Yagıtay’dan hafta tatili kararı: İşveren, pazar günü dışında da kullandırabilir

Özel sektör çalışanlarının sanki iple sürüklediği pazar günkü haftalık tatille ilgili Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nden emsal kalitede bir karar geldi. Yüksek duruşma, hafta tatili izninin pazar günü dışında da kullandırılmasının muhtemel olduğuna hükmetti.

Tuğba Coşkun’a sapık şoku! “Benim olmazsan kalbini sökerim” iletisini görünce karakola koştu
Milli futbolcu Arda Turan Galatasaray’a geri dönüyor
“Bu pazar milletvekili tercihi olsa kime rey verirsiniz?” anketi! AK Parti ile CHP’nin arasındaki fark 6 puan

HAFTA TATİLİ FİYATINI İSTEDİ

Bir lokantada çalışan aşçı, iş duruşmasına müracaat eterek iş akdinin davalı patron tarafından haksız ve bildirimsiz olarak feshedildiğini ileri sürerek, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla çalışma fiyatı, hafta tatili fiyatı, milli bayram ve genel tatil fiyatı, minimum uyum indirimi, senelik izin fiyatı alacağını arz etti.

Davalı patron sahibi iddiaları yalanladı. Duruşma, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Şikayetçi emekçinin hafta tatili fiyatına hak kazanıp kazanmadığı hususunun taraflar arasında anlaşmazlık mevzusu olduğu vurgulandı.

“HAFTA TATİLİ AYRILINARAK KULLANDIRILAMAZ”

4857 rakamlı İş Kanunu’nunda emekçinin haftalık izninin karar altına alındığına dikkat çekilen Yargıtay kararında; “Hafta tatili izni aralıksız en az 24 saattir. Bunun altında bir vakit haftalık izin verilmesi gidişatında, usulüne uygun biçimde hafta tatili izni kullandığından laf edilemez. Hafta tatili ayrılınarak kullandırılamaz. Buna göre hafta tatilinin 24 saatten az olarak kullandırılması halinde hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır. 2429 rakamlı Milli Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Yasanın 3 namcı maddesine göre, hafta tatili pazar günüdür. Bu genel kaide salt kalitede olmayıp hafta tatili izninin pazar günü dışında da kullandırılması muhtemeldir. Hafta tatili gününde çalıştığını iddia eden emekçi, norm teoriyi uyarınca bu iddiasını delille mükelleftir. Somut anlaşmazlıkta, şikayetçi emekçi hafta tatili isteğinde bulunmuş, şikayetçi şahidi yaz aylarında haftada 7 gün kış yarıyılında ise 6 gün çalışıldığını söylemiş, bilirkişi raporunda ise yaz/kış ayrımı yapılmaksızın senenin tamamı için hafta tatili fiyatı hesabı yapılmıştır. Duruşmaca yaz/kış ayrımı yapılmaksızın ve şikayetçi şahidi dikkate alınmadan hafta tatili fiyatı için karar verilmesi yanılgılıdır. Hafta tatili açısından yalnızca yaz ayları için hesaplama yapılarak istemle alakalı karar kurulmalıdır. Kararın rey birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir” ifadeleri yer aldı.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu