Obezitenin çocuklarda etkisi daha fazla oluyor.

Vücutta aşırı yağ depolanması ile karakterize olan obezite sıklığının, yetişkinlerde olmasıyla birlikte çocuklarda da hızla arttığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birsen Öztürk, “Devletimizde fazla şişman çocuk oranı yüzde 14.3, obez çocuk oranı ise yüzde 8.2 olarak bildirilmektedir. Obez evlatların bir çok ilerleyen yaşlarda da aşırı kiloluluk ile savaşım etmekte ve ciddi sıhhat sorunları yaşamaktadır. Erişkinlerde aşırı kiloluluk tedavisinin güçlüğü düşünüldüğünde, çocukluk çağlarında ihtiyaç duyulan müdahalenin yapılması oldukça ehemmiyet kazanmaktadır. Bir çocuğun kilo, boy, boya nazaran tartı, vücut kitle indeksi, bel çevresi şeklinde ölçümleri yapılarak obez olup olmadığına karar verilebilir” dedi.

Aşırı kiloluluk tanısı için yetişkinlerden değişik olarak çocuklar için tek bir ölçü kıymeti olmadığı ifade eden Öztürk “Çocuklar, erişkinlerden değişik olarak büyüyüp gelişmeye devam etmektedir. Bundan dolayı düzgüsel olarak kabul edilen limit değerler, yaşa nazaran değişiklik gösteriyor. Doktorunuz lüzumlu ölçümleri yaptıktan sonrasında persantil eğrileri olarak adlandırılan çizelgeler ile tanıyı kesinleştirecektir” dedi.

Öztürk, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Günümüzde obezitenin en mühim sebebi, harcanan kaloriden oldukca daha çok oranda kalori alımıdır ve her geçen yıl dünyada aşırı kiloluluk hızla artmaktadır. Bu artışın en mühim sebepleri bilgisayar ve ekran başlangıcında geçirilen süre, süratli tüketilen yüksek kalorili gıdalar ve hareketsizlik şeklinde yaşam tarzlarıdır. Yüksek kalorili besin tüketiminde, bilhassa çocuklar üstünde medyanın ve reklamların negatif tesiri fazladır. Evlatlarının fazla oranda paketlenmiş besin/abur cubur tüketiyor olması, hareket ve spor aktivitelerinin olmaması aileleri bu mevzu üstünde düşünmeye sevk etmelidir. Bir uzmanın yardımı ile obeziteyi mümkün olduğunca erken saptamak ve erken müdahalelerle tedbir almak en doğrusu olacaktır.”

Obeziteyle mücadelede, sıhhat uzmanlarının olmasıyla birlikte medyanın, ailelerin, okulların ve tüm toplumun bilinçlendirilmesinin önemine değinen Öztürk, “Çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi ve tedavisi, erişkin yaşlarındaki obeziteyi ve buna birlikte rol alan ciddi sıhhat sorunlarını önlemek için atılması ihtiyaç duyulan ilk adımdır. Bu mevzuda okullarda seminerler verilebilir, okul kantinleri denetlenebilir. Okullarda sıhhatli beslenme ilkelerinin uygulanmasına dikkat edilmelidir. Küçüklere yönelik zararı olan gıdaların tanıtım ve reklamına izin verilmemelidir. Ek olarak evlatların güvenle sokakta oynayabilecekleri ortamın ve yeşil alanların sağlanması da ulusal bir siyaset olmalıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu