Home Yaşam Şaban ayında oruç nasıl niyet edilir

Şaban ayında oruç nasıl niyet edilir

Şaban ayı orucu kaç gün tutulur, hangi günler tutulmalıdır? Şaban ayı ilk gün orucuna nasıl niyet edilir? Diyanet açıkladı!

Oruca Niyet Nasıl Edilir?

On bir ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda yapılacak en önemli ibadetlerden birisi de oruç tutmaktır. İslam kültüründe ramazan ayında tutulan orucun, Allah rızası için bedeni ve ruhu her türlü gıdadan, günahlardan, kötü davranışlardan uzak tutma ve hem maddi hem de manevi olarak hayırlı olana yönelme gibi önemi bulunmaktadır.

Bu nedenle ramazan ayı öncesinde gerek uzmanlar, gerek sosyal medya aracılığı ile bedeni ve ruhu oruç tutmaya hazırlayacak pek çok tavsiye sunulur. Aynı zamanda geçmişten günümüze kadar bir ritüel haline gelen oruç sayesinde küçükten büyüğe herkes için adeta ortak bir paylaşım alanı da oluşmuş olur.

Niyet Etmeden Oruç Tutulur Mu? Diyanet Cevabı

Ramazan ayında tutulacak orucun önemi kadar oruca hazırlık evresi ve edilecek niyetler de önem taşımaktadır. Tıpkı yapılan her ibadette olduğu gibi oruç niyeti de doğru ve eksiksiz şekilde yapıldığı takdirde anlam kazanmış olur. Aynı zamanda ramazanın olmazsa olmazı sahur sayesinde bereketli ve coşkulu ramazan sevinci daha da yoğun yaşanır.

Eğer ramazan ayı boyunca oruç tutmak istiyorsanız ya da çoğu zaman oruca niyet etmeyi unuttum diye düşünüyorsanız sahur vaktini mutlaka değerlendirmelisiniz.

Çok Faziletli 7 Ramazan Duası ve Anlamı

Siz de ramazan ayında oruca nasıl niyet ederim diye düşünüyorsanız, oruç için niyet vakitleri nelerdir ya da oruç niyet duasını ne zaman yapmalıyım sorularını soruyorsanız sizler için düzenlediğimiz bu yazı sayesinde 5 adımda oruç ile ilgili tereddütlerinizi giderebilir ve aynı zamanda ramazan gelmeden oruç için tam bir hazırlık yapabilirsiniz!

Oruç niyeti nasıl edilir Türkçe neler söylemeliyim, oruç tutarken nasıl niyet edilir? Oruca niyet nasıl yapılır? Oruca niyet ettikten sonra vazgeçilir mi veya oruca niyet edilmezse oruç kabul edilir mi? Tüm yanıtları tek yazıda sizler için bir araya getirdik. Nasıl mı? Gelin hep birlikte yazımızı inceleyelim!

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

ŞABAN AYI ORUCU kaç gün oruç tutulur, nasıl niyet edilir? Şaban ayı başladı mı, bugün mü?

ŞABAN AYI ORUCU kaç gün oruç tutulur, nasıl niyet edilir? Şaban ayı başladı mı, bugün mü?

ŞABAN AYI’NIN FAZİLETİ NEDİR?

Peygamber (sav) şöyle buyururlar:

“Bu Receb ve Ramazan ayları arasında öyle faziletli bir aydır ki, insanların çoğu bundan gafildir. Bu öyle bir aydır ki, ameller, Âlemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir. Bu nedenle Ben de oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim.”  (Nesai, Savm, 70.)

Allah Teala Hazretleri aylardan Receb, Şa’ban, Ramazan ve Muharrem aylarını ihtiyar etmiş ve bunlardan da Şaban ayı Efdali Enbiya sallallahü aleyhi ve sellem Efendimizin şehri olduğu için Şa’ban ayını faziletli kılmıştır. Şakkı Kamer Şa’ban ayında vuku bulmuştur.

Şaban ayı orucu kaç gün tutulur, hangi günler tutulmalıdır? Şaban ayı ilk gün orucuna nasıl niyet edilir? Diyanet açıkladı!

Şaban ayı orucu kaç gün tutulur, hangi günler tutulmalıdır? Şaban ayı ilk gün orucuna nasıl niyet edilir? Diyanet açıkladı!

Şaban ayı ilk gün orucu hakkında araştırmalar hız kazandı. Üç ayların ikincisi olan Şaban ayını bugün idrak edeceğiz. Şaban ayı denildiğinde akla evvela Ramazan-ı Şerif ve oruç kavramları geliyor. Bu mübarek ay, Peygamber Efendimizin (SAV) Ramazan-ı Şerif’ten sonra en çok oruç tuttuğu aydır. Peki, Şaban ayı ilk gün orucuna nasıl niyet edilir? Şaban ayı orucu kaç gün tutulur, hangi günler? İşte Şaban ayı orucu ile ilgili detaylar…

RECEP AYININ İLK GÜN ORUCU

Şaban-ı Şerif ayında bir gün oruç tutmanın fazileti hakkında şöyle buyrulmuştur: “Kim Şa‘bân’dan bir gün oruç tutarsa, Allâh-u Teâlâ onun cesedini cehenneme haram kılar. Cennetlerde Yusuf (Aleyhisselam)a komşu olur. Allah-u Teâlâ ona Eyyüb ve Davud (Aleyhimesselâm)ın sevaplarını verir.”

Ebu Abdullah el-Hubeyşi (Rahimehullâh)ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte şöyle varid olmuştur: “Şaban’ın ilk ve son perşembesini oruçlu geçireni, rahmeti ile cennete girdirmek Allah Teâlâ üzerine bir hak olur.”

ŞABAN AYI ORUCU KAÇ GÜN TUTULUR, HANGİ GÜNLER?

Eyyam-ı Biyd günleri Hicri ayların 13. 14. ve 15. günlerine denir. Haliyle Şaban ayının Eyyam-ı Biyd günleri bu sene yani 2023 yılında 5 Mart Pazar, 6 Mart Pazartesi ve 7 Mart Salı tarihlerine denk geliyor. Bu günlerde oruç tutmak oldukça faziletlidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde “Eyyam-ı Biyd” hakkında şu ifadelere yer verildi:

Eyyâm-ı biyd (aydınlık günler) ayın en parlak olduğu hicrî ayların 13, 14 ve 15. geceleridir (Buhârî, Savm, 60). Ay bu gecelerde tam olarak göründüğü ve geceleri her zamankinden daha çok aydınlattığı için bu isim verilmiştir. Resûlullah (s.a.s.), her ayın bu günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiş (Ebû Dâvûd, Savm, 69; Tirmizî, Savm, 54) ve o günlerde oruç tutmanın senenin tüm günlerini oruçlu geçirmek gibi olduğunu belirtmiştir (İbn Mâce, Sıyâm, 29).

ŞABAN AYI ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR?

Nafile oruçlar arasında yer alan Şaban ayı orucu için, oruç tutacak kimsenin ”Niyet ettim Şaban orucumu Allah rızası için tutmaya” diye niyet etmesi yeterlidir.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, kefaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Benzer Haberler