• DOLAR
  6,8670
 • EURO
  7,8553
 • ALTIN
  398,96
 • BIST
  1,1437
Sağlık Bakanlığı, yalancı güven hissi verdiği için iş yerlerinde eldiven kullanılmasını tavsiye etmiyor

Sağlık Bakanlığı, yalancı güven hissi verdiği için iş yerlerinde eldiven kullanılmasını tavsiye etmiyor

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 kapsamında iş yerleri, alıcılar ve personele müteveccih alınması gereken ihtiyatlardaki yeni farklılıkları duyurdu. Buna göre, alıcılar sosyal mesafe kaidesine uygun, maskeli olarak girdiği dükkanında, satışa sunulan koliyi olmayan mahsullere seçme emeliyle değmeyecek, dükkanında bu mevzuda alınan ihtiyatlara uyulacak. Personellerin de yeni kaidelere göre, eldivenle çalışmaları nasihat edilmedi.

Son Dakika: Dün zam yapılan benzine bugün de büyük indirim geldi
Sosyal medyada resimlerini gördüğü güya şeyhin canlı yayında apayrı biri olduğunu gören Esra Erol, afallamışa uğradı
ABD ekonomisi koronavirüsün tesiriyle ilk çeyrekte yüzde 5 daraldı

Kovid-19 tedbirlerinin bayağılaşma sürecine girdiği tarihten 16 gün sonra iş yerleri, alıcılar ve personele müteveccih alınması gereken temkinler Sağlık Bakanlığının yayımladığı Cemiyette Salgın Yönetimi Çalışma Kılavuzunda ki yerini aldı.

Halen cemiyetin bir hayli kesimi tarafından uygulanan sosyal mesafe, hijyen kaideleri ve maske gerekliliğinin yanında, iş yerlerinin, alışveriş yapan yurttaşların ve çalışan personelin uyması gereken kaide ve temkinler açıklandı.

METREKAREYE GÖRE BİREY SAYISI

Açıklamaya göre, kundura ve çanta satışı yapan esnaflar, bakkallar, büfe, kantin ve bayiler, kasap, manav, kuruyemişçi, balıkçı ve değişik besin satış yerleri, kitap ve kırtasiye mağazaları, konfeksiyon, giyim mağazaları ve tuhafiyeler, kuyumcu, bijuteri ve saatçiler, oyuncak mağazaları, terzi, kundura tadilat şirketleri, kuru arınmacılar, beyaz eşya ve mobilya mağazaları, kozmetik ve parfümeri mağazaları, mazot istasyonları, elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında 4 metrekareye 1 birey alınacak.

Spor salonları ve fiziksel etkinliklerin yapıldığı değişik yerler 6 metrekareye 1 birey, Müzeler, AVM’lerdeki iş yerleri, market ve süpermarketler 8 metrekareye 1 birey, AVM ve Plazalarda 10 metrekareye 1 birey alınacak.

MÜŞTERİ MAHSULE DEĞMEYECEK

Alıcılar sosyal mesafe kaidesine uygun, maskeli olarak girdiği dükkanında, satışa sunulan koliyi olmayan mahsullere seçme emeliyle değmeyecek, dükkanında bu mevzuda alınan ihtiyatlara uyulacak.

Alıcılar iş yeri içinde mecburi kalmadıkça yüzeylere ve mahsullere değmeyecek. Değildiğinde el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik kolonya kullanılacak.

ELDİVEN PALAVRACI GÜVEN HİSSİ UYANDIRIR

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre, çalışma kılavuzunda personelin uyması gereken kaideler sıralanırken, eldivene özel bir kısım ufalayarak, “Palavracı güven hissi oluşturarak Kovid-19 bulaşma tehlikesini çoğaldırabileceği için, paklik personeli, bulaşık yıkayanlar, et ve et mahsulleri ile ambalajlanmamış besin satışında çalışan personel haricindeki çalışanların eldiven kullanımı önerilmemektedir.

Personel eldivenli iken rastgele bir yere değmemelidir” denildi. Personelin yemek yediği alanlarda ise Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Kılavuzu”nde yer alan kantin ve kafeteryalarla alakalı ihtarlar dikkate alınacak.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM