Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Pomeranian, ismini Pomeranya ülkesinden almaktadır. Yani bugünün adıyla, Polonya ve Almanya birleşimi olarak nitelendirilmektedir. Bu köpeklerin en büyükleri spitz köpekleridir. Hatta özellikle de Aman spitzidir. Pomeranian cinsi köpekler, hem küçük hem de oldukça sevimli köpeklerdir. İnsanlarla yaşamayı ve insanlarla iç içe olmaya bayılırlar. Pomeranian cinsi bu yüzden insanların en fazla talep ettiği köpek türü diyebiliriz.

Küçük ve pırıl pırıl gözleri vardır. Pomeranian cinsi, sürekli meraklı bakışları ile insanları etkilemeyi rahatlıkla başarabilir. En küçük cinsi, kısaltılmış adıyla Pom yani Pomeranian cinsidir. Oldukça sevimli görüntüsü ile kolaylıkla sizler de sahip olabilirsiniz.

Pomeranian Boo Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 15 yıl
 • Köken: Almanya
 • Ağırlık: 1-3 kg
 • Boy: 18-30 cm
 • Kullanım: Kucak Köpeği
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Petlerle Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

 

Pomeranian Boo ırkı enerjisi oldukça yüksek olmasından dolayı, çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Hatta bu enerjisinin en pozitif yönü ise, oyunculuk özelliğini ön plana çıkarmaktadır. Yani onunla hiçbir şey yapmasanız da oturduğu yerden sizinle oynamak isteyecektir. Ancak diğer köpek türleriyle arası pekiyi değildir.

Çünkü Pomeranian Boo ırkı, diğer cinslere karşı saldırma hissi uyandırmaktadır. Eğer ailecek böyle bir hayvana ihtiyaç duyuyorsanız kesinlikle doğru bir karar vermiş olacaksınız. Çünkü özellikle çocuklu aileler en zararsız olan Pomeranian Boo ırkıyla oldukça iyi anlaşmaktadır. Yabancılara karşı biraz mesafeli davranabilirler ancak sahiplerini herhangi tehlikelere karşı korumada yeteri kadar başarılı değillerdir.

Eğitim vermeniz çok zordur. Çünkü şımarık bir cins olmasından dolayı eğitim gereksiz olacaktır. Kiloları erkek veya dişi de fark etmeksizin 1,5 ile 3 kg arasındadır. Boy olarak erkekler biraz daha uzun olup, 28 cm kadar olmaktadır. Dişler ise 25 cm kadardır. Bu özelliklerden dolayı da köpek ailesine girmektedir.

Pomeranian Boo ırkının yaşam süresi hemen hemen 12 ile 16 yıl arasında değişmektedir. Genelde renkleri kürk renginde olmaktadır. Ancak sokakta yürürken karşınıza kızıl tonu olanlar çıkabilir. Hatta siyah ve beyaz türleri de bulunmaktadır.

pomeranian bakımı

Pomeranian Boo Bakımı

Pomeranian Boo ırkının en güzel yani bakımlı olmasıdır. Çünkü bakımı konusunda oldukça dikkat etmelisiniz. Pomeranian Boo ırkında özellikle diş sağlığı konusunda çok fazla sorunla karşılaşabilirsiniz.

Mamalarda özellikle ayırt etmektedir. Hatta ona eğer beğenmediği bir mamayı verirseniz kesinlikle yemeyecektir. Oyuncak köpek kategorisinde yer aldığı içinde ne yedirirseniz yedirin asla obez olmayacak yani kilo almayacaktır. Pomeranian Boo ırkına dikkatli bir bakım yaparsanız bu süreç asla zor olmamaktadır.

pomeranian karakteri

Pomeranian Boo Karakteri

İşte Pomeranian Boo ırkının bu kadar popüler ve sevimli olmasının başlıca sebepler;

 • Irkı oldukça titizdir.
 • Özellikle sahiplerine fazlasıyla sadıktır.
 • Oturduğu yerden bile size oyunculuk yapabilir.
 • Fazlasıyla zekilerdir.
 • Apartman yaşantısına uyum sağlayabilmektedirler.
 • Küçük komutlara rahatlıkla tepki verebilirler.
 • Büyük insanlar ile daha rahat anlaşabilirler.

 

Birkaç adette olumsuz özellikleri bulunmaktadır.

Bunlar;

Evde özellikle tek başına kalmaktan nefret ederler. Hatta bu ayrılık onlara anksiyetesi yaşama ihtimalini sağlamaktadır.

Yani şöyle belirtirsek, köpekler evde yalnız kaldıklarında veya yalnız hissettiklerinde gereksiz havlamaya, ev içerisinde ki eşyalara zarar verme gibi olumsuz davranışlar sergileyebilirler. Bu durumda doğal olarak ayrılık anksiyetesi olarak nitelendirilmektedir.

Eğer Pomeranian Boo ırkında bu durumu yaşamak istemiyorsanız, gençlik döneminden itibaren evde yavaş yavaş yalnız bırakmaya alıştırmalısınız. Böylece durumu anlamasını kolaylaştıracak ve böyle bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Ayrıca Pomeranian Boo ırkları diğer köpeklere çok benzemese de bu ısırmayacağı anlamına gelmez. Bu rahatlıkla ona karşı yapılan tüm davranışlar, kötü neticelerle sonuçlanabilir. Pomeranian Boo ırkını yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirmek önemlidir. Bu sayede hem size dinler hem de ısırma gibi yabani durumlarla karşılaşma ihtimaliniz olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu