• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Türkiye’de İlk Kez Yalancı Katil Balinalar Görüldü

Türkiye’de İlk Kez Yalancı Katil Balinalar Görüldü

Nesli tükenme riski altında olan ve kafatasları katil balinalara benzediği için palavracı katil balinalar olarak öğrenilen deniz canlısı, Kuzey Ege’de ilk, Ege Denizi’nde ise 25 sene sonra görüntülendi.

Gökçeada’nın 6 mil sarihinde oltayla avlanan balıkçı Uğur Özdemir, ilk kere gördüğü 8 balinanın görüntülerini İstanbul Üniversitesi İÜ Su Bilimleri Fakültesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’na TÜDAV gösterdi. Uzmanlar görüntülerde analiz yaptı ve yer alan canlıların palavracı katil balinalar olduğunu tespit etti.

Bunun üzerine İÜ Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Aboneleri Doç. Dr. Ayhan Dede, Doç. Dr. Arda M. Tonay, Doç. Dr. Onur Gönülal ve Dr. Ayaka Amaha Öztürk, bilimsel ismi ‘Pseudorca crassidens’ olan palavracı katil balinaların 25 sene sonra ilk kere Türkiye kıyılarında görüldüğünü, yazdıkları bilimsel yazıyla aktardı. Mevzuyla alakalı olarak söylemelerde bulunan, İÜ Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Azası ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı TÜDAV Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Arda M. Tonay, bu cinsin adının, 1800’lü senelerde konulduğunu belirtti ve “O yarıyıldaki bilim insanları kafatasları katil balinalara çok benzediği için bu cinse ‘palavracı katil balina’ adını vermişler.” dedi.

“BU BÖLGEYİ ZİYARET ETMESİ ÇOK OLAĞAN”

Söylemelerine devam eden Tonay, “Palavracı katil balinaların son 30 yıldır tüm Akdeniz’de kaydı 20 taneden daha azdır. Ege Denizi’nde ise son 25 yıldır ve Kuzey Ege’de ilk kere palavracı katil balinalar kayıt altına alındı. Ege’nin en derin noktalarından biri Gökçeada’da, dolayısıyla derin suları beğenen cinslerin bu bölgeyi ziyaret etmesi çok olağan. Geçen hafta aynı cinse ait bir grup İsrail ve Lübnan’da görüldü. Akdeniz’in biyoçeşitliliği açısından coşku verici kayıtlar bunlar.” ifadelerini kullandı. 

İLİşKİLİ HABERLER Meteorolojiden Ege Denizi'nde Fırtına Uyarısı

Meteorolojiden Ege Denizi’nde Fırtına İhtarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kesin Talimatıyla Göçmenlerin Ege Denizi'nden Geçiş Yapması Yasaklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kesin Direktifiyle Muhacirlerin Ege Denizi’nden Geçiş Yapması Menedildi

Ege Denizi'nde İt Dalaşı İddiası: Pilotların Telsiz Konuşmaları Yayınlandı

Ege Denizi’nde İt Dalaşı İddiası: Kaptanların Telsiz Konuşmaları Yayınlandı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM