Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Konda, 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi için son anketini açıkladı

Bu haberin fotoğrafı yok

Araştırmanın bulgularının hata payının, yüzdе 95 güvеn aralığında +/- 1,63, yüzdе 99 güvеn aralığında yüzdе +/- 2,15 olduğu açıklandı.

“Birincisi, 20-21 Mayıs tarihindеn sеçimе kadar bir haftada yaşanacak olayların siyasi tеrcihlеrе еtkisi. İkincisi, Cumhurbaşkanlığı sеçimi 1. tur oylamasının ardından Ata İttifakı’nın dağılması üzеrinе, ittifakı oluşturan parti lidеrlеri vе ittifak adayının sеçimin 2. tur oylamasında farklı adayları dеstеklеmе kararı almaları üzеrinе yaşanabilеcеk stratеjik oy kaymaları. Üçüncüsü dе bu hükümеt sistеmi modеlindе ilk dеfa dеnеyimlеyеcеğimiz, 2. tura gidеn sеçimdе katılım oranı olacaktır.”

KONDA Araştırma, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa süre kala anket sonuçlarını paylaştı. KONDA’nın anketine göre AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararsız oyların dağıtılmış haliyle yüzde 52,7 oy ile seçimi kazanması öngörülüyor. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,3 puanda kalıyor.

KONDA Araştırma, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için gerçekleştirdiği seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. KONDA’nın yayımladığı ankete göre Erdoğan yüzde 52,7 oy alırken, Kılıçdaroğlu’nun puanı yüzde 47,3.

Anket için görüşülen seçmenlerin yüzde 8,2 kararsız olduğunu, yüzde 2,6’sı da oy kullanmayacağını söyledi.

Anket nasıl hesaplandı?

Anketin 20-21 Mayıs tarihleri arasında 34 ilin merkez dâhil 108 ilçesine bağlı 154 mahalle ve köyünde 3607 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildiği, her bir mahallede gerçekleştirilen 24 anket için yaş ve cinsiyet kotası uygulandığı açıklandı.

KONDA, araştırma kapsamında gidilen illeri şöyle sıraladı: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Karaman, Kars, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van.

Açıklamaya göre, araştırmanın bulgularının hata payı yüzde 95 güven aralığında +/- 1,63, yüzde 99 güven aralığında yüzde +/- 2,15 olarak hesaplandı.

KONDA’nın açıklamasının devamında şöyle denildi:

“Bu bulgularımızı değiştirebilecek ve 28 Mayıs sonuçlarını etkileyebilecek üç dinamiği not etmek isteriz:

  • Birincisi, 20-21 Mayıs tarihinden seçime kadar bir haftada yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi.
  • İkincisi, Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur oylamasının ardından Ata İttifakı’nın dağılması üzerine, ittifakı oluşturan parti liderleri ve ittifak adayının seçimin 2. tur oylamasında farklı adayları destekleme kararı almaları üzerine yaşanabilecek stratejik oy kaymaları.
  • Üçüncüsü de bu hükümet sistemi modelinde ilk defa deneyimleyeceğimiz, 2. tura giden seçimde katılım oranı olacaktır.”

KONDA’nın 14 Mayıs tahmini: Kılıçdaroğlu yüzde 49,3, Erdoğan yüzde 43,7

KONDA 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen “Cumhurbaşkanlığı Seçimi Oy Tercihleri” anketinde CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 49,3 oy alacağını öngörmüştü. Ankete göre AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oyu ise yüzde 43,7’de kalmıştı.

Yayımlanan ankette Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin oyu yüzde 2,2 olarak açıklanırken, ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın oyu ise yüzde 4,8’de kalmıştı.

  1. Konda, 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi için son anketini açıkladı  Euronews
  2. SON DAKİKA | Konda’dan ikinci tur seçim anketi! 28 Mayıs’a 3 gün kala Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun oy oranlarını açıkladı… İlk turdaki tahmini gündem olmuştu  Mynet
  3. Ordu Ünye Cumhurbaşkanlığı 28 Mayıs (2.tur) 2023 seçim sonuçları Hürriyet.com.tr’de olacak | İşte Ünye ilçesi 14 Mayıs seçim sonuçları ve son oy oranları  Hürriyet
  4. Kırklareli Seçim Sonuçları 28 Mayıs 2023: 2. Tur Seçimleri Cumhurbaşkanlığı Oy Oranları Milliyet.com.tr’de  Milliyet
  5. Son seçim anket sonuçları! 2023 son seçim anket sonuçların son durum ne? İkinci tur son seçim anket sonuçları!  Haberler
  6. Google Haberler uygulamasında İlgili Tüm Haberleri göster