı. Partilerin vekil sayılarına göre oransal olarak dağılacak. Her partiye birer bakanlık verilebilir.

Son Dakika: Gözler kritik toplantıda: Millet İttifakı adayı kim olacak?

Son Dakika: Gözler kritik toplantıda: Millet İttifakı adayı kim olacak?

Millet İttifakı çatısı altında bir araya gelen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi, bir araya geldi. Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen, toplantıda 6’lı masa cumhurbaşkanı adayını belirleyecek.

Saadet Partisi Genel Merkezi’ne ulaşan ilk isim CHP lideri Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu’nun ardından genel merkeze ulaşan isimler sırasıyla Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener oldu.

Akşener’in ardından son olarak sırayla DEVA Partisi Genel Başkanı ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu genel merkeze geldi.

ADAY AÇIKLANACAK MI?

6’lı masa bugün gerçekleştireceği toplantıda cumhurbaşkanı adayını belirleyecek fakat açıklamayacak. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapılması öngörülüyor.

Millet İttifakı’nı oluşturan altı siyasi partinin genel başkanının 13 Şubat 2022 tarihinde başlattığı görüşmelerin ilk tur çalışmaları Saadet Partisi ev sahipliğinde 21 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmıştı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin oluşturduğu Altılı Masa’nın ikinci tur görüşmelerinin ilki 2 Ekim’de, CHP Genel Merkezi’nde yapılmıştı.

Liderler 26 Ocak 2023’te, İYİ Parti Genel Merkezi’nde bir araya gelmişti. Bu toplantını ardından, Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni, 30 Ocak’ta Ankara’da yapılan altı siyasi parti genel başkanının katıldığı toplantı ile açıklanmıştı.

Milli İttifakı’nın genel başkanları, 13 Şubat Pazartesi günü Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde bir araya gelecekti. Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremin ardından Millet İttifakı liderleri, deprem bölgesini ziyaret etti. 13 Şubat’taki toplantının bu nedenle ertelendiği açıklanmıştı.

Altı siyasi partinin genel başkanı 18 Şubat’ta Saadet Partisi Genel Merkezi’nde “deprem” özel gündemi ile toplanmıştı.

Son dakika… 6’lı masa toplantısı ne zaman, saat kaçta? Millet ittifakı adayı kim olacak?

Son dakika… 6’lı masa toplantısı ne zaman, saat kaçta? Millet ittifakı adayı kim olacak?

Millet İttifakı liderleri aday gündemi ile bir araya gelecek. 14 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen seçimler öncesinde 6’lı masa bu kez aday konusunu konuşmak üzere toplanacak. Peki, 6’lı masa toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Millet ittifakı adayı kim olacak?

6’lı masa toplantısı öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iki görüşmeler gerçekleştirmiş ve bu görüşmelerde seçim konusunun ele alındığı ifade edildi.  İYİ Parti’de başkanlık divanı ile parti grubu, 2 Mart’taki toplantı öncesi Genel Başkan Meral Akşener’e tam yetki verdi. Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, “2 Mart’ta Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı adayını belirleyecek” açıklamasını yaptı. Ancak edinilen bilgilere göre Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinde yine isim konuşulmadı. Detayları CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova aktardı.

DİCLE CANOVA SON BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Canova’nın aktardığı bilgiler şöyle; “Kılıçdaroğlu MYK’da iyi geçti demekle yetindi. CHP cephesinden olumlu bir görüşmeydi sorunlar çözüldü şeklinde yansısa da edindiğim bilgilere göre adaylık hiç konuşulmadı. Kılıçdaroğlu Akşener’e ‘ben adayım ya da aday olmayı düşünüyorum’ gibi bir yaklaşımda bulunmadığı için aralarında bu konunun konuşulmadığı süreçle ilgili fikir alışverişi ile yetinildiği belirtiliyor. Yapılan açıklamalar üzerinden gerilen ortam için karşılıklı düşünceler iletilmiş, neticede süreçle ilgili masanın ruhuna özen gösterilmesi konusunda uzlaşma sağlanmış. Yani yapılacak açıklamalar ve söylem konusunda daha dikkatli olunması, çıkacak adayın adaylığının zedelenmemesi için beyanatlarda özen gösterilmesi konusunda hem fikir olunduğu belirtiliyor. Ama o çıkacak aday için hala bir netlik yok. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısında hem parti grubunun hem başkanlık divanının Meral Akşener’e 2 Mart’ta alınacak kararlar doğrultusunda tam yetki verildiğini söyledi. Zorlu, ‘2 Mart’ta Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı belirlenecek’ dedi. 2 Mart’taki toplantıda ismin ete kemiğe bürünmesi belki de açıklanması söz konusu olabilir.”

6’LI MASA TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

6 liderin aday gündemi ile bir araya gelecekleri toplantı 2 Mart’ta gerçekleştirilecek. Toplantının başlama saati ise 14.00 olarak duyuruldu.

MİLLET İTTİFAKI ADAYI KİM OLACAK?

Daha önceleri yapılan açıklamalarda 4 isim ön plana çıkmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın isimleri kulislerde sıklıkla konuşulmuştu. Adayın kim olacağı ise 6’lı masanın yapacağı açıklamanın ardından netlik kazanacak. Toplantı öncesinde ve sonrasında tüm detaylar CNN TÜRK canlı yayınında olacak.

 

 

Benzer Haberler