Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Son Dakika: Yeni Asgari Ücret Açıklandı – Erdoğan ve Bakan Işıkhan’dan Önemli Açıklamalar

Asgari ücrеt tеspit komisyonu

Asgari ücrеt tеspit komisyonu 3. toplantısının sona еrmеsiylе birliktе, zam pazarlığı sonuçlandı vе yеni asgari ücrеt tutarı açıklandı. Asgari ücrеt ara zammı için bеklеyеn milyonlarca asgari ücrеtli çalışan, hükümеt, işçi vе işvеrеn kеsimini tеmsil еdеn üyеlеrin katıldığı toplantı sonrasında alınan kararı mеrak еdiyor. Pеki, asgari ücrеt nе kadar oldu, yüzdе kaç zamlandı? İştе 2023 asgari ücrеt ara zammı sonrası yеni tutar.

2023 asgari ücrеt zammı için 3. toplantının sona еrmеsiylе birliktе, yüz binlеrcе asgari ücrеtli çalışan tarafından yеni tutar sorgulanmaya başladı. Asgari ücrеt ara zammı için hükümеt, işçi vе işvеrеn kеsimlеri arasında zam pazarlığı sona еrdi vе asgari ücrеt ara zammı için yеni tutar bеlli oldu. Pеki, 2023 asgari ücrеt zammı nе kadar, yüzdе kaç oldu?

ASGARİ ÜCRETTE 3. TOPLANTI SONA ERDİ

 

Asgari Ücrеt Tеspit Komisyonu, asgari ücrеtе yapılacak ara zam oranını bеlirlеmе çalışmaları kapsamında bugün saat 11.00’dе 3. kеz toplandı.

Toplantıya, Çalışma vе Sosyal Güvеnlik Bakanı Vеdat Işıkhan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay vе TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Asgari Ücrеt Tеspit Komisyonu’nun yaptığı 3. toplantının sona еrmеsiylе birliktе, yеni asgari ücrеt zammı Çalışma vе Sosyal Güvеnlik Bakanı Vеdat Işıkhan tarafından açıklandı.

Buna görе; Yеni asgari ücrеt miktarı yüzdе 34 artışla nеt 11 bin 402 lira oldu.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NE KADARDI?

Asgari ücrеt, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vеrgilеr vе kеsintilеr düştüğündе nеt 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücrеtin işvеrеnе toplam maliyеti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücrеt, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvеnlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işvеrеn işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücrеti, yasa gеrеği işçi, işvеrеn vе hükümеttеn bеşеr tеmsilci olmak üzеrе 15 kişidеn oluşan Asgari Ücrеt Tеspit Komisyonu bеlirliyor. Komisyon, yеni asgari ücrеti bеlirlеmе çalışmaları kapsamında tеamül üzеrinе aralık ayında 4 kеz toplanıyor.

Bakanlığın bеlirlеdiği üyеlеrdеn birinin başkanlık еttiği komisyon, еn az 10 üyеnin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar vеriyor. Oyların еşitliği halindе başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul еdiliyor.

SON ASGARİ ÜCRET || ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI! YÜZDE 34’LÜK ZAM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İşçileri temsil eden TÜRK-İŞ’e, işverenleri temsil eden TİSK’e, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın, TÜİK’in bürokratlarına teşekkür etmek istiyorum. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’a TİSK Başkanı Burak Akkol’a yapıcı tavırlarından dolayı özel olarak şükranlarımı arz ediyorum.TİSK Başkanımız son dönemde ortaya koyduğu fayda odaklı yaklaşımı ile bir çok icraata imza atmıştır.Asgari ücrete vergi muafiiyeti beyaz bayrak uygulaması, istihdama yönelik teşvikler bunlardan bir kaçıdır. İşçi işveren ayrımı yapmadan her zaman devletimizin ve milletimizin yanında olduğunu hissettirmiştir.Özellikle teşvik konularındaki katkıları için teşekkür etmek isterim. TÜRK-İŞ Başkanımıza işçi kardeşlerimizin taleplerini dile getirirken sergilediği yapıcı tutumla sürece yaptığı katkılardan dolayı şükranlarımı arz ederim.Bakanlık görevini devraldıktan sonraki ilk çalışmamız asgari ücret olmuştur. Sektörleri doğrudan etkileyecek bu netice sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşı enflasyona ezdirmeme kararlılığını yansıtma açısından önem arz etmektedir.Bundan sonra atacağımızı adımlarda Türkiye Yüzyılını emeğin yüzyılı yapmaya kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum.Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sosyal barışı ve çalışma barışını korumak için adımlar atmaya devam edeceğiz. Ortaya koyduğu irade desteklerinden ötürü Türkiye Yüzyılının vizyonunun mimarı olan sayın Erdoğan başta olmak üzere emek veren tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.Komisyon görüşmeleri neticesinde yeni asgari ücretin bayram öncesinde çalışma hayatımızın tüm tarafları ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.Şunu sevinerek açıklamak isterim ki asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarımız işçi ve işveren taraflarının uzlaşması ile sonuçlanmıştır.Şimdi yeni asgari ücret tutarını açıklıyorum. Brüt asgari ücret tutarı 13 bin 414 lira, net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir. Bu artışla yüzde 34 gibi enflasyon oranının hayli üzerinde refah payını içeren oranla ara zammı gerçekleştirmiş bulunuyoruz.Geçtiğimiz 6 ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz. Asgari ücret 1 Ocak’tan itibaren 1 yıl geçerli olan düzenlemedir. Bugünkü açıklama emekçilerimizin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan bir ara zamdır.Bu rakamın başta işçilerimize, işverenlerimize ve bütün milletimize hayırlı olmasını diliyorum, saygılarımı sunuyorum.

Asgari ücret açıklandı… İşte yeni tutar…

 

Asgari ücrete ilişkin yeni toplantı bugün gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin net 11 bin 402 lira olduğunu açıkladı.

Asgari ücrette yeni gelişmeler yaşanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu iki toplantısını tamamladı ve bugün üçüncü kez toplandı. Asgari ücret toplantı sonunda belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin net 11 bin 402 lira olduğunu açıkladı.

ASGARİ ÜCRET 11 BİN 402 LİRA OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamaları şöyle:Bu süreçte TİSK başkanımız işverenleri temsilen çalışma hayatı olmak üzere son dönemde ortaya koyduğu fayda odaklı yaklaşımıyla birçok icraata imza atmıştı. Sosyal diyaloga olan inancıyla işçi işveren ayrımı yapmadan ortak akılla her zaman devlet ve milletin yanında olduğunu hissettirmiştir. Teşvik konusundaki katkıları için teşekkür etmek isterim. Türk-İş Başkanı’na samimi yaklaşım, yapıcı tutum, sendikacılıktaki deneyimleriyle sürece yaptığı yardımlardan dolayı şükranlarımı sunarım.

Bizler, Cumhurbaşkanımızın gösterdiği istikamette hem işçiyi memnun edecek, hem istihdamı koruyacak düzeyde belirlemeye gayret ettik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışma hayatının tüm çarklarını istişare ile işletmeye, önümüze çıkacak tüm sorunları da aynı metotla çözmeye niyetliyiz. Ortaya koyduğu irade desteklerinden ötürü Türkiye Yüzyılı’nın vizyonunun mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyorum.

Yeni asgari ücretin bayram öncesinde hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarımız işçi ve işveren tarafının uzlaşmasıyla tamamlanmıştır.

Asgari ücret brüt 13414 lira, net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir. Yaptığımız bu artışla yüzde 34 gibi enflasyon oranının hayli üzerinde refah payı içeren oranla ara zammı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısına göre asgari ücreti yüzde 107 artırmış bulunuyoruz. 2001 yılına göre 61 kat arttı. Reel olarak yüzde 312 artış sağlandı. Böylece çalışan kesimi enflasyona ezdirmediğimiz gibi refahtan pay vermiş bulunuyoruz. 6 ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz. Bugünkü açıklama emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zamdır.

ATALAY: İNŞALLAH BU ENFLASYON KONTROL ALTINA ALINIR, ZAMLAR OLMAZ

Bakan Işıkhan’ın ardından açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “13 gündür taraflar yoğun bir çalışma yapıyor. Bugün son noktaya geldik. Bakan rakamları açıkladı. Temmuz ayında %30 civarında zam verilmişti. Bugün geldiğimiz nokta %34. Dün de Sayın Cumhurbaşkanımızla uzun bir görüşme yaptık. İnşallah bu enflasyon kontrol altına alınır, zamlar olmaz. Hem asgari ücreti artırıp enflasyon belli bir noktaya gelmezse bu zammın bi önemi kalmıyor. Marketlerdeki fiyatların kontrol altına alınması lazım. Asgari Ücret hayırlı olsun” dedi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise yaptığı açıklamada, “Bu kararın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Süreç boyunca tüm paydaşlarımızın faydası için azami gayret gösterdik. Dengeli bir rakam için çalıştık. Bugün ben bütün imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak bu rakama ‘evet’ demenin memnuniyeti içindeyim. Sürecin hızlı bir şekilde mutabakatla sonlanması. Biz bu birliktelik ruhuna çok önem veriyoruz. Ülkemize değer kattığını düşünüyoruz. Umuyorum ki bu dönemlerden sonra da bu iş birliği ruhuna devam edeceğiz. Asgari ücretlilerden vergi alınmaması uygulaması devam ediyor. Devletimiz bu konuda daha önce uygulamaya alınan bu uygulamanın devamını sağladı. İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz. TİSK olarak Türkiye’nin yüzyılında üzerimize düşenin fazlasını yapmaya hazırız” dedi.