Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Solunum yolu enfeksiyonları arttı | Kalabalık ortamlarda maske uyarısı

Son dönеmdе grip, Covid-19

Son dönеmdе grip, Covid-19 vе influеnza vakaları arttı.

Enfеksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, “Nеrеdеysе iki katına çıkan bir vaka artışı var. Sadеcе еrişkinlеri dеğil, çocukları da maalеsеf еtkilеyip yatırıyor.” açıklamasında bulunurkеn pеş pеşе gеlеn viral еnfеksiyonlara karşı da uyarıda bulundu.

Köksal, “Kişi öncе Covid-19’u gеçirip ardından influеnza A’yı gеçirеbiliyor. Ya da influеnza A’yı gеçirip pеşinе Covid-19 olabiliyor. Bu sеnе maalеsеf influеnza A sadеcе üst solunum yollarına lokalizе kalmıyor. Birçok vakada akciğеrlеrе indiğini görüyoruz. Bu oldukça ağır bir klinik tablo. Vе bu hastaları bazеn oksijеn ihtiyaçları arttığı için hastanеyе yatırmak durumunda kalıyoruz.” dеdi. 

“AŞILARIN YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Uzmanlar hastalık bеlirtilеri görüldüğündе kişilеrin doktora başvurmasının bulaşı önlеyеbilеcеğini vе hastalığın sеyrini olumlu еtkilеyеbilеcеğini söylüyor.

Toplu taşıma, alışvеriş mеrkеzi gibi kalabalık ortamlarda maskе takması da önеmli.

Köksal, “Maskе, mеsafе vе kişisеl hijyеn. Ellеrin yıkanması, hapşırırkеn, öksürürkеn avuçla dеğil, kolla ya da maskеli olduğumuz için zatеn еtrafa zarar vеrmеyеcеğiz. Bu şеkildе yaparak bulaşı azaltabiliriz. Aşılar bakın Covid-19’da da influеnzada da yani griptе dе aşılar ölümü kеsinliklе еngеlliyor. Aşı olan kişilеr influеnzayı aldıkları zaman virüsü aldıkları zaman hastalığı çok ağır gеçirmеzlеr adеta üst solunum yolu еnfеksiyonu şеklindе gеçirirlеr.”

Grip ve Kovid vakaları artıyor! Hastalıktan korunmanın yolları: Maske, mesafe, hijyen, aşı
Havanın soğumasıyla her yıl olduğu gibi virüsler de harekete geçti. Avrupa’da grip ve Kovid vakalarda artış yaşanıyor. İspanya’da hükümet, sağlık kuruluşlarında maske takılmasını önerdi. Almanya’da uzmanlar, ‘grip salgını var’ uyarısında bulundu

Grip vakaları kışla birlikte artışa geçti. İnfluenza, RSV, Kovid-19… Virüsler yine kol geziyor. Son haftalarda özellikle grip vakalarında artış gözleniyor. Uzmanlar artışın ocak ve şubat aylarında süreceğine dikkat çekiyor. Soğuk havalarla birlikte tırmanışa geçen üst solunum yolu enfeksiyonları her yaştan insanda görülüyor. Kimileri bu rahatsızlıkları hafif atlatırken kimilerinde; özellikle de risk grubundakilerde daha ağır seyrediyor.

Grip ve Kovid vakaları artıyor! Hastalıktan korunmanın yolları: Maske, mesafe, hijyen, aşı – Resim : 1

‘MASKE TAKIN’ TAVSİYESİ
Avrupa’da grip ve Kovid salgını artarken İtalya, ülkede solunum yolu hastalığı enfeksiyon oranlarının rekor seviyeye ulaştığı uyarısında bulundu.

İspanya’da hükümet, son haftalarda büyük artış gösteren grip başta olmak üzere Kovid-19 gibi solunum yolu enfeksiyonu vakaları nedeniyle hastanelerde veya sağlık merkezlerinde maske takılmasının zorunlu hale getirilmesini önerdi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, insanların kendilerini hasta hissetmeleri halinde evde kalmaları ve kalabalık yerlerde veya sağlık hizmeti verilen ortamlarda maske takmalarını tavsiye etti.

Yaşlı ve kronik hastalığı bulananların aşı olunmasını öngören ulusal talimatlara mutlaka uymaları gerektiği belirtilen açıklamada, gribin artık, aralarında Kovid-19’a neden olan Sars-CoV-2 virüsü de dahil olmak üzere diğer yaygın solunum yolu patojenlerinden daha yüksek seviyelerde görüldüğü kaydedildi.

Grip ve Kovid vakaları artıyor! Hastalıktan korunmanın yolları: Maske, mesafe, hijyen, aşı – Resim : 2

ALMANYA’DA GRİP SALGINI
Almanya’da da solunum yolu hastalıklarında artış var. Geçtiğimiz ay grip vakalarında önemli artış olduğunu açıklayan Robert Koch Enstitüsü (RKI) uzmanları, artık kesin konuştu ve “Almanya’da grip salgını başladı” dedi. Enstitü, salgından okul çağındaki çocuklar ve genç yetişkinlerin en çok etkilenen kesim olduğunu belirtti. Domuz gribinin yeniden ortaya çıktığını da aktaran RKI, yaşlıların grip nedeniyle risk altında olduğu vurguladı.

Son haftalarda artış görülen üst solunum yolu hastalıklarını ile ilgili İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Aydınlık Avrupa’ya konuştu.

Grip ve Kovid vakaları artıyor! Hastalıktan korunmanın yolları: Maske, mesafe, hijyen, aşı – Resim : 3
Prof. Dr. Alper Şener
İYİLEŞME SÜRECİ UZADI
Prof. Dr. Alper Şener, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mevsimsel hale dönmesiyle diğer virüslerin daha yaygın şekilde görülmeye başladığını anlattı. Şener, “Mevsimsel artış dönemindeyiz vakalar bir süre daha artarak devam edecek. Şubat sonuna kadar devam edebilir. Artışın ana sebebi hastalıkların hepsinin birden başladı. RSV’nin ciddi artmamasını beklerken birden bire hepsi geldi. Hatta nadir gördüklerimizde eklenince aciller doldu taştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Nefes darlığı oluşturmayan ve balgamsız kronik öksürüğe neden olan, belirtileri Kovid-19 ve influenzaya benzeyen, solunum yolunu etkileyen virüs RSV’nin iyileşme sürecinin 15-20 günü bulabildiğine dikkati çeken Şener, “Son dönemde görülen grip vakalarının ciddi kesimi genç yetişkin. İyileşme süreci uzun. Dolayısıyla ben ciddi kesimin RSV olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Grip ve Kovid vakaları artıyor! Hastalıktan korunmanın yolları: Maske, mesafe, hijyen, aşı – Resim : 4

AŞI VE MASKE UYARISI
“Aşı temel önlem. Ağır hastalığı önlüyor” diyen Şener, “Kastalanmayı önleyen ise maske. Aşı ve maskeden; bu ikiliden vazgeçmek akılcı olmaz.” uyarısında bulundu.

Hastalara önerilerde bulunan Şener, “Bol su içmelerini, burun akıntısı, tıkanıklığı olduğu zaman bulundukları ortamda nem oranını artırmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü ev içi ısılarının yüksek olması da havanın kuru olması da öksürüğe ve burun akıntısı, burun tıkanıklığının devam etmesine sebep olabiliyor. Çok ciddi anlamda ateş olmadığı sürece herhangi bir antibiyotik kullanmalarını önermiyoruz.” ifadelerini kullandı.

PANİK OLACAK BİR ŞEY YOK
Hastalar viral enfeksiyonu atlattıktan sonra üstüne yerleşen enfeksiyonların zatürre gibi hastalıklara neden olabileceğini hatırlanan Şener, şunları kaydetti: “Bu tablolarda bunu ayırt etmek için mutlaka bir hekime başvurup solunum seslerinin dinlenmesi, gerekliyse akciğer grafisi ve tomografiyle, akciğerde bir tutulum olup olmadığına bakılması, gerekirse de bir an önce antibiyotik tedavisine başlanması gerekiyor. 65 yaşın altında gruplarda panik olacak bir şey yok. Devam eden öksürük RSV, parainfluenza ya da insan metapneumovirusun yaptığı hasarın devam süreci, nekahat döneminin uzun sürmesinden kaynaklanıyor. 65 yaş üstündeyse eğer bu süreç devam ediyorsa ardından gelebilecek olan bakteriyel enfeksiyon açısından dikkat etmek lazım. Çünkü bakterili enfeksiyonlara maalesef antibiyotik tedavisine ihtiyacımız oluyor ve maalesef bazı kişilerin de yatarak tedavi alması gerekiyor.”

Grip ve Kovid vakaları artıyor! Hastalıktan korunmanın yolları: Maske, mesafe, hijyen, aşı – Resim : 5

KORONAVİRÜS MEVSİMSEL HALE GELDİ
Birçok hastanın uzun süren öksürük ve gribi Kovid-19 ile karıştırdığını anlatan Şener, “Kovid-19 da belli semptomlarla ortaya çıkıyor ama bu kadar uzun süre devam eden alt solunum yolu enfeksiyonu semptomuna sebep olduğu dönemlerde değiliz. Koronavirüs artık mevsimsel hale geldi. 65 yaş üstü için ciddi anlamda odaklanmamız gerekiyor. 65 yaş altındakiler için Kovid-19’la ilgili olağanüstü bir durum yok.” dedi.