Home Politika Milletvekili başvuruları tarihi ve başvuru ücreti belli oldu

Milletvekili başvuruları tarihi ve başvuru ücreti belli oldu

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri 14 Mayıs’ta yapılmak üzere karar alındı. Siyasi partilerde milletvekilliği aday adaylığı için başvuruların yarın başladığı duyuruldu.

Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidecek. Seçimlere kısa süre kala siyasi partiler ise seçim çalışmalarına hız verdi.

Milletvekilliği aday adaylığı için başvurular başlıyor. Partilerin başvuru detayları ise şu şekilde:

AK Parti

  • AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı başvurularının yarın başlayacağı bildirildi.
  • Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerektiği açıklandı.

CHP

  • CHP milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu da yarın başlayacak. Başvurular 20 Mart’a kadar devam edecek. Başvuru ücreti 30 bin lira olarak belirlendi. Kadınlar, gençler ve %40 veya üzeri engeli bulunanlardan 15 bin lira ödeyecek.
  • Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay’da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.
  • 20 Mart’ta sona erecek başvurular için aday adaylarından ayrıca 3’er bin lira da dosya ücreti alınacağı belirtildi.

MHP

  • MHP’de ise milletvekili aday adaylığı başvuruları 14 Mart’ta başlayıp 21 Mart’ta sona ereceği duyuruldu.
  • MHP genel merkezde hazırlıklar tamamlandığı ve müracaat formları basıldığı belirtildi. Milletvekili aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek.
  • Adaylardan başvuru ücreti olarak 3 bin lira alınacak. %40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacağı belirtildi. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek.

AK Parti: Adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise 5 bin lira talep edilecek.

CHP: Aday adayı olmak isteyenlerden 30 bin lira alınacak. Engelliler, kadınlar ve gençlerde ise aday adaylığı için 15 bin lira yatırılacak. Depremlerden etkilenen Malatya, Osmaniye, Maraş, Antep, Adıyaman ve Hatay’da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.

MHP: Başvuru aidatı olarak 3 bin TL belirlendi. Aday adaylarından yüzde 40 ve üstü engelli olanlardan başvuru aidatı alınmayacak.

İYİ Parti: Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engeli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.

Saadet Partisi: Erkekler için 15.000 TL, kadın ve gençler için 10.000 TL, engelli vatandaşlar için 5.000 TL başvuru ücreti belirledi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.

HDP: Adaylık başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.

Benzer Haberler