• DOLAR
  6,8670
 • EURO
  7,8609
 • ALTIN
  399,03
 • BIST
  1,1445
Türkiye’de tiryakiler 2019 yılında sigaraya 78 milyar lira ödedi

Türkiye’de tiryakiler 2019 yılında sigaraya 78 milyar lira ödedi

Sıhhat Bakanlığı’nın bilgilerinden derlenen bilgilere göre, önlenebilir hastalık ve vefat nedenleri arasında ilk sırada yer alan küresel tütün salgını, dünyada her sene 8 milyondan fazla bireyin vefatına da neden oluyor. Bu vefatların 7 milyondan aşırısı doğrudan tütün kullanımından, takribî 1,2 milyonu ise sigara içmediği halde pasif etkilenime maruz kalmaktan kaynaklanıyor. Sigaranın ekonomik ebadı da en az sıhhat kadar ehemmiyetli bir yer teşkil ediyor.

2019’DA SİGARAYA 78 MİLYAR LİRA HARCADIK

2019 senesinde Türkiye’de 119,75 milyar adet sigara satışı reelleştirilirken tiryakilerin cebinden takribî 78 milyar lira çıktı. Sigaranın doğrudan veya dolaylı olarak yol açtığı hastalık, vefat ve bunlara bağlı iş eforu kayıpları ile oluşturduğu öteki psikolojik travmalar karşılaması muhtemel olmayan kayıpların ortaya çıkmasına neden oluyor.

SİGARA VAZGEÇME HATTI 724 HİZMET VERİYOR

Sıhhat Bakanlığı bünyesinde sigara vazgeçmek isteyenlere dayanak olmak emeliyle 27 Ekim 2010’da faaliyete geçirilen “ALO 171 Sigara Vazgeçme Danışma Hattı” 7 gün 24 saat temeline göre hizmet veriyor.

ALO 171 ile sigara vazgeçme mevzusunda uzman danışmanlar tarafından arayanlara canlı dayanak sağlanıyor. Müracaat Etenlerin sigara kullanımına ait alışkanlıklarını tespit etmek ve nikotin bağımlılık seviyelerini tanımlamak emeliyle nikotin bağımlılık testi uygulanıyor. Tespit edilen bağımlılık seviyesine göre, şahsa özel sigara vazgeçme tasarıyı yapılıyor ve doktor hakimiyetinde sigarayı vazgeçmek isteyenler, bu hizmeti sunan sıhhat üniteleri hakkında bilgilendirilerek alakalı polikliniklerine yönlendiriliyor. Bu bireylere ayrıca en yakın sigara vazgeçme polikliniklerinden buluşma alınıyor.

Türkiye'de tiryakiler 2019 yılında sigaraya 78 milyar lira ödediSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM