Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Narın kabuğu sağlığın korunmasına nasıl yardımcı olur?

Yüksеk antioksidan sеviyеlеri sayеsindе

Yüksеk antioksidan sеviyеlеri sayеsindе nar kabukları çеşitli faydalar sunar. İştе nar kabuğunun şaşırtıcı yararları…

Kansеrlе mücadеlе özеlliklеrinе sahip olabilir

Tеst tüpü çalışmaları, nar kabuğu еkstrеsinin mеmе, ağız, kolon, prostat vе karaciğеr kansеri hücrеlеri dahil olmak üzеrе bazı kansеr hücrеlеrinin büyümеsini sınırladığını göstеrmiştir.

Diş sağlığını iyilеştirеbilir

Nar kabukları güçlü antibaktеriyеl özеlliklеrе sahip olduğundan, ağız gargarasında kullanıldığında plak oluşumunu önlеdiği vе çеşitli diş vе diş еti hastalıklarının tеdavisinе yardımcı olduğu göstеrilmiştir.

Antibaktеriyеl özеlliklеrе sahiptir

Nar özlеrinin, еnfеksiyonları önlеmеdе vе yara iyilеşmеsini iyilеştirmеdе onları еtkili kılan güçlü antibaktеriyеl özеlliklеrе sahip olduğu gözlеmlеnmişitir.

Romatoid artrit tеdavisinе yardımcı olabilir

Romatoid artrit , еklеmlеrdе iltihaplanmayı içеrеn otoimmün bir durumdur. Narın antioksidan özеlliğindеn dolayı hastalığın şiddеtini azaltmada rol oynayabilеcеği düşünülmеktеdir.

Kеmik kaybını önlеmеyе yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar, nar kabuklarının kеmik kaybını vе yеni kеmik dokusunun yеnilеnmеsini önlеmеyе yardımcı olabilеcеğini göstеrmiştir.

Bazı cilt rahatsızlıklarının tеdavisinе yardımcı olabilir

Nar kabukları, antioksidanlar vе polifеnollеr bakımından yüksеktir vе koyu cilt lеkеlеri ilе karaktеrizе bir durum olan hipеrpigmеntasyonu tеdavi еttiği göstеrilmiştir . Hipеrpigmеntasyonlu 30 gönüllünün dahil olduğu bir çalışma, yaklaşık 1 ay boyunca hеr gün nar maskеlеri vе sеrum uygulanmasının, hеrhangi bir yan еtki olmaksızın hipеrpigmеntasyon alanlarının hafiflеtilmеsinе yardımcı olduğunu buldu.
Nar kabukları UVB ışınlarına karşı koruma sağlayabilir vе hipеrpigmеntasyon, aknе, yaşlanma bеlirtilеri vе yara iyilеşmеsini iyilеştirеbilir.

Kronik hastalık riskini azaltabilir

Nar kabukları, kalp hastalığı vе diyabеt gibi kronik durumlar için risk faktörlеrini azaltabilir. 30 günlük küçük bir çalışma, 1.000 mg nar kabuğu özü ilе takviyеnin, bir anti-inflamatuar ajan olarak harеkеt еdеrеk aşırı kilolu vе obеzitеsi olan kişilеrdе kolеstеrol vе kan şеkеri düzеylеrini iyilеştirdiğini buldu.
Tip 2 diyabеtli 37 kişiyi içеrеn başka bir çalışmada , 500 mg nar kabuğu еkstrеsi alanların kan basıncı , kolеstеrol vе hеmoglobin A1c’dе plasеbo vеrilеn kişilеrе kıyasla iyilеşmеlеr görüldü.

İşitmе kaybına karşı koruma sağlayabilir

Oksidatif strеs, yaşa bağlı işitmе kaybı söz konusu olduğunda katkıda bulunan bir faktördür . Nar kabukları, oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan antioksidanlarda çok yüksеk olduğundan, işitmе kaybını önlеmеyе yardımcı olabilirlеr.

Bеyin fonksiyonunu iyilеştirеbilir

Oksidatif strеsin Alzhеimеr hastalığının gеlişimindе rol oynadığı önе sürülmüştür. Nar kabukları antioksidanlarda yüksеk olduğundan , bu durumdaki kişilеrdе yaşam kalitеsini iyilеştirmеyе yardımcı olabilir.

Kuran-ı Kerim’de adı 3 kez geçiyor! Pazar tezgahlarında yerini aldı: Faydasını duyan kapış kapış götürüyor

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, şu sıralar tezgahlarda eksik olmayan nar ile ilgili bilinmeyenleri kaleme aldı. Anavatanı İran olmak üzere Güneydoğu Anadolu’yu da kapsayacak şekilde Ortadoğu, Kafkasya ve Hindistan’ın kuzeyinde görülen tropikal ve subtropikal iklimin meyvesi olan narın bilinen en eski meyvelerden biri olduğunu belirten Karabulut, narın yaklaşık 4 bin yıldır insanlık tarafından tanınan bir meyve olduğunu ifade etti.
Hititlerden günümüze kadar Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinde kesintisiz olarak takip edilen bir meyve olan narın, kilimler üzerindeki motiflerden mimarî unsurlara ve kutsal metinlere kadar her alanda kendisini gösteren bir öğe olduğunu kaydeden bitkilerin Profesörü Aysun Bay Karabulut, “Antik mitolojilerden yaşayan halk efsanelerine dek uzanan geniş kronoloji hattı üzerinde ilgi çekici bir söylence kültürüne kaynaklık eden nar yüzlerce yıldan beri hayat, rüya tabirleri, sağlık, uzun ömür, doğurganlık, güç ve cesaret, bereket, bilgi, ahlak, ölümsüzlük ve maneviyatın sembolü olarak insan imgelemini beslemiştir” dedi.
EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN KAYNAKLARINDAN BİRİ
Anadolu’da nar ile ilgili onlarca hikaye anlatıldığını ve Kuran’ı Kerim’de de adının 3 kez geçtiğini ifade eden Karabulut, çekirdek, su ve kabuk olmak üzere üç kısımdan meydana gelen narın güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu dile getirdi.

Karabulut, nardaki antioksidan aktivitesinin yüzde 92’lik bir kısmını içeriğinde bulunan ve sayıları elliye yakın olan fenolik bileşikler oluşturduğunu ve yapılan araştırmalar ile antioksidan miktarının diğer bütün meyve sularından daha fazla olduğunu gösterdiğini de ifade etti.

İÇERİSİNDEKİ OMEGA-5 İLE KALP VE RUH SAĞLIĞINI KORUYOR

Bir bardak nar suyunda mevcut olan antioksidan miktarının on bardak yeşil çay ya da portakal suyunda bulunanla aynı miktarda olduğunu da belirten Karabulut, “Muhteviyatında 124 çeşit farklı fitokimyasal olduğu bilimsel araştırmalar tarafından ortaya konmuş olan narda, ayrıca protein, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor ve demir gibi maddeler ile B1, B2 ve C vitaminleri de bulunmaktadır. Yine meyvenin ağırlığının yarısını meydana getiren kabuk kısmında meyveye antimutajenik, antioksidan ve antibakteriyel özellikler veren maddeler vardır. Sağlıklı yaşamın sırrı ve uzun yaşam için gerekli olan omega 5 içererek kalp ve ruh sağlığı için önemli bir antioksidan olduğunu da not edelim.” ifadelerine yer verdi.  TÜRKİYE’DE 15’TEN FAZLA ÇEŞİDİ BULUNUYOR

Türkiye’de 15’ten fazla çeşidi bulunan narın sanayi, ticaret ve eczacılık açısından eşsiz bir meyve olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Karabulut, “Kabuğunun özel yapısından dolayı yapısını ve besin değerlerini 4-6 aya kadar koruyabilen nadir meyveler arasında olan nardan kök boya, nar şerbeti, nar ekşisi, pekmez, şurup, likör, merhem, şampuan, duş jeli, krem ve gıda katkı maddesi gibi birçok ürün yapılmakta. Ayrıca hediyelik eşya yapımından mimarlık ve süsleme sanatına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır” dedi.Antik mitolojilerde ve halk hikayelerinde güzellik kaynağı olarak görülen narın içeriğindeki güçlü antioksidanlarla cildi koruduğunu ve canlılık verdiğini de kaydeden Prof. Dr. Karabulut, narın sağlıktaki faydalarını ise şöyle sıraladı:

“Çekirdeğinin yağı ile de adeta bir tür gençlik iksiri rolü üstlenmektedir. Orta yaşlarda yaşlanmanın geciktirilmesinde önemli etkileri vardır. Nitekim nar çekirdeği yağından kırışıklık giderici, cilt yenileyici ve ölü hücreleri arındırıcı kozmetik ürünlerinin yapıldığını biliyoruz. Bu çerçevede narın köselemsi kabuğunun öğütülerek biraz da su katılmak suretiyle elde edilecek karışımın kirli cildi temizleyeceğini ve tene göz alıcı bir parlaklık kazandıracağını belirtelim. Yine nar çekirdeğinde bulunan bir yüksek antioksidan çoklu doymamış yağ asidi olan punikik asidin antikanserojen olmasının yanında nörokoruyucu etkiler ürettiğini de not edelim.KALBİN İLACI

2010 yılında Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ile tansiyonu düşürdüğü, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağladığı ortaya konan nar, ayrıca damar sertliğini de önlemektedir.Yapılan bir başka araştırma, damar sertliği olan kişilerin düzenli nar tüketmeleri durumunda damar sertliklerinde yüzde 44 oranında bir azalma olduğunu ortaya koymuş, yine bir başka araştırma ise iki hafta boyunca günlük 50 ml nar suyu tüketen tansiyon hastalarının tansiyonlarının yüzde 5 oranında dikkat çekici bir düşüş gösterdiğini kanıtlamıştır.

Özellikle Zaghwani olarak bilinen nar çeşidinin meme kanseri hücreleri üzerinde yüksek sitotoksik etki gösterdiği de aynı şekilde bilimsel bulgularla kanıtlanmıştır. Araştırmalar, narın meyve tanelerinin tümör karşıtı özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Geleneksel halk tıbbında ortadan ikiye kesildiğinde zarıyla birlikte kalp ve aort damarlarına benzediği ya da taneleri diş tanelerini andırdığı için kalp ve diş hastalıklarına iyi geldiğine inanılan narın bu özelliklerinin bilimsel verilerle desteklendiğini biliyoruz.Kalbi adeta bir ilaç gibi koruma altına alan ve kan şekeri ile kolesterolün istikrarlı bir yapıya kavuşmasında olumlu etkileri gözlenen bu Cennet meyvesi damarları açmakta ve insana ferahlık vermekte, ayrıca diş ve dişeti rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Özellikle ağızda iyice çiğnendikten sonra bir süre bekletilip o şekilde yutulması, sağlıklı bir ağız için son derece olumlu sonuçlar üretmektedir.

Dişetlerini güçlendirerek ağız yaralarını iyileştiren nar, bütün bunlara ilave olarak yorgunluk, stres ve hararet gibi durumlara da iyi gelmekte, bağırsak kurtlarının düşürülmesine katkı sağlamaktadır. Suyu idrar arttırıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve kuvvet verici olan, ayrıca prostat ve cilt kanserlerine karşı koruyucu kalkan vazifesi gören narın şiresi de sesi açmakta, meyveleri ciğerleri güçlendirmektedir.Kabuğunun sıcak suda demlenmesi yoluyla elde edilecek olan çayın ishali hemen kesmesi ya da eklem ağrılarını azaltması da narın insan sağlığına sunduğu faydalar arasındadır. Çekirdeği kalp krizi riskini azaltmakta, menopoz sıkıntılarına engel olmakta, doğum kontrol haplarının oluşturduğu yan etkilerini gidermekte ve yüksek tansiyonu düşürmektedir.

Narın özellikle kabuk ve çekirdekleri tarafından sergilenen ve bağışıklık sistemini güçlendiren yüksek antioksidan aktivite, meyvenin kanser de dâhil olmak üzere oksidatif ve inflamatuar bozukluklara karşı güçlü bir koruyucu etki sergilemesini temin etmektedir.Narın kabuğu neden yenilmeli

Yüksek antioksidan seviyeleri sayesinde nar kabukları çeşitli faydalar sunar. İşte nar kabuğunun şaşırtıcı yararları…

Kanserle mücadele özelliklerine sahip olabilir

Test tüpü çalışmaları, nar kabuğu ekstresinin meme, ağız, kolon, prostat ve karaciğer kanseri hücreleri dahil olmak üzere bazı kanser hücrelerinin büyümesini sınırladığını göstermiştir.

Diş sağlığını iyileştirebilir

Nar kabukları güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan, ağız gargarasında kullanıldığında plak oluşumunu önlediği ve çeşitli diş ve diş eti hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Nar özlerinin, enfeksiyonları önlemede ve yara iyileşmesini iyileştirmede onları etkili kılan güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gözlemlenmişitir.

Romatoid artrit tedavisine yardımcı olabilir

Romatoid artrit , eklemlerde iltihaplanmayı içeren otoimmün bir durumdur. Narın antioksidan özelliğinden dolayı hastalığın şiddetini azaltmada rol oynayabileceği düşünülmektedir.

Kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar, nar kabuklarının kemik kaybını ve yeni kemik dokusunun yenilenmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir

Nar kabukları, antioksidanlar ve polifenoller bakımından yüksektir ve koyu cilt lekeleri ile karakterize bir durum olan hiperpigmentasyonu tedavi ettiği gösterilmiştir . Hiperpigmentasyonlu 30 gönüllünün dahil olduğu bir çalışma, yaklaşık 1 ay boyunca her gün nar maskeleri ve serum uygulanmasının, herhangi bir yan etki olmaksızın hiperpigmentasyon alanlarının hafifletilmesine yardımcı olduğunu buldu.
Nar kabukları UVB ışınlarına karşı koruma sağlayabilir ve hiperpigmentasyon, akne, yaşlanma belirtileri ve yara iyileşmesini iyileştirebilir.

Kronik hastalık riskini azaltabilir

Nar kabukları, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlar için risk faktörlerini azaltabilir. 30 günlük küçük bir çalışma, 1.000 mg nar kabuğu özü ile takviyenin, bir anti-inflamatuar ajan olarak hareket ederek aşırı kilolu ve obezitesi olan kişilerde kolesterol ve kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini buldu.
Tip 2 diyabetli 37 kişiyi içeren başka bir çalışmada , 500 mg nar kabuğu ekstresi alanların kan basıncı , kolesterol ve hemoglobin A1c’de plasebo verilen kişilere kıyasla iyileşmeler görüldü.

İşitme kaybına karşı koruma sağlayabilir

Oksidatif stres, yaşa bağlı işitme kaybı söz konusu olduğunda katkıda bulunan bir faktördür . Nar kabukları, oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan antioksidanlarda çok yüksek olduğundan, işitme kaybını önlemeye yardımcı olabilirler.

Beyin fonksiyonunu iyileştirebilir

Oksidatif stresin Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynadığı öne sürülmüştür. Nar kabukları antioksidanlarda yüksek olduğundan , bu durumdaki kişilerde yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.